Forum

Domain'e kayıtlı ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain'e kayıtlı kullanıcı sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
406 Görüntüleme
(@tayfuncelik)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Kullanıcılardan bazıları Notebook'larını dışarıdan kullanmak istediklerinde Log on olamıyorlar. Bazen masaüstünün geldiğini bazen gelmediğini söylüyorlar. Kilitlenip kalıyormuş. Ofiste iken böyle bir sorun yok. Sorunu daha önceden araştırmıştım. Folder redirection ile alakalı olabileceği yaılmıştı. Kullanıcılar belgelerini Server'da tutuyor. Bu sorunu nasıl çözebiliriz. Yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Gönderildi : 02/11/2012 15:31

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Merhaba,

GPO dan aşağıdaki ayarı yapmış mıydınız ? 

Belkide kullanıcılarınız DC yi göremediği için sorun yaşayabilir.Eğer GPO da bu ayarı 20-30 gibi rakam yaparsanız sıkıntı olmayacaktır.

Computer Configuration\Windows Settings\Security Settings\Local Policies\Security Options\

Interactive logon: Number of previous logons to cache (in case domain controller is not available)

Gönderildi : 02/11/2012 16:37

(@tayfuncelik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Eren Bey,

Kullanıcının bilgisayarındamı bu ayarı yapmam gerekiyor. Kullanıcı bilgisayarında GPO ile alakalı bir ayar yapılmadı. Yine de kontrol ederim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/11/2012 19:36

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

Bu ayarı domain Controller üzerinde yetkili bir kullanıcı ile yapmanız gerekli.

İşlemden sonra gpupdate /Force komutunu çalıştırmanız gerekli.

Bu işlemin geçerli olabilmesi için şirket dışında sorun yaşayan kullanıcıların domainde login olmaları ve yapılan ayarı almaları gerekli.

Gönderildi : 02/11/2012 19:59

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

folder redirection yapıldığında profiller sunucu üzerinde tutulduğu için bu gibi problemlerin yaşanması normaldir. sonuç itibari ile offline bir log on işlemi gerçekleştiriyor ve client dosyaları sunucu üzerinden çekebilmek için sunucuyu arıyor bulamadığında da kullanıcıya boş bir profil getiriyor.. benim önerim dışarı çıkan kullanıcılarda folder redirection yerine offline file uygulaması yaparak önemli belgelerini oraya atmalarını daha sonra server a logon olduklarında da bu dosyaların serverdakilerle eşitlenmesini kolayca sağlayabilirsin. hemde hiç bir sıkıntı çıkmaz...

Gönderildi : 03/11/2012 02:25

(@tayfuncelik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Eren beyin dediği GpO'daki ayarı 30 olarak hem Server hem de kullanıcının Pc'de yaptım. Kullanıcının biride 2 defa denedim. Sorunsuz açıldı. Fakat daha çok deneme fırsatı bulamadım. Folder Redirection olarak şu şekilde yapmıştım. Kullanıcılara File Server'da bir klasör açıp yetkilendirme yaptım. Belgelerim klasöründe sağ tuş yapıp hedef yeri Server'daki yeri gösterdim. Kullanıcı log on olduğunda ve oturum kapattığında eşitleme yapıyor. Offline file uygulamasından kastınız bu değil mi?

Gönderildi : 03/11/2012 16:25

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Eren beyin dediği GpO'daki ayarı 30 olarak hem Server hem de kullanıcının Pc'de yaptım. Kullanıcının biride 2 defa denedim. Sorunsuz açıldı. Fakat daha çok deneme fırsatı bulamadım. Folder Redirection olarak şu şekilde yapmıştım. Kullanıcılara File Server'da bir klasör açıp yetkilendirme yaptım. Belgelerim klasöründe sağ tuş yapıp hedef yeri Server'daki yeri gösterdim. Kullanıcı log on olduğunda ve oturum kapattığında eşitleme yapıyor. Offline file uygulamasından kastınız bu değil mi?

evet offline filedan kastım budur..

Gönderildi : 05/11/2012 12:42

(@tayfuncelik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Eren beyin söylemiş olduğu işlemi yaparak sorunu bir kullanıcıda çözdüm gibi. Başka bir kullanıcıda da aynı işlemi yapacağım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/11/2012 14:02

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

Merhaba, 

Tek tek uğraşmak yerine, Bu işlemi GPO ile tüm kullanıcılara uygulayabilirsin.

Kolay gelsin 

Gönderildi : 05/11/2012 15:48

(@tayfuncelik)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dediğiniz gibi Server'da bu işlemi gerçekleştireceğim. Bir kullanıcıda daha denedim. İlk başta sorun yok dedi. Daha sonra denediğinde sorun devam etmiş. Bu sorunu yaşayan 3 kullanıcının bilgisayarı Dell latitude 120L. Donanımsal olduğunu düşünüyorum. Bios Update yapmayı düşünüyorum.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 08/11/2012 13:35

Paylaş: