Forum

workgroup a dahilke...

Bildirimler
Hepsini Temizle

workgroup a dahilken AD de bulunan kullanıcı bilgileri ile klasöre erişme

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
829 Görüntüleme
 MNN
(@nnergiz)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server üzerinde AD içinde users kısmında bir kullanıcı yarattım. deneme adında

Ağdaki bir client bilgisayardan server üzerinde bulunan ve paylaşıma açılmış ancak erişim olarak "deneme" kullanıcısına yetki verilmiş klasöre erişmek istiyorum ancak aşağıdaki şekilde hata alıyorum

Client tarafında kullanıcı hesaplarına AD de yarattığım kullanıcı adını ve şifresini yazıyorum hatta domain kısmına da AD nin adını giriyorum ancak yine de girmiş olduğum kullanıcı bilgilerinin bu klasöre erişme yetkisi olmasına rağmen aşağıdaki hatayı alıyorum.

ancak NETLOGON klasörüne ise everyone vermiş durumdayım ve o klasöre sorunsuz erişebiliyorum.

Bu konuda bir fikrini var mı ?

Bu arada client makina AD üzerindeki domaine dahil değil lokal olarak workgroupta çalışıyor

Gönderildi : 11/07/2012 15:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Cihaz domain'e dahil olmadığından sizin AD üzerinden tanımladığınız yetkilere bağlı değildir, devralamaz. Yani erişememeniz gayet normaldir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/07/2012 16:03

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

sadece paylasım kısmınamı yetki veriyorsunuz disk uzerinde security haklarındada aynı kullanıcın okuma yazma vs hakları mevcutmu ?

Gönderildi : 11/07/2012 16:17

MNN
(@nnergiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cihaz domain'e dahil olmadığından sizin AD üzerinden tanımladığınız yetkilere bağlı değildir, devralamaz. Yani erişememeniz gayet normaldir.

ancak şu var ben server üzerinde lokal tarafta ( AD üzerinde değil ) oluşturduğum kullanıcı bilgileri ile yetki verdiğim klasörlere erişebiliyorum

bence bunun domainde olup olmamakla pek ilgisi yok

sadece paylasım kısmınamı yetki veriyorsunuz disk uzerinde security haklarındada aynı kullanıcın okuma yazma vs hakları mevcutmu ?

evet d sürücüsü üzerinde aynı kullanıcı için server tarafında ALLOW ALL yetkisi veriyorum security tarafında

son olarak ben klasörleri görmeme rağmen bağlanmaya çalışırken tıklamama rağmen niye usernam ve password sormuyor da direkt olarak bu hatayı bağlanamadı olarak çıkarıyor ? belki de username ve password sorsa ve bende server üzerinde bulunan active directory kısımdaki bilgileri girebilsem bağlantıyı sorunsuz sağlayabileceğim

Gönderildi : 11/07/2012 20:57

MNN
(@nnergiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorunu şöyle çözdüm ;

AD tarafında tüm kullanıcıları yarattım.
Yapmış olduğum klasör yapısına göre kime hangi klasöre erişim izni vermek istiyorsam o izinleri sağladım.
Ardından D sürücüsü altında bulunduğu için bu klasör yapısı D sürücüsüne de o client ları tek tek read olarak erişim hakkı verdim.
Sonrasında AD ye dahil olmayan ve lokal olarak oturum açmış olan her bilgisayara tek tek giderek;

Denetim masası - Kullanıcı hesapları - Kimlik bilgilerinizi yönetin - windows kimlik bilgisi ekle kısmından;

---- Active Directory sunucunun IP adresini sunucu olarak

----active directory de oluşturduğum kullanıcı adını username olarak

---yine active directory üzerinde o kullanıcıya ne şifre verdiysem o bilgiyi de girerek kayıt ettim.

Ardından bilgisayarıma sağ tıklayarak Ağ sürücüne bağlan dedim ve AD sunucunun IP adresini vererek bilgisayarın sürücüsü olarak AD nin D sürücüsünü bilgisayara bağladım.

Ve sorun çözüldü.

Lokalde herkes AD üzerindeki username ve password ile bağlanarak o kullanıcının hangi klasörde ne yetkisi var ise hepsini kullanabiliyor.

Mesela A kullanıcının Evrak klasörüne yetkisi yok ise ve ağ sürücüsü bağlamayı A kullanıcı ile yaptıysanız o zaman AD sunucusu üzerinde Evrak klasörüne sağ tıkalayarak paylaşımlardan A kullanıcısını ekliyorsunuz ve o klasöre de yetki vermiş oluyorsunuz.

Çok zor bir sorun değildi ancak pratikte uygulaması biraz karışıktı ve çözdüm

Belki birilerinin bir gün işine yarar diye de paylaşıyorum.

Gönderildi : 16/07/2012 15:09

Paylaş: