Forum

Windows 7 Kopyalama...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 7 Kopyalama Hızı problemi

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,870 Görüntüleme
(@emircankurtkan)
Gönderiler: 63
Trusted Member
Konu başlatıcı

Windows 7 Ultimate 64 bit kullanıyorum.

Sorunum şu ;

Varolan bir dosyamı başka bir yere kopyalamak istediğimde 2-4 mb/s bir hızla aktarabiliyorum.

Bilgisayarımın özellikleri ;

E6700 Intel Çift çekirdek işlemci (3.20 Ghz)

4 Gb 1333 mhz Tek modül Ram (Kingston)

Anakart. G41M-Combo

Ekran kartım: 1 gb 128 bit

160 GB Harddisk SATA 2.0

Dosyayı aynı harddiskte başka bir yere kopyalıyorum.Rar dosyalarını kopyalarkende hızım değişmiyor.

Teracopy tarzı programları denedim.Sonuç değişmedi.

Parça parça resim vs. kopyalarkende veya tek parça halinde exe vs. tarzı dosyalar kopyalarkende sonuç aynı.Max. 4 mb. 

///////////////////////////////////////////

Elimde 8 GB Toshiba Flash bellek var. Hız testi yaptırdığım zaman 17 mb/s çıkıyor. Fakat bu belleğe bilgisayarımdan dosya yazarken 200 kb/s ile 4 mb/s arasında değişiyor.Eklemek istedim 

Gönderildi : 06/06/2012 00:53

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Bence once HDTune ile diskinize bir health check yapin -> 
http://www.hdtune.com/files/hdtune_255.exe 

2. olarak anakartiniza ait son surum chipset driver'larini indirebilirsiniz.

Bunlar olmazsa BIOS'ta HD'nizin AHCI modunda calistip calismadigini kontrol edebilirsiniz. Gerci IDE modunda olsa dahi o kadar hiz dusmez ama denemekte fayda var. Virus bile sebep olabilir. 

Gönderildi : 06/06/2012 03:23

(@emircankurtkan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bence once HDTune ile diskinize bir health check yapin -> 
http://www.hdtune.com/files/hdtune_255.exe 

2. olarak anakartiniza ait son surum chipset driver'larini indirebilirsiniz.

Bunlar olmazsa BIOS'ta HD'nizin AHCI modunda calistip calismadigini kontrol edebilirsiniz. Gerci IDE modunda olsa dahi o kadar hiz dusmez ama denemekte fayda var. Virus bile sebep olabilir. 

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.

Verdiğiniz programı kullandım, HDD'te hiç bir problem yok.

Sizin sayenizde Bios'a girdim.HPET Mode : 32 bit

yazan yeri görüp Sistemimin olduğu gibi 64 bit'e çevirdim.Bayağı bir hızlanma oldu.Son olarak Driver'larımı güncellemeyi deniyorum.Bu mesajı düzenleyerek ileteceğim sonuçlarımı ki herkes öğrenebilsin. 

Gönderildi : 06/06/2012 03:49

(@Anonim)
Gönderiler: 0

SATA kablonuzu değiştirin

kilitli olan kablolardan edinin 

Gönderildi : 06/06/2012 14:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Bu sorun disk kaynaklıda olabilir. Geçen aynı sorun başıma geldi. Bende diski biçimlendirip partitionları tekrardan tanımladım şu anda sorun yok gibi, umarım tekrardan nüksetmez.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/06/2012 18:54

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

Merhabalar Emircan Bey,

Sorununuz HDD'deki parçalanmalardan kaynaklanıyor. Defragment yapmanızı öneririm. Bu işlem bölünmüş dosya kümeleri bir araya getirerek diskin daha stabil çalışmasını sağlayacaktır.

Size bu konuda Auslogics Disk Defrag programını öneririm, hem ücretsiz hemde iyi iş görüyor. Kullanmak isterseniz aşağıdaki linkten temin edebilirsiniz. 

http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/Auslogics-Disk-Defrag.shtml

Alternatif diğer defragment yazılımlarını da kullanabilirsiniz. Bunu işlemleri yaptıktan sonra gözle görülür bir düzelme olmazsa diskinizin dosya sisteminde geometriyle ilgili bir sorun vardır, diski biçimlendirmeniz gerekecektir. Eğer şartlar el veriyorsa yedeklenecek bütün dosyalarınızı harici bir diske aktardıktan sonra partition düzenleme araçlarıyla diskinizdeki bütün partitionları uçurup yeniden oluşturun.

Gönderildi : 07/06/2012 06:14

(@emircankurtkan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Windows Xp 32 bit kullanırken böyle bir problemim yoktu.

Windows 7 64 bit'e geçtim. 4 GB tek modül Kingston Ram aldım.

DDR2 sistemimi çöpe atıp DDR3'e geçtim.Hızın bundan sonra düşmesi biraz saçma oldu.Yani dün normalken sistemi yükselttim.Hız çok anormal düştü.Araştırma yaptığımda intel işlemcilerin mimarisinde HPET Mode denen bir olayla karşılaştım. BIOS'umda HPET Mode:32 bit'ti 64 bit'e aldığımda hızım normal sayılabilecek değerlere yükseldi.Fakat Max. performans için vermiş olduğunu bütün bilgileri uyguluyorum.Şuan defrag işlemini yapacağım.

Teşekkürler 

Gönderildi : 09/06/2012 00:07

Paylaş: