Forum

Win 7,xp olmuyor!!!

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win 7,xp olmuyor!!!

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
(@HasanDanis)
Gönderiler: 426
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Hp mini netbook un üzeride yüklü olarak windws 7 starter var bunu xp yapamıyorum  xp sp3 cd sini takınca hdd görmüyor.

bıosda sata,ıde mod da yok ne yapacagımı bilmıyorum.

Yardımıcı olursanız sevinirm.

Teşekkür Ederim.Saygılarımla.

Gönderildi : 13/09/2011 14:18

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

ahcı ya da scsi mod vardır

Gönderildi : 13/09/2011 14:41

(@HasanDanis)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Her iki modda biosta yok

Gönderildi : 13/09/2011 16:02

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

XP kurmadan önce driver ları olup olmadığını kontrol ettiniz mi? XP desteği olmayabilir. 

Gönderildi : 13/09/2011 16:10

(@HasanDanis)
Honorable Member
Konu başlatıcı

XP kurmadan önce driver ları olup olmadığını kontrol ettiniz mi? XP desteği olmayabilir. 

ben xp yi kuramıyorum ki hdd görmüyor..

Gönderildi : 13/09/2011 16:17

(@davuteren)
Noble Member

Merhaba;

Her iki modda biosta yok

Peki xp kura başladığında scsi driver eklemek için F2 ye basın seçeneğine girerek driver eklemeyi denediniz mi ? ya da driver i mevcut mu?

Gönderildi : 13/09/2011 16:23

(@davuteren)
Noble Member

Kurmaya başladığınızda F2 ye basarak HDD Scsi driverini ekleyerek HDD yi görebilirsiniz

Gönderildi : 13/09/2011 16:32

(@davuteren)
Noble Member

Eğer bunu yapamazsanız Nlite programı ile xp cd si içerisine driver eklemek mümkün

Gönderildi : 13/09/2011 16:33

(@ugurburma)
Üye

Hangi marka ise sitesine gidin, o modelin XP driver ları var mı kontrol edin. Yoksa hiç boşuna uğraşıp formatlamayın. Birçok marka artık XP driver ı yayınlamıyor.  XP destekliyorsa disk driver ınıda oradan indirirsiniz.

Gönderildi : 13/09/2011 19:45

(@onurkaraca)
Gönderiler: 4
Active Member

1. Windows xp kurulum cd sini c:\xpcd gibi bir klasöre kopyalayın. Beklenen : 

Sata sürücülerinin c:\sata'da olduğunu varsayıyorum, bendeki sürüceler şöyle birşey: 

2. nlite programını açın, kutsal dilimiz türkçeyi seçin. 2. ekranda gözata basarak hafızaya çektiğimiz windows xp kurulum cd sini gösterin. Beklenen : 

3. nlite'ın 3. ekranının geçin. 4. ekranda "Sürücüleri entegre et" ve "Açılabilir ISO oluştur" u seçin ve devam'a basın. 

4. karşınıza gelen 5. ekranda sürücüleri seçiyoruz.. bize gereken winxp klasörlerindeki *.inf dosyaları. doğru sürücüyü bilmiyorsanız hepsini yükleyin, büyük ihtimalle bir sorun çıkmayacaktır.. 

Sürücü eklemek için: "Ekle" -> "tek sürücü" 

SATA\Winxp'deki VIASRAID.INF'yi eklediğmide şu ekran çıktı, doğal olarak winxp'yi seçtim.. 

ayrıca sürücü klasörümdeki PIDE\Winxp 'deki sürücüyüde ekledim.. 

sonuç olarak şu ekran çıktı 

TXT-MODE sürücüsünü mutlaka eklemeniz gerekli. Xp kur PNP sürücülerini kullanamaz! 

5. "Devam" a basarak değişiklikleri onaylayın. Kısa bir süre sonra nlite c:\xpcd 'deki kuruluma sürücüleri entegre edecektir. Tamamlandığında "devam" a basın. 

6. "Açılabilir ISO oluşturma" ekranı geldiğinde "ISO Oluştur" a basın ve ISO nun kaydedileceği bir yer seçin. 

7. ISO oluşturma kısmı biraz uzun sürecektir. Bittiğinde ISO yu cd'ye çekerek SATA gömülü Win Xp kurulumunuzu kullanabilirsiniz. 

Gönderildi : 13/09/2011 20:24

(@HasanDanis)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Arkadaşlar Herkese Çok  Teşekkür Ederim.

Sorunum Çöüzüldü.

Saygılarımla.

Gönderildi : 13/09/2011 23:35

(@ugurburma)
Üye

Merhaba;

Arkadaşlar Herkese Çok  Teşekkür Ederim.

Sorunum Çöüzüldü.

Saygılarımla.

Nasıl çözüldüğünüde yazsaydınız, sonraki okuyanlara ve benzer sorunları olanlara yardımcı olur.

Gönderildi : 14/09/2011 00:07

(@HasanDanis)
Honorable Member
Konu başlatıcı

1. Windows xp kurulum cd sini c:\xpcd gibi bir klasöre kopyalayın. Beklenen : 

Sata sürücülerinin c:\sata'da olduğunu varsayıyorum, bendeki sürüceler şöyle birşey: 

2. nlite programını açın, kutsal dilimiz türkçeyi seçin. 2. ekranda gözata basarak hafızaya çektiğimiz windows xp kurulum cd sini gösterin. Beklenen : 

3. nlite'ın 3. ekranının geçin. 4. ekranda "Sürücüleri entegre et" ve "Açılabilir ISO oluştur" u seçin ve devam'a basın. 

4. karşınıza gelen 5. ekranda sürücüleri seçiyoruz.. bize gereken winxp klasörlerindeki *.inf dosyaları. doğru sürücüyü bilmiyorsanız hepsini yükleyin, büyük ihtimalle bir sorun çıkmayacaktır.. 

Sürücü eklemek için: "Ekle" -> "tek sürücü" 

SATA\Winxp'deki VIASRAID.INF'yi eklediğmide şu ekran çıktı, doğal olarak winxp'yi seçtim.. 

ayrıca sürücü klasörümdeki PIDE\Winxp 'deki sürücüyüde ekledim.. 

sonuç olarak şu ekran çıktı 

TXT-MODE sürücüsünü mutlaka eklemeniz gerekli. Xp kur PNP sürücülerini kullanamaz! 

5. "Devam" a basarak değişiklikleri onaylayın. Kısa bir süre sonra nlite c:\xpcd 'deki kuruluma sürücüleri entegre edecektir. Tamamlandığında "devam" a basın. 

6. "Açılabilir ISO oluşturma" ekranı geldiğinde "ISO Oluştur" a basın ve ISO nun kaydedileceği bir yer seçin. 

7. ISO oluşturma kısmı biraz uzun sürecektir. Bittiğinde ISO yu cd'ye çekerek SATA gömülü Win Xp kurulumunuzu kullanabilirsiniz. 

Aynen uyguladım Kesinlikle Tavsiye Ediyorum..

Gönderildi : 15/09/2011 16:35

Paylaş: