Forum

Gelen Mailinin kopy...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gelen Mailinin kopyasını birden fazla bilgisayara yönlendirmek

37 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
1,000 Görüntüleme
(@ahmetsirin)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şubelerimde Outlook Express kullanıyorum. Her şubemde en az 3 bilgisayar var ve 3 bilgisayarada aynı maillerin gelmesi gerekiyor.

Uyguladığım çözüm yolu Outlook Express te "Mailin bir kopyasını sunucuda bırak" mak.

Lakin nedendir çözemedim bu ayarın işareti kendi kendine kalkıyor ve gelen maillerin hepsini sunucudan aldığı için diğer bilgisayarlara mail ulaşmıyor.

Sadece Outlook Express kullanmak zorundayım.

Bana gelen mantıklı çözümler;
Ya bölgedeki bir bilgisayara Office Outlook kurup tek tek kural oluşturacağım. (50 şube x 3 pc =150 hesabın kuralını kaldırabileceğini sanmıyorum)
Ya da outlook expresste Mailin bir kopyasını sunucuda bırak işaretinin kalkmasını engellemeliyim.

Gönderildi : 24/06/2011 15:42

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bu işi bu kadar zorlaştırmaya gerek yok sanırım pop3 mail kullanıyorsunuz.Artık neredeyse her firmada yönetim konsolu ve mail yönlendirme ayarı var.Burada x adresine gelen maili y,z,x adreslerine yönlendirin olsun bitsin.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/06/2011 15:44

(@ahmetsirin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba bu işi bu kadar zorlaştırmaya gerek yok sanırım pop3 mail kullanıyorsunuz.Artık neredeyse her firmada yönetim konsolu ve mail yönlendirme ayarı var.Burada x adresine gelen maili y,z,x adreslerine yönlendirin olsun bitsin.

O işlem genel merkezden yapılması gerekiyor sanırım. GM buna olumlu bakmayacaktır.  800 şube x 3 pc = 2400 Hesap 🙂

Başka alternatif çözüm yolu var mı?

Hiç değilse işaret neden kalkıyor olabilir, bunu çözmek bile yeterli benim için...

Gönderildi : 24/06/2011 15:57

(@www-rizasahan-com)
_

Şube olayını tam anlamadım sanırım merkezinizde bir mail sunucunuz var siz bir adrese gelen maillerin 3 arkadaşınıza gelmesini istemiyor musunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/06/2011 16:01

(@ahmetsirin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şube olayını tam anlamadım sanırım merkezinizde bir mail sunucunuz var siz bir adrese gelen maillerin 3 arkadaşınıza gelmesini istemiyor musunuz?

Her şubemin 1 adet mail adresi var. Ve her şubem de en az 3 bilgisayar var.
Müşterilerimiz bu mail adresine mail attığında bu mailin aynı şube içersindeki 3 bilgisayara da ulaşması gerekiyor.

Mailin bir kopyasını sunucuda bırak dediğim taktirde bu 3 bilgisayar, maili sunucudan çekebiliyor. 2 yıldır bu şekilde sistem güzel işliyor.
Tek sorun, nedendir çözemedim. Outlook express te "Mailin bir kopyasını sunucuda bırak" ın işareti herhangi bir zamanda kendiliğinden kalkıyor. Bu durumda da bu ayarı bozulmuş olan bilgisayar sunucudaki tüm mailleri çektiği için diğer bilgisayarlar gelen maili göremiyorlar. Bu da 2 yıldır bana sıkıntı yaratıyor.

Genel merkez sadece bir bilgisayar da mail olmasını istediğinden bu soruna yardımcı olmuyor.

Bende alternatif çözüm arayışları içersindeyim.

Gönderildi : 24/06/2011 16:15

(@www-rizasahan-com)
_

Şu anda kime geliyor mail ve expressmi kullanıyor maili çeken kişi.O halde outlook express üzerinde bunun yöntemi var buna göre ilerleyelim bizde o halde.

Gönderildi : 24/06/2011 16:19

(@ahmetsirin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Şu anda kime geliyor mail ve expressmi kullanıyor maili çeken kişi.O halde outlook express üzerinde bunun yöntemi var buna göre ilerleyelim bizde o halde.

Şubede 3 bilgisayarda da outlook express var ve üçünde de birebir aynı hesap ayarları mevcut.
Üçünde de Mailin bir kopyasını sunucuda bırak işaretli.

Mail sunucuda durduğu sürece sorun yok. Ama bu pc lerden birinin Maili kopyasını sunucuda bırak işareti kalktığı taktirde maili kendine çekmekte ve diğer bilgisayarlar sunucuda mail göremediği için kullanıcının mailden haberi olmamaktadır.

Gönderildi : 24/06/2011 16:25

(@www-rizasahan-com)
_

Herhangi bir bilgisayarda ara ara kendiliğinden iptalmi oluyor "Mailin bir kopyasını sunucuda bırak" seçeneği ?Aynı bilgisayardamı oluyor hepsinde ara ara oluyormu bu olumsuzluk?

Gönderildi : 24/06/2011 16:34

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Ücretsiz olarak Thunderbird yada Windows Live mail 2011 kullanarak  aynı durumu deneyebilirmisiniz sorun outlook express den kaynaklanabilir .

Gönderildi : 24/06/2011 16:39

(@ahmetsirin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herhangi bir bilgisayarda ara ara kendiliğinden iptalmi oluyor "Mailin bir kopyasını sunucuda bırak" seçeneği ?Aynı bilgisayardamı oluyor hepsinde ara ara oluyormu bu olumsuzluk?

50 şubemin hatta Türkiye geneli tüm şubelerimizde aynı sıkıntı mevcut.

Gönderildi : 24/06/2011 16:42

(@ahmetsirin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Ücretsiz olarak Thunderbird yada Windows Live mail 2011 kullanarak  aynı durumu deneyebilirmisiniz sorun outlook express den kaynaklanabilir .

Thunderbird i 2 hafta bir şubede test ettim bu sorunu yaratmamıştı.

Lakin Outlook Express kullanmak zorundayım.

Gönderildi : 24/06/2011 16:47

(@www-rizasahan-com)
_

Bütün expreslerde bu özelliğin kalkması enteresan nette bu sorunla ilgili bir bug v.s. bir durumda yer almıyor.Express dışında Hüseyin beyin dediği gibi farklı bir programdan deneme imkanınız oldumu?

Gönderildi : 24/06/2011 16:48

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Şubelerimde Outlook Express kullanıyorum. Her şubemde en az 3 bilgisayar var ve 3 bilgisayarada aynı maillerin gelmesi gerekiyor.

Uyguladığım çözüm yolu Outlook Express te "Mailin bir kopyasını sunucuda bırak" mak.

Lakin nedendir çözemedim bu ayarın işareti kendi kendine kalkıyor ve gelen maillerin hepsini sunucudan aldığı için diğer bilgisayarlara mail ulaşmıyor.

Sadece Outlook Express kullanmak zorundayım.

Bana gelen mantıklı çözümler;
Ya bölgedeki bir bilgisayara Office Outlook kurup tek tek kural oluşturacağım. (50 şube x 3 pc =150 hesabın kuralını kaldırabileceğini sanmıyorum)
Ya da outlook expresste Mailin bir kopyasını sunucuda bırak işaretinin kalkmasını engellemeliyim.

Kullanılan adres tek mi yoksa herkezde ayrı ayrı adres mi var?

Gönderildi : 24/06/2011 18:31

(@ahmetsirin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Her şubenin kendine ait mail adresi var.

Gönderildi : 24/06/2011 18:33

(@sinankahraman)
Illustrious Member

O.K onu anladım zaten. Benim sormak istediğim Şubelerimde Outlook Express kullanıyorum. Her şubemde en az 3 bilgisayar
var ve 3 bilgisayarada aynı maillerin gelmesi gerekiyor. 
demişsiniz. Bu 3 bilgisayarda aynı mail adresini mi kullanıyor?

Gönderildi : 24/06/2011 18:35

(@ahmetsirin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

O.K onu anladım zaten. Benim sormak istediğim Şubelerimde Outlook Express kullanıyorum. Her şubemde en az 3 bilgisayar
var ve 3 bilgisayarada aynı maillerin gelmesi gerekiyor. 
demişsiniz. Bu 3 bilgisayarda aynı mail adresini mi kullanıyor?

Evet aynı mail adresini kullanıyor.

Gönderildi : 24/06/2011 18:41

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Ozaman sunucuda bıraktırmaktan başka seçeneğiniz yok gibi.

Gönderildi : 24/06/2011 18:49

(@ahmetsirin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ozaman sunucuda bıraktırmaktan başka seçeneğiniz yok gibi.

Ah bi bıraksa 🙂

Gönderildi : 24/06/2011 18:50

(@www-rizasahan-com)
_

Bütün makinalarda bu sorunun olması enteresan. Elinizdeki tüm makinalar win7 altı sanırım.Farklı bir platformda outlook , veya test için win7 bir makina üzerine windows live mail kurup test etme gibi bir imkanınız olmadı mı?

Gönderildi : 24/06/2011 19:14

Sayfa 1 / 2
Paylaş: