Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sata Sorunu

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
619 Görüntüleme
(@AltugSahin)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Sata ile ilgili bir problem yaşamaktayım.HP İspanya tarafından Nisan ayın'da tarafıma bir  İmaj cd'si gönderildi bu imaj cd'si sistemi otomatik yüklüyor Domain'e kaydediyor bütün ayarları kendi yapıyor ama içindeki sata driverlar artık eskidi.Bu hafta içinde yeni bir HP Notebook satın aldık Modeli HP G62 içindeki chipset Intel® HM55 imajı bilgisayara yükledikden sonra Windows XP logosunu görüyorum ama ondan sonra direk kendisini yeniden başlatıyor ve açılmıyor problem belli sata driver problemi.Yardım almak istediğim konu sata driverları kopyala yapıştır yaparak windows klasörüne gömmem mümkünmüdür.Mümkünse şayet bu dosyaları hangi klasörün altına atmam gerekir.Yardımlarınız için teşekkür ederim. 

İmaj cd'si niye İspanya'dan geldi derseniz Global bir antlaşmamız var HP ile ve Merkez İspanya.Çalıştığım firmadaki Merkez IT İspanya'da bu yüzden İspanyollarla cebelleşiyorum.

Gönderildi : 22/10/2010 15:16

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

nlite ile imaj cd'nizi düzenlemeyi denediniz mi?

kolay gelsin

Gönderildi : 22/10/2010 15:27

(@AltugSahin)
Active Member
Konu başlatıcı

İmaj Ghost image açıkcası denemedim.Ghost image yeniden editlenebiliniyormu bu konu hakkında bilgim yok.Ama Nlite kullanarak yeni bir XP cd'si oluşturdum sata driverları içine gömdüm yükleme ekranı geliyor mavi ekran çıkmıyor artık.Ama bunu bir şekilde imaj'a da uygulamam lazım yada dediğim gibi driver'ı windows klasöründe bi yere kopyalamam lazım.

Gönderildi : 22/10/2010 15:35

(@MustafaSANATSEVER)
Gönderiler: 30
Trusted Member

Merhaba;

aynı notebook modelı ıle gecen gun bende aynı sıkıntıyı yasadım.hp artık ürünlerini win 7 ye uyarlıyor.xp desteğinden cıkıyor.sorunu ya dediğin gibi nlite ile cd oluşturucaksın içine güncel sata driverı atıcaksın yada direk win 7 kurucaksın.

İyi Çalışmalar..

Gönderildi : 22/10/2010 16:23

(@AltugSahin)
Active Member
Konu başlatıcı

problem imaj cd'sinin içine sata driverları gömmek normalde xp yüklerim sorun yok nlite ile hazırladım bir cd ama imaj olmuyor.

Gönderildi : 22/10/2010 16:28

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba

Altuğ bey size gönderilen imaj cd'si sadece hp tarafından hazırlanmış, windows xp sysprep çalışmasıdır.

Hazır sysprep imajı üzerinde oynama yapamıssınız. Doğal olarak elinizdeki imaj yeni sistemlere göre eskimiş bulunmakta.

Xp kullanmaya devam edeceğim derseniz, kendi sysprep imajınızı hazırlayarak yola devam edebilirsiniz. ( sorunsuz olarak )

Sysprep konusunda Windows xp pro cd'lerinden birini nlite ve türevi herhangi bir program kullanmadan da driver olarak editleyebilirsiniz.

Sata Driver Paketi

Entegre Programı

Yukarıda verdiğim 2 link üzerindeki dosyaları indirip, cd'nize sata driverlarını entegre edin ve kurulum yapamadığınız notebook üzerine yüklemeyi gerçekleştirin. Daha sonra gerekli ayarlamalar ve yazılımları yükledikten sonra sysprep başlatıp, imajınızı alın. Ve işte size kendinize ait lisanslı kurumunuzda her pc- notebook üzerinde kullanabileceğiniz güncel imaj.

* driver ekleme ve sysprep hakkında sorularınız olursa, portal üzerinde cevaplanabilir.

* Sysprep araçları Xp cd'si içerisinde mevcuttur.

Keyifli çalışmalar

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2010 16:45

(@AltugSahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Turan bey;

Yardımlarınız için teşekkür ederim.İmage cd'sinin içinde lisanlı programlar'da yüklü Lotus,SAP,Symantec Antivirüs vs. bunların cd'leri ne yazıkki elimde mevcut değil durumum çok kötü yani anlayacağınız.Ya sata driverleri image içine gömücem yada İspanya HP ile kavga edip yeni bir tane image cd'si hazırlatıcam.

Gönderildi : 22/10/2010 16:56

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Merhaba Laptop'un Bios una girip orada SATA arabirimi için varsa tabii Compatible Mode'u seçip denermisiniz. Auto, Echanged gibi seçenekler olan yerden.

Gönderildi : 22/10/2010 17:24

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba laptop hp ise biosa girebilirsiniz.Malesef Hp Compaq serisinde bios kapalı.Hp ise eğer sata native mode enable ederek deneyebilrisiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/10/2010 17:37

(@AltugSahin)
Active Member
Konu başlatıcı

Malesef Bios'da sata native mode yok.Herhalde tek çare imajı yeni baştan hazırlatmak olacak başka bir yolu yok gibi.

Gönderildi : 22/10/2010 19:29

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Bios'u update etmeyi deneseniz belki yeni sürümde seçenek koymuşlardır.

Gönderildi : 22/10/2010 19:39

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Turan bey;

Yardımlarınız için teşekkür ederim.İmage cd'sinin içinde lisanlı programlar'da yüklü Lotus,SAP,Symantec Antivirüs vs. bunların cd'leri ne yazıkki elimde mevcut değil durumum çok kötü yani anlayacağınız.Ya sata driverleri image içine gömücem yada İspanya HP ile kavga edip yeni bir tane image cd'si hazırlatıcam.

tekrar merhaba,

Size ait olan ürünleri nasıl ispanyada yada başka bir ülkede  hp hazırlıyor pek anlamasamda...?

bu tarz ürünlerin meydalarını direk internet üzerinden zaten indirebiliyorsunuz. ( Kendi id ve password'larınız lisansınız ile birlikte verilir. )

En kötü ihtimalle yazılım üreticilerine birer mail atarsınız size geri dönüş elbet yapacaklarıdır. ( linkleri gönderirler )

Bios güncellemesi veya bios ile ilgili gelişme sağlayabileceğinize zannetmiyorum. Microsoft ürünlerine geçişlerde ( bir üst ürün ) toshiba ve hp ciddi bir strateji uyguluyor.

Eğer yazılımların exe'lerine ulaşırsanız sysprep tarafında işinizi bitirir ve çözüme ulaşırsınız. Yada dediğiniz gibi kavga ederek vb. durumlar ile çözüme ulaşırsınız.

Keyifli çalışmalar

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/10/2010 23:21

Paylaş: