Bildirimler
Hepsini Temizle

Masaüstü Duvar Kağıdına Link Koymak  

  RSS
Mehmet YALVAÇ
(@MehmetYALVAC)
Üye

Merhabalar..  Duvar kağıdı üzerinde resmin belirli bölgelerine link verebilmemiz mümkün mü acaba?  Araştırdım bulamayınca birde szlere sorayım istedim... Şimdiden teşekkürler...

Alıntı
Gönderildi : 11/08/2010 01:12
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Kullandığınız işletim sistemi nedir?

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/08/2010 02:05
Mehmet YALVAÇ
(@MehmetYALVAC)
Üye

Erdem Hocam aslında kullandığım işletim sistemi bulacağım çözüme göre değişecek. Ama işyerinde şuanda OS lisansları XP ve Seven. Amacımız devamlı değişen tüm dahili ve harici personel hatlarının bir txt dosyasına yazılarak yine kurum bünyesinde bulunan serverlardan birine atıp, masaüstünden bu txt doyasına link vermek istiyorum. Cevap için şimdiden çok teşekkürler...

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 11:49
Burak İstanbullu
(@Burakistanbullu)
Üye

Merhaba,


Link vermek yerine, client lardan server a o txt dosyasının bulunduğu adrese map olsanız, ve bu map i masaüstüne kısayol oluştursanız işinizi görmez mi ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 12:19
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Burak Beyin önerisini dikkate alabileceğiniz gibi


XP işletim sistemlerindeki Active Desktop hizmetini kullanabilir böylece Masaüstünüzde HTML sayfaları koyabilirsiniz. Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 16:31
Mehmet YALVAÇ
(@MehmetYALVAC)
Üye

Tekrar merhabalar efendim. Öncelikle cevap ve öneriler için sonsz teşekkürler. Ben Active Desktop kullanarak ilgili verilerin duvar kağıdı gibi arka planda görüntülenmesini istemediğim için böylesi bir arayışa girmiştim. Öte yandan Masaüstüne serverdaki txt dosyasını hedef alan bir link de koymak istemedim. Sadece tüm duvar kağıtları kurumsal bir yapıyı ihtiva etsin diye hepsini aynı yapmıştık. Hal böyleykende duvar kağıdı üzerinde uygun bir noktayı seçip tıklandığında ilgili dosyanın açılmasını istemiştim. (Ben bunu bir internet kafede görmüştüm ama başka şehirde olduğu için şimdi gidip soramıyorum. Duvar kağıdı üzerine hotmail, yahoo,msn messenger... gibi yazılar resim formatı olarak oluşturulmuş ve yazıların üstüne kısayol eklenmişti.) Ama yapamazsakda artık mecburen iconlu kısayol atayacağız. Tekrar herşey için çok teşekkür ederim...

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2010 11:09
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

[quote user="Mehmet YALVAÇ"]Tekrar merhabalar efendim. Öncelikle cevap ve öneriler için sonsz teşekkürler. Ben Active Desktop kullanarak ilgili verilerin duvar kağıdı gibi arka planda görüntülenmesini istemediğim için böylesi bir arayışa girmiştim. Öte yandan Masaüstüne serverdaki txt dosyasını hedef alan bir link de koymak istemedim. Sadece tüm duvar kağıtları kurumsal bir yapıyı ihtiva etsin diye hepsini aynı yapmıştık. Hal böyleykende duvar kağıdı üzerinde uygun bir noktayı seçip tıklandığında ilgili dosyanın açılmasını istemiştim. (Ben bunu bir internet kafede görmüştüm ama başka şehirde olduğu için şimdi gidip soramıyorum. Duvar kağıdı üzerine hotmail, yahoo,msn messenger... gibi yazılar resim formatı olarak oluşturulmuş ve yazıların üstüne kısayol eklenmişti.) Ama yapamazsakda artık mecburen iconlu kısayol atayacağız. Tekrar herşey için çok teşekkür ederim...[/quote]


İnternet Cafe'de varolduğunu söylediğiniz çalışma benim anlattığım yöntem ile aynı. Bunu ne kadar iyi yapabileceğiniz HTML bilginizle doğru orantılı. Şöyle bir örnek paylaşayım sizinle. Mesela benim rezil HTML bilgim bu kadar yetti. =)) 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2010 16:45
Mehmet YALVAÇ
(@MehmetYALVAC)
Üye

Erdem Hocam direktifleriniz doğrultusunda ben winxp'de html sayfamı çok iyi bir biçimde link imap tekniğini kullanarak resmin belirli bir bölgesine server daki txt dosyasını link vererek oluşt oluşturdum. Masaüstine sağ tıklayıp özellikler diyip masaüstü sekmesinden masaüstünü özelleştir butonuna tıklıyorum. Ardından gelen ekranda web sekmesine tıklayıp yeni butonunu tıklayarak o bilgisayar için oluşturmuş olduğum html dosyanın bulunduğu yolu gösterip tamam diyip tüm ekranları kapattığımda istemiş olduğum html background masaüstünde küçük bir pencere içerinde yer alıyor. Bunu bir türlü arkaplana alamadım. Bu pencerede yukarı aşağı ve sol sağ kaydırma çubuklarıyla resmin link barındıran ilgili bölümüne gelip tıkladığımda istediğim gibi txt dosyasını açmakta. Acaba ben bu pencereyi ortadan kaldırıp arkaplana nasıl entegre edebilirim? (Sizin yaptığınız gibi) Kolay gelsin efendim.. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/09/2010 13:38
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

O küçük ekranın sağ üst köşesinde ekranı kaplama ya da ekranın yarısını kaplama düğmeleri gizli olarak mevcut. Mouse Okunu üzerine getirdiğinizde belirginleşiyor. Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/09/2010 13:45
Mehmet YALVAÇ
(@MehmetYALVAC)
Üye

Erdem Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Fakat bahsetmiş olduğunuz gibi sağ üst köşede mouse ile gidip bekleyince bende öyle gizli butonlar belirginleşmedi. Bende o küçük ekranın dört bir köşesinde mouse ile bekledim ama hiç bir buton belirmedi. Gerek beyaz çerçeveye gerekse de çevçeve içerine sağ tıklayıp ekranı kapla şeklinde bir seçenek de aradım ama maalesef yok. Bu arada ben WinXP SP3 kullanıyorum. Teşekkür ederim..

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/09/2010 18:03
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Mehmet Bey şuan işyerindeyim o yüzden ilgilenemiyorum. Bende SP3 ile denedim. Akşama bakar sonucu size söylerim. Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/09/2010 18:42
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

Mehmet Bey merhaba,


Çok ufak bir nokta var gözden kaçan. O da;


Web sekmesine geldiğinizde altta bir seçenek var. Masaüstü öğelerini kilitle diye. Onun yanındaki işareti kaldırıp denerseniz sorununuz çözülecektir. Geç yazdığım için kusura bakmayın. Ancak evimdeki PC'me oturabiliyorum. =)) Saygılar. Hayırlı bayramlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/09/2010 11:37
Mehmet YALVAÇ
(@MehmetYALVAC)
Üye

Erdem Bey cevap için gerçekten çok teşekkür ederim. İnan çok işime yaradı. Bende geç cevap yazdığım için özür dilerim. Çok saolun efendim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/09/2010 11:57
Erdem CILINGIROGLU
(@erdemcilingiroglu)
Tecrübeli Üye

[quote user="Mehmet YALVAÇ"]Erdem Bey cevap için gerçekten çok teşekkür ederim. İnan çok işime yaradı. Bende geç cevap yazdığım için özür dilerim. Çok saolun efendim.[/quote]


Rica ederim Mehmet Bey, görevimiz. Olduğuna çok sevindim. Saygılar.


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/09/2010 02:56
Paylaş: