Forum

Wistadan Ağdaki ot...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wistadan Ağdaki otomatik yedek almak pc ye yedek

22 Yazılar
11 Üyeler
0 Likes
1,544 Görüntüleme
(@EmrahGULER)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba öncelikle ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürediyorum.Sıkıntıma gelirsek Wista home basic kurulu 30 pc lik local bir ağda yedekleme işlemini gercekleştirmem gerekli. Otomatik olarak haftada belli bir günde belli bir saatde serverlerimden birine YEDEKLEMEK İSTİYORUM Bilgi işlem ofisimde bir tane Xp Pro, bir tane 2003 Server, bir tane Xp Mediacenter bilgisayarım ve 1500 gb lık toshiba marka hdd bulunmakta.Yani her türlü imkan ve olanaga sahibim çok şükür.Ağdaki tüm bilgiayarlar server 2003 hariç birbirini görüyor ve bir birlerinin içine giriyor.Ama ağdan bir türlü yedek alamadım yedek işlemlerinden kolay hesap aktar, yedekleme sistemlerini denedim ama yedekleme sistemini sectiğim de ağ yolu aktif olmuyor, Kolay hesap aktar sectigim de ise diske yazılamadı diyor ama bilgisayarın kendine bagladığım da çok rahat yedek alabiliyorum alıyor iyilik sever bir arkadaşımın cıkıp baştan tek tek tarif ederse çok sevinecegim.Almak istediğim yedek kullanıcı hesapları masa üstü ve belgelerim en azından ama tüm sistemi alırsam benden kralı olmaz

Çok zor durumdayım işim birazda bu işi çözmeme bağlı.Bilmiyorum diyemem Müdürlerime anlıyorsunuzya ...:(

Gönderildi : 26/09/2009 22:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Neden Active Directory yapısına geçmiyorsunzu bu sayede daha düzenli bir yedekleme politikası gerçekleştirebilirsiniz.

Mevcut durumda ise ; her makineden w2003 e erişim için bir path veya map driver tanımlayın ve sonra bir bat dosyası yazın

bu bat dosyası istediğiniz dizinlerdeki dosyaları map driver üzerine göndersin ve bunu zamanlanmış görevlere atayın.

yok ben bu kadar uğraşamam derseniz merkezi bir server a acronis programını veya benzer 3 party yedekleme yazılımlarındna birini yükleyin ve agent larıda xp makinelere yükleyin ,ardından merkezi olarak yedek almaya başlayabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/09/2009 04:48

(@EmrahGULER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

MERHABA HAKAN HOCAM

Active directory yapısı için geç kalınmış malesef bilgisayarların tümünün üzerinde otomasyon programı var bu sebeble buradaki herşey mevcut sisteme göre tasarlanmış bu işe kimse yanaşmak istemez. Bu durumda yalnız firmamız kış boyu kapalı ve yeni sezona girmeden Active directory sistemine gececegiz.

ayrıca 2. önermiş oldugunuz secenekle seve seve uğraşırım. Yalnız en ufak bir fikrim yok nasıl yapacağımla konusunda malesef bu benim server sistemi ile tanışmamın ilk senesi müsait bir zamanda ayrıntılı anlatmanızı veya benimle aynı durumu anlatan bir kaynak gösterirseniz bana cok büyük iyilik yapmış olursunuz.

3 çü seceneginizi düşünmüyorum çünkü ben bu işi 2 secenekteki gibi halledilebileceğini tahmin etdigim için zaten başta yedek alma programı istememiştim ayrıca bu işten kaçamam ekmeğimi bu işten yiyorum ögrenmek zorundayım, ögrenmek istiyorum,

Bana 2003 R için wistada pach ve map diriverleri nasıl yapılır, bat dosyası nasıl yazılır ve zamanlanmış görev nasıl oluşturulur tarif ederseniz çok sevinirim.

Gönderildi : 27/09/2009 13:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Mapdrive için

http://www.online-tech-tips.com/computer-tips/how-to-map-a-drive-in-windows/

bat dosyası için xcopy veya copy komutlarını kullanabilirsiniz

XCOPY "C:\Users" "K:\My Vista Backup" /D /E /C /R /I /K /Y

örnekler

http://www.aumha.org/a/batches.php

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/09/2009 15:08

(@EmrahGULER)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam çok çok teşekkürler sayenizde sıkıntımı cözdüm şimdi geliştirmeye başladım yine sorum olacak

şimdi ben bu bat dosyasının yedek alırken eger yedek aldıgım yerde ikinci eski bir dosya var ise bunu onunla sormadan degiştirmesini istiyorum

örnek :

ECHO Yedekleme Basladi!
ECHO Lutfen Bekleyin...
XCOPY "C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\ACTFAX (D)" "E:\personel yedekleri\deneme_%DATE%\Actfax" /D /E /C /R /I /K /Y
XCOPY "C:\Documents and Settings\Administrator\Belgelerim" "E:\personel yedekleri\deneme_%DATE%\BELGELERIM" /D /E /C /R /I /K /Y

ECHO.
ECHO Yedekleme Tamamlandi!

bana bu dosyada nereye kot eklememi tavsiye edersiniz ve hangi kot u ekleyecegim

Gönderildi : 30/09/2009 17:36

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Komut isteminde xcopy /? ile yardım bilgilerini görüntülediğinizde :

/Y           Var olan bir hedef dosyası üzerine yazarken
                  onayınızın istenmesini baskılar.

Sizin yığın dosyanızda /Y seçeneği göründüğünden eski dosyalar onayınız alınmaksızın yenileri ile değiştirilecektir.

Gönderildi : 04/11/2009 00:39

(@DoganYildiz)
Gönderiler: 83
Trusted Member

synctoy yedekleme amaçlı kullanıma uygun gibi isterseniz inceleyiniz.

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=c26efa36-98e0-4ee9-a7c5-98d0592d8c52

Gönderildi : 12/11/2009 20:45

(@RamazanKOla)
Gönderiler: 10
Active Member

Merhaba;

AD ye geçmek sandığınız kadar zor değil. Kullanıcı profillerinde hiçbir değişiklik olmadan AD yapısına kavuşabilirsiniz. Hakan hocam müsaade ederse bu konuda bir makale yazmak isterim 🙂

Gönderildi : 17/11/2009 18:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Müsade ne demek ama makale şartlarını okumalısın önce , inanılmaz çok makale alıyoruz yayınlanması için ama yarısı makale değil ondan geri çevireiyoruz , sonra bu arkadaşlarında hevesi kırılyor.. ama biz hep diyoruz önce iyi bir makale nasıl olmalı yazısını okumalı ve ona göre yazmalısınız.

Gönderildi : 17/11/2009 19:53

(@gokhanonen)
Gönderiler: 8
Active Member

http://allwaysync.com/ Bu programı denemenizi tavsiye ederim freeware ve sync metodlar ve schedual seçenekleri login ayarları ile oldukça becerilidir. 

Gönderildi : 20/11/2009 16:10

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

Merhaba;

AD ye geçmek sandığınız kadar zor değil. Kullanıcı profillerinde hiçbir değişiklik olmadan AD yapısına kavuşabilirsiniz. Hakan hocam müsaade ederse bu konuda bir makale yazmak isterim 🙂

"Kullanıcı profillerinde hiçbir değişiklik olmadan" : Bunu biraz açıklar mısınız?

Gönderildi : 23/03/2010 03:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

http://www.forensit.com/domain-migration.html

bu program ile yapabiliyorsunuz.

Gönderildi : 23/03/2010 13:34

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

http://www.forensit.com/domain-migration.html

bu program ile yapabiliyorsunuz.

Bu eşsiz düzeyde değerli (ancak bizim için geç kalınmış [:(]) bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 24/03/2010 02:59

(@FatihSabanKAYA)
Gönderiler: 92
Estimable Member

Merhaba;

"Kullanıcı profillerinde hiçbir değişiklik olmadan" : Bunu biraz açıklar mısınız?

bende merak ettim... 

Gönderildi : 05/05/2010 18:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Fatih bey linkini verdiğim program bu işi yapıyor.

Gönderildi : 05/05/2010 23:21

(@FatihSabanKAYA)
Gönderiler: 92
Estimable Member

program gercekten cok başarılıymış üstad....

diğer türlü epeyice bir uğraş oluyor...

saygılar.. 

Gönderildi : 06/05/2010 17:59

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Hocam çok çok teşekkürler sayenizde sıkıntımı cözdüm şimdi geliştirmeye başladım yine sorum olacak

şimdi ben bu bat dosyasının yedek alırken eger yedek aldıgım yerde ikinci eski bir dosya var ise bunu onunla sormadan degiştirmesini istiyorum

örnek :

ECHO Yedekleme Basladi!
ECHO Lutfen Bekleyin...
XCOPY "C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\ACTFAX (D)" "E:\personel yedekleri\deneme_%DATE%\Actfax" /D /E /C /R /I /K /Y
XCOPY "C:\Documents and Settings\Administrator\Belgelerim" "E:\personel yedekleri\deneme_%DATE%\BELGELERIM" /D /E /C /R /I /K /Y

ECHO.
ECHO Yedekleme Tamamlandi!

bana bu dosyada nereye kot eklememi tavsiye edersiniz ve hangi kot u ekleyecegim

Öncelikle Dosyaların toplayacağım yere kullanıcının yazma yetkisi olan dosyayı pc ye map ediyoruz. Map sürücü harzi olarak Z atanmış kabul edelim. Z  sürücünün içindeki yedek dosyasına atacağız

set mydate=%date:/=-%      // önce zaman dilimini alıyoruz

cd \  

copy "C:\Documents and Settings\Administrator\Belgelerim"  Z:\yedek\Yedek_%mydate%

Soruna net cevap verirsek.

/ y parametresi ile aynı isimde dosya varsa sana sormada üzerine yazar.

Ama  bazı dosyalar vardırki mesela exel dosyaları her gun yedek almak gerekir.  Yukarıdaki komut  kopyalama yaptığı her gunun harihini dosyaya atar vede  kopyalama yapar.

ben  kullanıyorum gayette başarılı..

Not: Biraz daha geliştirip  otomatik ntbackup çalıştırıp yedeklemeyi aldırım. dosya adına tarih attırmakta kullanıyordum bunu. server 2003 de iken.  gayette başarılı idi.. 

Gönderildi : 10/06/2010 21:57

(@Anonim)
Gönderiler: 0

arkadaşlar konuyla alakalı bir durum yeni bir konu açmayayım diye buradan bir şey sormak istedim.

ben network hard drive kullanıyorum win xp pc ye network hdd yi map yaptım. ntbackup ile o map e günlük  backup oluşturuyorum ama zamanı geldiğinde alamıyor. acaba win xp de ntbackup ile map a yedek alınamıyor mu?

Gönderildi : 23/07/2010 14:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

event lar ve ntbackup logları ne diyor ?

Gönderildi : 23/07/2010 14:39

Sayfa 1 / 2
Paylaş: