Forum

ctrl+alt+delete t d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ctrl+alt+delete t disk okunamaz durumda

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
454 Görüntüleme
(@ozkantsvn)
Gönderiler: 125
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar ve hocalarım merhabalar

bilgisayarıma dün format attım.ancak sabah kalktığım zaman ctrl alt delete hatasını siyah ekranda alıyorum.bu uyarıya devam diyorum.tekrar başladığında ise bilgisayar olağan şekilde başlasını seçiyorum..başladıktan sonra bir süre bekliyorum.bu sefer mavi bir ekran t disk kullanılamaz durumda.sistem yöneticisine başvurun diyor ve hiç açılmıyor. diğer şıklarda ( güvenli mod vb )deniyorum aynen hiç açmıyor bilgisayarı ..xp cd si katılımsız olduğu için R onarma tuşu yok.yani direk format atmak zorundayım.

bu olayın öncesinde dün gece  ise bilgisayarda harici bir disk takılıydı.uzun süre bilgisayarda bekledi.bundan diye düşünüyorum ama sizce neden kaynaklanabilir.çünkü harici disk bundan önceki günde takılıydı ve sabah aynı hatayı verdi..ilk önce açıldı sonra açmak istediğmide ise yine aynı hatayı verip beni çileden çıkardı..tekrar format attım.yani iki gün üst üste format attım

son olarak bilgisayarda 20 gb lık iki adet hdd bulunmakta.. c ve d ile e ve f olarak bulunuyor. c de işletim sistemi bulunmakta..acaba ikinci harddisk olan f kısmındanda  şüpheleniyorum.çünkü komut satırana geldiğimde UYARI: F PARAMETRESİ belirtilmemiş.CHKDSK salt okunur modda çalıştırılıyor demektedir..bunu kavrayamadım

yardımlarınızı bekliyorum.çalışmalarınızda başarılar diliyorum

Gönderildi : 26/06/2009 21:25

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Bilgisayarda bulunan diskler 2 adet ve 4 partition (c,d,e,f) değilmi? Peki harici disk tek partition mu ve bilgisayara taktığınızda t sürücüsümüy dü? Sorunlu olan sürücüye yani t harfi hangi partitiona aitse scandisk ve defrag yapmayı denermisiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 26/06/2009 23:13

(@ozkantsvn)
Estimable Member
Konu başlatıcı

iyi akşamlar scandisk anladım ama defrag anlamadım..evet dediğimiz gibi c,d,e,f olarak gitmektedir.ancak şuan korkuma takamıyorum.dün ise tam dikkat etmedim ama j olarak görüyordu

Gönderildi : 26/06/2009 23:40

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Defrag yapın derken, disk birleştiricisini çalıştırıp sorunlu sürücüyü birleştirmenizi kastetmiştim.Şuanki sistemde takılı diskelerde sorun yaşatmıyorsa, external diski takıp, scandisk ve diskbirleştiricisi ( defrag) yapın.Diskte sorun olup olmadığını en sonda verilen raporda görebilrisiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 26/06/2009 23:45

(@ozkantsvn)
Estimable Member
Konu başlatıcı

şimdi anladım ne demek istediğnizi.teşekkür ederim.disk birleştirici olduğunu unutmuştum.ben tekrar bi takayım harici hdd.en iyisi taramadan geçiriyim.sizin dediğiniz gbii yapayım.peki virüs bulduğunda sisteme yayılma olasılığı nedir

Gönderildi : 26/06/2009 23:51

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Sistemde bulunan antivirüs güncel değil ise güncellemesini yapınız.Daha sonra external hdd'yi taratabilirsiniz.Eğer virüs varsa o disk içerisinden program,dosya çalıştırmayın.O disk içerisinden data alışverişi yapmaz sadece tarama işlemi yaparsanız sıkıntı çıkmayacaktır.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 26/06/2009 23:54

(@ozkantsvn)
Estimable Member
Konu başlatıcı

tekrar teşekkür ederim emeğiniz ve bilginiz için

Gönderildi : 26/06/2009 23:55

(@ugurdemir)
Illustrious Member

İşlem sonucunu buradan bizimle paylaşırsınız. Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/06/2009 23:59

(@ozkantsvn)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet geri bildirimi her zaman yapıyorum.tabiiki işlem sonucunu buraya yazacağım

Gönderildi : 27/06/2009 00:08

(@ozkantsvn)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sonuç olarak herhangi bir virüs bulnmadı ve dediklerinizi uyguladım.şuan içinde bir sorun yoktur

Gönderildi : 28/06/2009 01:25

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Geçmiş olsun.Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 28/06/2009 01:53

Paylaş: