Bildirimler
Hepsini Temizle

CCTV Kamera Elektik bağlantısı  

  RSS
Mehmet Cengiz
(@MehmetCengiz)
Üye

Merhaba arkadaşlar, 8 Kameralı bir sistemimiz var. Kameralardan 3 tanesinde mesafe sorunu var. Bu konuyla ilgili iki sorum var, umarım yardım edebilecek birileri çıkar. 

Soru 1- Kameradan çıkan ikili BNC kablosundaki elektrik kablosunu 20-30 Metre uzatabilirmiyiz. Elektrik ve video aktarımı ile ilgili sorunlar çıkar mı ? 

Soru 2- Cat5 veya Cat6 ile, uçlara video balun koyarak 80-90 Metre de elektrik ve video alabilirmiyiz sağlıklı bir şekilde. 

Eğer bunlar mümkün değilse, elektrik konusunu nasıl çözebilirim ? Her kameranın yanına elektrik/priz çekmem mümkün değil. 

Saygılar ve şimdiden teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 21/02/2017 21:21
Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ
(@zulfumehmetozcifci)
Üye

Tek bir çözüm yolu geliyor aklıma oda UPS. Belli aralıklarla bunları şarj etmeniz sonucunda kullanabilirsiniz. Veyahut bir UPS boşalanın yerine hemen yenisini koyarak kulanabilirsiniz. Kablosuz elektirik iletişimi yok diye biliyorum varsa da baya maliyetli olur şu an için. Network için kablo ile iletişim sağlayamak zor ise zaten 3 adet sıkıntılı kamera var diyorsunuz kameralar için 3 adet Ubnt Nanostation5 ve kameralrdan veri alabilmek için bir toplam 4 adet ubnt Nanostation5 alırsanız sıkıntısız kullanabilirsiniz. Bu sistem ile (UPS kaynağı takılı kullandım ama elektirik hattımızda vardı elektirik kesintilerine karşı kameralar kapanmaması için UPS kullandım) Bingöl'de zorlu kış koşulları dahil olmak üzere 2 kamerayı Baraj inşatı aşamasında kullandık. Yaklaşım 3-4 km mesafeden sorunsuz iletişim sağlayabiliyorduk.

Şimdiden kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/02/2017 15:40
Fatih ARSLAN
(@FatihARSLAN)
Üye

Merhaba, 3 kameranızda görüntü hiç mi yok ? yoksa parazit mi var ? kamera sisteminizde kullanılan adaptör kaç amper ? bu soruların cevabını alabilirmiyim

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/02/2017 20:05
Mehmet Cengiz
(@MehmetCengiz)
Üye

Hiç görüntü yok. adaptör 12V DC 2A

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/02/2017 03:54
Fatih ARSLAN
(@FatihARSLAN)
Üye

8 kamera için 2A adaptör mü kullanıyorsunuz ? mesefa sorununuz varsa 30A adaptör almanızı tavsiye ederim. 1 kamera gündüz 1,2 - 1,5 A, gece 2 - 2,5A akım çeker

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/02/2017 12:21
Mehmet Cengiz
(@MehmetCengiz)
Üye

8 Kamera için değil, 4 kamera için. Yani 2x 12 V DC Adaptör. Üreticinin verdiği bilgiye göre, kameralar maksimum 500 mA çekiyor. Dün tek kamerada 80 Metrede Video Balun + Cat5e Kablo ile deneme yaptım, gece görüşü dahil çok iyi çalıştı. İlerde sorun yaratırmı bilmiyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/02/2017 20:03
Ahmet Köseoğlu
(@AhmetKoseoglu)
Üye

[quote user="Mehmet Cengiz"]

8 Kamera için değil, 4 kamera için. Yani 2x 12 V DC Adaptör. Üreticinin verdiği bilgiye göre, kameralar maksimum 500 mA çekiyor. Dün tek kamerada 80 Metrede Video Balun + Cat5e Kablo ile deneme yaptım, gece görüşü dahil çok iyi çalıştı. İlerde sorun yaratırmı bilmiyorum.

[/quote]

 

Üreticinin verdiği değerler çok önemli değil sonuçta gerçekte üretisi o kadar uzak mesafelerde denemiyor. 

Sizin yüksek amperli adaptör kullanmanız sisteme zarar vermez kameralar ihtiyacı kadar amperi çekerler zaten o yüzden yüksek amperli adaptör kullanın. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/02/2017 20:13
Mert Kibar
(@mertkibar)
Üye

CCTV kamera sistemlerinde sistemlerinde en iyi verimi ve cihazların uzun ömürlü olması için size tavsiyelerim olacak...

1.) Görüntü kablosu ile elektrik kablosunu ayrı çekiniz.

2.) Görüntü kablosu için rg59 u6 bakır folyolu kablo kullanmalısınız.

3) Elektrik hattı için 1,5mm bakır kablo kullanınıız. Bu kablo üzerinden en fazla 3 kamera besleyiniz.

4) Bir güç kaynağından, en fazla 3 kamera besleyiniz. CCTV Kameralar, kızılötesi ledli ise 12v 1A beslemeye ihtiyaç var. CCTV Kameralar, power led li ise 12v 2A beslemeye ihtiyaç var. Güç kaynağını ona göre seçiniz.. Kaliteli bir güç kaynağı için plastik kasa 12v smps adaptör tercih ediniz.

5) Görüntü kablosunun ucuna takacağınız bnc konnektörleri yaylı bnc konnektör seçiniz. Kablonun uç kısmının ezilmesini engelleyecektir.

6) Elektrik kablosunu birleştirirken elektrik bandı yerine buat klemensi takınız. Buat klemensi kullanmanın faydası, ark ve kısa devre yapmasını engellemektir.

7) Kayıt cihazını koyacağınız yerin, çok toz alan bir yer olmamasına dikkat ediniz. Kayıt cihazını kesinlikle dik koymayınız.

8) Kayıt cihazına kesinlikle bilgisayar hardiski takmayınız. 7/24 çalışan güvenlik hardiski takınız.

9) Kayıt cihazını ayarlarken fabrika şifrelerini değiştirmeyi unutmayınız..

 

Bu bilgiler tecrübe sonucu edinilmiş bilgilerdir. Faydası olması için yazdım...

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/05/2017 01:41
Hasan_Ozturk
(@Hasan_Ozturk)
Üye

Gunaydin,

oncelikle soruyorum kameralarinizi calistirabildiniz mi ?

benim bi kuleye takmis oldugum 3 kamera var ve bunlarin DVR cihazindan uzakligi ise en az 250 metre ve 30 metreden sonra da ek var cihazlar yaz kis demeden hic kesintisiz calisiyor.

eger hala sikinti yasiyorsaniz kullandigim kablo ve kamera modelini ve guc kaynaginin kav amper oldugunu yazabilirim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/05/2017 11:04
Paylaş: