Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 3CX Santral de en az konuşma süresi hak.

12 Yazılar
5 Üyeler
16 Likes
1,098 Görüntüleme
Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sorumu örnek ile açıklamak istiyorum.

3CX santral kullanıyoruz. Şirketin A diye bir kuyruk yapısı var. A kuyruk yapısında 10,11,12,13 dahilileri tanımlı. Dışarıdan arama geldi A kuyruğu için 2'ye bastı ve dahililerden konuşma süresi en az olana yönlendirildi. (kuyruk yapısı konuşma sürelerine göre tanımlı). Bu aşamada aşağıda ki fotoda bulunan süreler işliyor bir problem yok.

Fakat 10 dahilisi dışarıyı arayınca süre işlemiyor. Veya dışarıdan bir arama geldi direk 10 dahilisine bağlanmak için 10'u tuşladı süre gene işlemiyor... Süre işlemediğinden dolayı dışarıdan gelen aramalarda bir adaletsizlik oluyor.

Aşağıdaki fotoğrafta toplam konuşma sürelerine dikkat ediniz. İlk sırada ki kişi dışarıdan gelen bir arama ile 1 saat falan konuştu fakat dışarıdan arayan kişi direk dahilisini tuşladığından dolayı çağrı kuyruktan gelmedi ve süre mantıken işlemedi. Ve kuyruktan bir çağrı gelse süresi en az gözüktüğünden dolayı gene bu kişiye düşecek...

Ay sonu raporların da konuşma sürelerinde çok uçuk farklar oluyor, bunun önüne geçmek istiyorum...

Özetlemek gerekirse; dahili aramalarını ve dahililerden çıkan aramaları kuyruğun süresine yönlendirebiliyor muyuz? Bu mümkün ise problemim çözüleceğini düşünmekteyim...

Çözüm önerilerini beklemekteyim.
Teşekkürler.

b6b00134 d207 4f9a 8f68 b813905f719f

Gönderildi : 07/05/2020 23:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Bende zamanında callcenter işlettiğimden bu çok spec bir soru bunu üreticiye danışın derim dışarıdan bu event atlamalarını birinin bilebilmesi için direkt uygulamış olması lazım. varsa 3cx forumlarında daha fazla uzman olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2020 12:01

Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bende zamanında callcenter işlettiğimden bu çok spec bir soru bunu üreticiye danışın derim dışarıdan bu event atlamalarını birinin bilebilmesi için direkt uygulamış olması lazım. varsa 3cx forumlarında daha fazla uzman olur.

3cx forumuna sordum hocam da pek dönüş alamadım. Yetersiz ingilizceden dolayı kendimi ifade edememişte olabilirim.

Cevap için teşekkürler

Gönderildi : 08/05/2020 14:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Bu nedenle desteği olan ürünler her zaman candır, örnek bir Citrix, Oracle olsa çoktan case açmıştın 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/05/2020 21:33

(@keremgoktay)
Gönderiler: 117
Üye

Yeni bir dahili açtığınız ve dahil ettiğinizde süre işliyor mu? 

ÇözümPark

Gönderildi : 31/05/2020 22:09

Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @keremgoktay

Yeni bir dahili açtığınız ve dahil ettiğinizde süre işliyor mu? 

Merhaba, kuyruk yapısında sürenin işlemesi ile ilgili bir problem yok. Konu ile ilgili basitce açıklamayı en başta yapmıştım. Bu durum ile ilgili epey çaba harcadım ve durum artık pek olası gelmedi ve sorunun yazılımsal olduğunu düşündüğümden dolayı konuyu çözüldü olarak onaylıyorum.

Herkesin emeğine sağlık

Gönderildi : 01/06/2020 10:00

(@rkarabacak)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Merhabalar Revaha Bey,

Ben 3CX markasının Türkiye distribütörü olan K2M Bilişim firmasında teknik destek tarafında görev yapmaktayım.

Sorununuzun doğru cevabını kendinizde bulmuşsunuz. Ancak bu durumun sebebini açıklamak ve size bir öneride bulunmak isterim.
Öncelikle 3CX kuyruk yapısı sadece gelen çağrı(Inbound) yönünde işlem yapar ve bunların sonucunu rapor olarak sunabilir. Dışarıya (Outbound) doğru yapılan çağrılar için bir strateji oluşturmak ve raporlamak isterseniz. Sisteminize 3cx API kullanarak ara bir yazılım eklemeniz gerekiyor.

Kuyruk yapısı kendisine bağlı üye(Agent) dahili numaralarına gelen direk aramaları Kuyruk Çaldırma Strateji hesaplamasına tabi tutmaz. Bu durum sizin firma işleyişine uymadığını düşünseniz de eğer buna izin verilseydi sizin örneğinizdeki kuyruk üyesi olan 10 numaralı dahili 11 numaralı dahili numarayı aradığında 11 numaralı dahilinin cevap verdiği çağrı sayısı değişeceği için sırasını kaybedecek ve performan raporunu etkileyecektir. Gün içinde gerçekten hizmet verdiğiniz müşteri sayısını doğru tespit edemeyeceksiniz. Aslında bu durumu Agent performanı ölçme yada A kuyruğuna gelen çağrıların raporlarını alma adına sizde istemezsiniz. Buradaki kaçak müşterilerinizin Sesli karşılama menüsünde 2 tuşlamadan direk dahiliye ulaşmasıdır. Benim tavsiyem bunun önüne geçmeniz yada kuyruk üyelerinin hizmet almak için kendilerine direk dahiliden ulaşan müşterileri Rapor istatislikleri korumak adına kuyruğa aktarmalarıdır. Bunun kontrolünü dahili kullanıcısına bırakmak istemiyorsanız. Sesli karşılama menüsünden dahililere direk ulaşmayı engeleyebileceğiniz bir ayar mevcut. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla

Gönderildi : 01/06/2020 16:10
Hakan Uzuner, Yiğit Savaş, Hakan Uzuner and 1 people reacted

Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @rkarabacak

Merhabalar Revaha Bey,

Ben 3CX markasının Türkiye distribütörü olan K2M Bilişim firmasında teknik destek tarafında görev yapmaktayım.

Sorununuzun doğru cevabını kendinizde bulmuşsunuz. Ancak bu durumun sebebini açıklamak ve size bir öneride bulunmak isterim.
Öncelikle 3CX kuyruk yapısı sadece gelen çağrı(Inbound) yönünde işlem yapar ve bunların sonucunu rapor olarak sunabilir. Dışarıya (Outbound) doğru yapılan çağrılar için bir strateji oluşturmak ve raporlamak isterseniz. Sisteminize 3cx API kullanarak ara bir yazılım eklemeniz gerekiyor.

Kuyruk yapısı kendisine bağlı üye(Agent) dahili numaralarına gelen direk aramaları Kuyruk Çaldırma Strateji hesaplamasına tabi tutmaz. Bu durum sizin firma işleyişine uymadığını düşünseniz de eğer buna izin verilseydi sizin örneğinizdeki kuyruk üyesi olan 10 numaralı dahili 11 numaralı dahili numarayı aradığında 11 numaralı dahilinin cevap verdiği çağrı sayısı değişeceği için sırasını kaybedecek ve performan raporunu etkileyecektir. Gün içinde gerçekten hizmet verdiğiniz müşteri sayısını doğru tespit edemeyeceksiniz. Aslında bu durumu Agent performanı ölçme yada A kuyruğuna gelen çağrıların raporlarını alma adına sizde istemezsiniz. Buradaki kaçak müşterilerinizin Sesli karşılama menüsünde 2 tuşlamadan direk dahiliye ulaşmasıdır. Benim tavsiyem bunun önüne geçmeniz yada kuyruk üyelerinin hizmet almak için kendilerine direk dahiliden ulaşan müşterileri Rapor istatislikleri korumak adına kuyruğa aktarmalarıdır. Bunun kontrolünü dahili kullanıcısına bırakmak istemiyorsanız. Sesli karşılama menüsünden dahililere direk ulaşmayı engeleyebileceğiniz bir ayar mevcut. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla

Merhaba Recep Bey konu ile ilgili profesyonel bakışınız ve yalın açıklamalarınızdan dolayı teşekkürler. Inbound tarafında ki en mantıklı olay dahili numaralarını iptal etmek gibi gözüküyor. Outbound tarafında ise şuan için ara yazılım ile müdahale etmek istemiyorum.

Tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 01/06/2020 17:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @rkarabacak

Merhabalar Revaha Bey,

Saygılarımla

Aramıza hoş geldiniz, bu konuda aslında forumda çok soru soruluyordu, böyle bir kurumun ve sizin gibi aktif destek personelinin olduğunu öğrenmek güzel oldu bizler içinde.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/06/2020 17:30

(@rkarabacak)
Eminent Member

Gönderen: @atlantisegidek

Merhaba Recep Bey konu ile ilgili profesyonel bakışınız ve yalın açıklamalarınızdan dolayı teşekkürler. Inbound tarafında ki en mantıklı olay dahili numaralarını iptal etmek gibi gözüküyor. Outbound tarafında ise şuan için ara yazılım ile müdahale etmek istemiyorum.

Tekrardan teşekkürler.

Rica ederim. 3CX ile ilgili sorularınız olursa yine yanıtlamaktan memnun olurum.

Gönderildi : 01/06/2020 19:12

(@rkarabacak)
Eminent Member

Gönderen: @hakanuzuner

Aramıza hoş geldiniz, bu konuda aslında forumda çok soru soruluyordu, böyle bir kurumun ve sizin gibi aktif destek personelinin olduğunu öğrenmek güzel oldu bizler içinde.

Hoş bulduk Hakan hocam,  vakti zamanında benimde sorularımın cevabını aldığım bu değerli platforma benimde bir katkımın dokunması beni de çok sevindirir.

Saygılarımla

Gönderildi : 01/06/2020 19:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İşte eko sistem böyle gelişiyor Recep, dün soru soran bizler bu gün sorulara cevap veriyoruz. Eline sağlık.

Gönderildi : 01/06/2020 21:13

Paylaş: