Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

İp Santral Önerisi

30 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,406 Görüntüleme
(@caylikadir)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba işletmemize ip santral almayı düşünüyoruz türkiye çapında bayilerimiz var ip santral üzerinden görüşme yapmayı planlıyoruz ip santral konusunda hiç bi bilgim yok bi bilgisi olan varsa yarımcı olabilrse sevinirim 

hangi marka model iyidir ? 

artıları eksileri nelerdir ? 

ne gibi sorunlar olabilir ?

yarıdmcı olursanız sevinirim  

Gönderildi : 06/08/2011 13:29

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhabalar Abdulkadir Bey

Eğer aradığınız çözüm ücretli bir çözüm ise bu konuda dünyada önde gelen ilk kuruluşlar tabikide AVAYA ve CISCO dur. Her ikisinide kullanma fırsatım oldu.Ama maliyet olarak ikiside yüksektir.Fakat bunların yerine en az bu iki sistem kadar iyi çalışan Open Source programlar var ki bu noktada benim önerim SIP Foundry nin yazılımı olan SipXecs dir.Kendisi ile çok güzel deneyimlerim oldu.Bu sistemde Santral görevini bu yazılıma verip tüm şubelerinizi buna bağlayabilirsiniz.Kullanıcı cihazlarında da hem AVAYA hem CISCO telefonları kullanabilirsiniz.Veya sizin belirleyeceğiniz diğer IP Phone ve Soft Phone cihazlarda olabilir.Yalnız bu sistemin daha detaylı bir açılımını yapabilmem için bana sisteminizi daha detaylı olarak açıklamanız gerekir.Demek istediğim Kaç Şube ? Kaç adet Son kullanıcı ? Kaç adet dış hat (PSTN) ? gibi

Gönderildi : 06/08/2011 14:04

(@caylikadir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sipexc yi deneyeceğim 

12 adet şube var

her şubeye bir kullanıcı yetecekir sadece ip santrali kuracağımız yerde 25 adet kullanıucı var onunda ip santralle bi iş olmayacağı kanısındayım

türkiyede karel nec vs gibi markalar var bunlardan hangisini önerirsiniz yaygın servis ağı olan ve kulllandıüınız bir cihaz varsa memnun olurum  

Gönderildi : 06/08/2011 18:57

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

Merhabalar

Öncelikle yapınızı tam bilmemekle birlikte eğer bu ortamı ben kurmuş olsaydım yapacaklarım şunlar olurdu.Nacizane fikir vermesi amacı ile:

Öncelikle Merkez ve Şubelerimi aynı ağa alırdım VPN ile bi network kurup.Birbirbleri ile konuşmalarını sağlardım.SipXecs için iyi bir server seçerdim.DELL veya HP serisi kullandığım için gene tercihim bu yönde olurdu.

Dış hatlar için FXO cihaz alırdım.Böylelikle IPphone larımın dışarıya çıkışlarınıda sağlardım.Swithler burada önemlidir hem merkezde hemde Şubelerde PoE+ özellikli switchleri tercih ederdim ki telefonlara ayrı bir enerji hattı çekmeme gerek kalmasın.

Cihaz olarak Resepsiyonda görece daha kaba olsada özellik bakımında kesinlikle tatminkar olan AVAYA yı tercih ederdim.Diğer kullanıcılar da ise daha maliyeti ucuz olan cihazları tercih ederdim.F/P olarak daha iyi olur.Tabii Gene eğer ben olsaydım. Tüm şubelerimde Müdür veya ihityacı olan kullanıcılar için kablosuz bir ağ kurar ve son kullanıcıların cihazlarınıda Wifi özellikli alırdım böylelikle her gittikleri noktada kullanabilirlerdi.

Sizin sorunuz noktasında da bildiğim kadarı ile Karel iyi bir firma.En azından 2000 - 2001 yıllarında ben Türkiyede çalışırken öyle idi.Şu anda da SipXecs in destekçisi ve bağışçılarından biri.Kendileride bazı santrallerinde bu ürünü kullanıyorlar.Gene de araştırmanızda fayda var.

Gönderildi : 06/08/2011 23:41

(@caylikadir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

elinizde sipexc ile ilgi döküman varmı tükçe olması tercihimdir yoksa ingilizce de olabilir bilgiler için çok teşerkkür ederim sizin dediğiniz bir yapı kuramayabiliriz ama ona yakın birşey ler olabilir 

şu an bütü şubelerde vpn var ama türkiyede normal dsl bağlantı kullanıyoruz genelde hızlar 8 mbit e 1 mbit bu vpn üzerinden bu hız bir sıkıntı yaratırmı ? 

Gönderildi : 08/08/2011 18:32

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

SipXecs ile alakali Turkce dokuman maalesef ki biraz zor bulunuyor.Hatta yok diyebilirim.Ufak bir makale serisi yazmaya basladim bittiginde umarim buradan paylasicagiz.Ingilizce olarak da aksam size mail olarak atabilirim yada beni msn ile ekleyebilirseniz oradan da gonderebilirim.

DSL deki hiz konusuna gelince onemli olan ortamdaki traffic dir.Fakat bilgi olmasi acisindan  VOIP ile yeni ses kodlamalarıyla birlikte kabul edilebilir ses kalitesi sağlamak için sadece 8 Kbps bir hiz yeterlidir.Ama dedigim gibi stabilite acisindan bunun garantisini veremem cunku ortamda ki bilgisayarlarda bir sekilde traffic olusturmaktadir.

Elbette ki karar sizin ama butce konusunda az bir zorlama yapilabilirse.IP Telefon agina ozel bir VPN kurulabilir belki de.

Gönderildi : 08/08/2011 19:22

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Asterisk ve türevlerinden başka IP santral mı varmış [:)]

İlla windows olacaksa 3cx'ten başka var mıymış?

Gönderildi : 08/08/2011 19:32

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

var var googleye yazarsak o kadar varki tüm voip dünyamızı 2 tane öğrendiğimiz markayla sınırlandıramayız [:D]

Gönderildi : 08/08/2011 19:45

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

merhaba işletmemize ip santral almayı düşünüyoruz türkiye çapında bayilerimiz var ip santral üzerinden görüşme yapmayı planlıyoruz ip santral konusunda hiç bi bilgim yok bi bilgisi olan varsa yarımcı olabilrse sevinirim 

hangi marka model iyidir ? 

artıları eksileri nelerdir ? 

ne gibi sorunlar olabilir ?

yarıdmcı olursanız sevinirim  

Telesis alabilirsini.z IP Santral konusunda Switchin ( Codec ve Sistem ) teknolojilerinde dünyada hiçbir firma ellerine su bile dökemez.

Gönderildi : 08/08/2011 20:24

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

Asterisk ve türevlerinden başka IP santral mı varmış [:)]

İlla windows olacaksa 3cx'ten başka var mıymış?

Hocam dünya gelişiyor geride kalmamak lazım... Elimizden geldikçe yeni teknolojileri takip etmeliyiz değil mi ? Kapalı kapılar ardında olunca maalesef Asterix deriz orda da kalırız 🙂 Şaka bir yana mesela hala Türkiye de wimax a geçilecek 4g olacak ... vs. En basit beğenmediğimiz rusyada bile bu teknolojiler var..

Gönderildi : 08/08/2011 21:06

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

var var googleye yazarsak o kadar varki tüm voip dünyamızı 2 tane öğrendiğimiz markayla sınırlandıramayız [:D]

Haklısınız da.........Bari diğer bildiklerinizi ve onlar üzerinde ki deneyimlerinizi de paylassaydınız hocam.Bizler de ucundan kıyısından bir şeyler öğrenseydik ..

Gönderildi : 08/08/2011 21:07

(@caylikadir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bu  SipXecs i normal bi pcye kurup iki tane ip telefon alsam bi demo yapma şansım varmı deneyebilirmiyim başka bir şeye ihtiyacım olurmu ?

Gönderildi : 11/08/2011 13:04

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member

Elbetteki yapabilirsiniz hatta telefona para vermektense softphone lari bile kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 11/08/2011 14:34

(@cozumpark)

SipXecs'e Asterisk'te başından beri mevcut olan mgcp, IAX (duh), H.323, Skinny, MGCP, IAX, PSTN desteği geldi mi yoksa hala sadece SIP için mi kullanılabiliyor?

Gönderildi : 11/08/2011 16:15

(@caylikadir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ben hemen denemeye başlıyorum o zaman haydi bismillah 🙂

hemen bi centos kurim en iyisi  

Gönderildi : 11/08/2011 16:26

(@DoganKIRDEMiR)
Gönderiler: 315
Reputable Member

Merhaba ,

Asterisk IP santrali araştırabilirsiniiz. Vpn hattı kurmadan cihazın network tarafında gerekli portunu açarak internet üzerinden login olarak kullanmanız da hiçbir sıkıntı olmıcaktır.

Merkez için 1 g.hdsl kullanıp subeler de ise adsl fazlası ile işinizi görecektir.

Ayrıca bir voip firması ile anlaşarak SIP üzerinden in ve out çıkışları yapabilirsiniz. SIP server tarafında tam kontrol istemiyorsanız ise bağzı firmalar santrali admin şifreleri kendilerinde kalmak kaydı ile cihazını kurabiliyorlar.

Saygılarımla.

Gönderildi : 11/08/2011 20:56

(@caylikadir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

şimdi kafamda şöyle bir yapı canlandırdım ben 

16 dış 100 iç hat olan kaliteli bi santral (bu sayılar artırılabilir bir cihaz olacak ve her karta lisans ücreti olmadan artırılan bir cihaz )

8 li bir voip cihazı merkeze alacağım (bununla 8 şube aynı anda görüşebilecek konferans yapabilecek)

şubelere ip telefon alıp bu konuyu çözmeyi düşünüyorum  

bu arada centos da deneme yapmaya devam  

Gönderildi : 11/08/2011 21:14

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

(@cozumpark)

Ertan bey bu ürünlerin ağ bağdaştırıcılarının Gbit destekli olması gerekmiyor mu? 4 tane portu da olsa 100Mbit'lik (ki çoğu ağda tam performanslı bu değere ulaşılabildiğini sanmıyorum) ağ bağdaştırıcısı ile bant genişliğini nasıl istenilen boyutta tutabileceğiz ki?

Gönderildi : 12/08/2011 13:57

Sayfa 1 / 2
Paylaş: