Anasayfa » Forum

Sunucu takibi ve ra...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucu takibi ve raporlama

Can Bolat
(@canbolat)
Üye

Merhabalar , Hp eva 4400 datastore ve bununla birlikte  Hp proliant dl380 g7 donanım üzerinde vmware esxi 4.1 mevcut. Ve bu sistem üzerinde 80 e yakın sanal server mevcut.Ben bu sunucuların günlük cpu ram ve hdd kullanım miktarlarını görmek ve raporlamak istiyorum.Gün içinde ne kadar cpu kullanıyo,ram kullanımı ve örnek olarak hard disk te %15 lik bi alan kaldığında uyarı verecek şekilde.Hepsini genel olarak bi ekrandan monitor etmem mümkün mü ? Buna uygun bir microsoft ürün ya da benzeri bir ürün var mıdır ?

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 02/12/2011 01:17
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Microsoft un SCOM System Center Operation Manager veya SCVMM System Center Virtual Machine Manager (VM desteğine bakmak lazım) ile yapabilirsiniz. Microsoft dışında Whatsup türü programlara da bakabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/12/2011 02:25
Bugra KESKIN
(@bugrakeskin)
Saygın Üye

80 sunucu için SCOM pahalı gelebilir. vmware reporter ürünlerine de bakbilirsiniz.

http://www.veeam.com/vmware-esx-reporter.html  

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/12/2011 12:02
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Merhaba,

Whatsup kullanabilirsiniz.

http://www.whatsupgold.com/index-b.aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/12/2011 13:26
Can Bolat
(@canbolat)
Üye

Merhaba ,


Veeam Monitoring ile istediğim cevapları aldım.Tüm sanal makinaları tek yerden izliyorum.Günlük cpu,hdd,ram ve performans takibide bunlara dahil.Biraz daha profesyonel bir yazılım kullanmak istiyorum.Örn.SCOM ve benzeri yazılımlar.Tüm sunucuların detayları raporlarını oluşturabilmek ve üzerinde uygulama yapabilmek istiyorum.Sunucu ve ya sunucular yıl , ay içinde kaç dakika kapalı duruma gelmiş ?. Üzerinde sanal makina oluşturma,cluster yapabilme gibi özellikler bununda yanında networkde bulunan tüm sql sunucuların neler olduğu ve bunların içindeki database/instances hangileri şeklide yani merkezi olarak monitoring işlemini sağlayabileceksek SCOM,SCCM eğitimlerine yoğunlaşmayı düşünüyorum.Ve sizlerin monitoring konusundaki deneyimlerinizi alabilrsem çok yardımcı olacaktır.Teşekkürler.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 31/12/2011 00:49
 Anonim

PRTG network monitor

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/12/2011 17:39
Can Bolat
(@canbolat)
Üye

PRTG ürününü yeni kurduk.Henüz detaylı olarak inceleyemedim.Söylemiş olduğum özellikleri yapabiliyor muyuz PRTG'de ?

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 31/12/2011 21:38
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Prtg genelde networking tarafını kontrol etmek için kullanılmakta. Ancak faydaları ve yaprığı işlemleri http://www.kavi.com.tr/urunler/prtg-network-monitor linkte okuyabilmektesiniz.

Keyifli çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/01/2012 02:04
 Anonim

Sensorleri ayarlarsan istediğin herşeyi izleyebilirsin.

 Yeni sürümde Sanal makinalar içinde sensörleri mevcut.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/01/2012 16:32
Can Bolat
(@canbolat)
Üye

Merhaba ,


Veeam monitoring konusunda hayal kırıklığına uğradık.Veeam Monitoring ile tüm sunucuların anlık cpu,ram ve hdd boyutlarını takip ediyoruk.7/24 kullandığımız uygulama sunucumuzda kullanılan web tabanlı bir uygulamanın çok yavaşladığına dair şikayetler geliyordu.Anlık ve haftalık raporları alarak sunucuda sorun olmadığına dair raporları sunuyorduk.Ram kullanım miktarını veeam ile bakınca%25 gösteriyordu.Toplantı esnasında ram'in normal düzeyde kullanıldığına dair tekrar canlı olarak veaam montioru açtık evet %20-25 arası.Yavaşlığın internet bağlantısı mı yoksa ram dan mı kaynaklandığını kararlaştırırken direk olarak uygulama sunucusuna girdim ve ram kullanımı inceledim. %80-85 arasına çıkmış vaziyeteydi.Sorunu bulmuş olduk.Anlaşılan PRTG en doğru karar olacak.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 13/01/2012 19:29
Evren Banger
(@evrenbanger)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Kesinlikle VMware vCenter Operations urununu incelemeni tavsiye ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2012 18:20
Yasin Celiloglu
(@YasinCeliloglu)
Üye

Birkaç gündür PRTG network monitör'ü deniyorum ve açıkçası çok beğendim. Mail, SQL, web serverlar, Domain Controllerlar, DNS ler için rule'lar oluşturdum ve her biri için kendine has sensörleri var. Switch oluşturduğum sensörde mesela hangi port nereye bağlı hangileri up hangileri down nereye ne kadar kbit/sn hızla bağlı hepsini anında görebiliyorum. İstersem istediğim warningler, alertler...vs için mail gönderiyor.  Sizinde Çok beğeneceğinizi tahmin ediyorum. 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/02/2012 14:39
Paylaş: