Forum

Sunucu takibi ve ra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucu takibi ve raporlama

12 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
656 Görüntüleme
(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar , Hp eva 4400 datastore ve bununla birlikte  Hp proliant dl380 g7 donanım üzerinde vmware esxi 4.1 mevcut. Ve bu sistem üzerinde 80 e yakın sanal server mevcut.Ben bu sunucuların günlük cpu ram ve hdd kullanım miktarlarını görmek ve raporlamak istiyorum.Gün içinde ne kadar cpu kullanıyo,ram kullanımı ve örnek olarak hard disk te %15 lik bi alan kaldığında uyarı verecek şekilde.Hepsini genel olarak bi ekrandan monitor etmem mümkün mü ? Buna uygun bir microsoft ürün ya da benzeri bir ürün var mıdır ?

Gönderildi : 02/12/2011 02:17

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Microsoft un SCOM System Center Operation Manager veya SCVMM System Center Virtual Machine Manager (VM desteğine bakmak lazım) ile yapabilirsiniz. Microsoft dışında Whatsup türü programlara da bakabilirsiniz.

Gönderildi : 02/12/2011 03:25

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

80 sunucu için SCOM pahalı gelebilir. vmware reporter ürünlerine de bakbilirsiniz.

http://www.veeam.com/vmware-esx-reporter.html  

Gönderildi : 12/12/2011 13:02

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Whatsup kullanabilirsiniz.

http://www.whatsupgold.com/index-b.aspx

Gönderildi : 12/12/2011 14:26

(@canbolat)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Veeam Monitoring ile istediğim cevapları aldım.Tüm sanal makinaları tek yerden izliyorum.Günlük cpu,hdd,ram ve performans takibide bunlara dahil.Biraz daha profesyonel bir yazılım kullanmak istiyorum.Örn.SCOM ve benzeri yazılımlar.Tüm sunucuların detayları raporlarını oluşturabilmek ve üzerinde uygulama yapabilmek istiyorum.Sunucu ve ya sunucular yıl , ay içinde kaç dakika kapalı duruma gelmiş ?. Üzerinde sanal makina oluşturma,cluster yapabilme gibi özellikler bununda yanında networkde bulunan tüm sql sunucuların neler olduğu ve bunların içindeki database/instances hangileri şeklide yani merkezi olarak monitoring işlemini sağlayabileceksek SCOM,SCCM eğitimlerine yoğunlaşmayı düşünüyorum.Ve sizlerin monitoring konusundaki deneyimlerinizi alabilrsem çok yardımcı olacaktır.Teşekkürler.

Gönderildi : 31/12/2011 01:49

(@Anonim)
Gönderiler: 0

PRTG network monitor

Gönderildi : 31/12/2011 18:39

(@canbolat)
Noble Member
Konu başlatıcı

PRTG ürününü yeni kurduk.Henüz detaylı olarak inceleyemedim.Söylemiş olduğum özellikleri yapabiliyor muyuz PRTG'de ?

Gönderildi : 31/12/2011 22:38

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Prtg genelde networking tarafını kontrol etmek için kullanılmakta. Ancak faydaları ve yaprığı işlemleri http://www.kavi.com.tr/urunler/prtg-network-monitor linkte okuyabilmektesiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 01/01/2012 03:04

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Sensorleri ayarlarsan istediğin herşeyi izleyebilirsin.

Yeni sürümde Sanal makinalar içinde sensörleri mevcut.

Gönderildi : 01/01/2012 17:32

(@canbolat)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Veeam monitoring konusunda hayal kırıklığına uğradık.Veeam Monitoring ile tüm sunucuların anlık cpu,ram ve hdd boyutlarını takip ediyoruk.7/24 kullandığımız uygulama sunucumuzda kullanılan web tabanlı bir uygulamanın çok yavaşladığına dair şikayetler geliyordu.Anlık ve haftalık raporları alarak sunucuda sorun olmadığına dair raporları sunuyorduk.Ram kullanım miktarını veeam ile bakınca%25 gösteriyordu.Toplantı esnasında ram'in normal düzeyde kullanıldığına dair tekrar canlı olarak veaam montioru açtık evet %20-25 arası.Yavaşlığın internet bağlantısı mı yoksa ram dan mı kaynaklandığını kararlaştırırken direk olarak uygulama sunucusuna girdim ve ram kullanımı inceledim. %80-85 arasına çıkmış vaziyeteydi.Sorunu bulmuş olduk.Anlaşılan PRTG en doğru karar olacak.

Gönderildi : 13/01/2012 20:29

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Kesinlikle VMware vCenter Operations urununu incelemeni tavsiye ederim.

Gönderildi : 14/01/2012 19:20

(@YasinCeliloglu)
Gönderiler: 123
Estimable Member

Birkaç gündür PRTG network monitör'ü deniyorum ve açıkçası çok beğendim. Mail, SQL, web serverlar, Domain Controllerlar, DNS ler için rule'lar oluşturdum ve her biri için kendine has sensörleri var. Switch oluşturduğum sensörde mesela hangi port nereye bağlı hangileri up hangileri down nereye ne kadar kbit/sn hızla bağlı hepsini anında görebiliyorum. İstersem istediğim warningler, alertler...vs için mail gönderiyor.  Sizinde Çok beğeneceğinizi tahmin ediyorum. 

Gönderildi : 08/02/2012 15:39

Paylaş: