Forum

SCOM ile workgroupl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SCOM ile workgrouplara erişmek ve servislerini izlemek

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
640 Görüntüleme
(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Selamlar,

scom kurdum domainde güzel çalışıyor istediğim makinanın istediğim servisini izliyorum ve mail attırıyorum durduğunda erişemediğinde buraya kadar süper ama mesela 8 adet dış ip de çalışan ve workgroupta çalışan serverlerim var bunları dahil nasıl ederim sizce edge kurulması gerekiyor ama edge kurmam yetiyormu bu iş için...

Gönderildi : 04/07/2011 17:09

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Selam,

SCOM'da Edge rolü yoktur zaten

fiziksel olarak network bağlantısı varsa RMS e ulaşabilir duruma getirip ve aşağıda ki portları açman yeterli. bütçe varsa SCOM Gateway rolünü kurmalısın, yine client ve gateway arasında aşağıda ki portların açık olması lazım. Bunlar genel SCOM portlarıdır

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman","serif";}

Root MS

OLEDB 1433

TCP

MS

OLEDB 1433

TCP

MS

5723

TCP

Gateway Server

5723

TCP

Data Warehouse

OLEDB 1433

TCP

Reporting Server

5724

TCP

Operations Console

5723

TCP

Connector Framework Source

51905

TCP

Web Console Server

5724

TCP

Root MS (Mid-Tier)

5724

TCP

Agent

5723

TCP

Gateway

5723

TCP

Agent (ACS Forwarder)

59109

TCP

AEM Data from client

51906, 445

TCP

SQM Data from client

51907

TCP

Gateway Server

5723

TCP

SQL Reporting Services

80

TCP

Reporting Server

OLEDB 1433

TCP

MS ACS Collector

OLEDB 1433

TCP

Web Console Browser

51908, 443

TCP

Gönderildi : 04/07/2011 19:35

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

gateway rolu kurmadan. ve rms ortamda olmadan bu workgroupta olan makinalara  ve bu makinaların ipleri real ip ler bunlara erişebilmem mümkünmüdür ???

tekrar teyit alayım hocam sizden.....

Gönderildi : 04/07/2011 19:52

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

real ip ler ile olmaz, arada özel bi hat olması lazım.

Gönderildi : 04/07/2011 20:09

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

VPN GİBİMİ hocam aslında şöyle biraz daha açayım size,,

bizim bir isp firmada serverlerimiz var 10 adet ve onlar tabiki real ip leri var direk nete çıkıyor yani ben rdp ile ulaşıp config yapıp çıkıyorum bunları scom  ekleyip servislerini izlemek nebiliyim makina resetlenince haberim olsun makina down olunca haberim olsun böyle bişey yapmak istiyorum

Gönderildi : 04/07/2011 20:14

(@erdemgulhan)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Merhabalar,

Workgroup da ve şirket dışında olan sunucularınız arada wan bağlantısı da olsa SCOM ortamına dahil etmek mümkün. Bunun için bir SCOM Gateway kurmanız yada vpn bağlantısı oluşturmanız aslında şartta değil.

Öncelikle İzlenecek uzak sunucuların IP'leri lokal SCOM sunucunuzun 5723 TCP Portuna dışarıdan erişebilecek şekilde firewall yada routerınızdan konfigüre etmeniz gerekecek. (güvenlik açısından riskleri tartışılabilir.)

Daha sonra manual kuracağınız agent ile scom sunucunun kimlik doğrulama yapabilmesi için SSL sertifikaları oluşturup import etmeniz gerekiyor.
İşin içine Certificate Authority sunucusu da kurmak girince sertifikalarla uğraşma kısmı biraz meşakatli olabilir.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2011/02/26/webcast-scom-ile-workgroup-sistemleri-zleme.aspx
http://support.microsoft.com/kb/947691/en-us

Ayrıca up/down gibi basit durumları izlemek istiyorsanız uzak sunucularda SNMP servisini konfigüre edip, bir network device gibi SCOM'a eklemeyi de deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 04/07/2011 21:01

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

vallaha hocam saolasın verdiğin bilgiler ile projemi başlatıp tamamliyacam zaten ortamımda bir CA var yarın config kısmına geçik gelişmelerden size haderdar ederim.

Gönderildi : 05/07/2011 01:32

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Workgroup da ve şirket dışında olan sunucularınız arada wan bağlantısı da olsa SCOM ortamına dahil etmek mümkün. Bunun için bir SCOM Gateway kurmanız yada vpn bağlantısı oluşturmanız aslında şartta değil.

Öncelikle İzlenecek uzak sunucuların IP'leri lokal SCOM sunucunuzun 5723 TCP Portuna dışarıdan erişebilecek şekilde firewall yada routerınızdan konfigüre etmeniz gerekecek. (güvenlik açısından riskleri tartışılabilir.)

Daha sonra manual kuracağınız agent ile scom sunucunun kimlik doğrulama yapabilmesi için SSL sertifikaları oluşturup import etmeniz gerekiyor.
İşin içine Certificate Authority sunucusu da kurmak girince sertifikalarla uğraşma kısmı biraz meşakatli olabilir.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2011/02/26/webcast-scom-ile-workgroup-sistemleri-zleme.aspx
http://support.microsoft.com/kb/947691/en-us

Ayrıca up/down gibi basit durumları izlemek istiyorsanız uzak sunucularda SNMP servisini konfigüre edip, bir network device gibi SCOM'a eklemeyi de deneyebilirsiniz.

erdem hocam teşekkür ederim... verdiğiniz linkler işime yaradı saolun tekrardan şimdi bir sorum daha olucak bir el atarsanız bu projemi bitiririm ben... 🙂

http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2009/03/30/scom-2007-ile-servisleri-zlemek-unit-monitor-kullan-m.aspx

şu linke dayanarak dışardaki makinamın servislerini izlemek istiyorum örneğin sql server diyelim ve monitor oluşturduğumda makina seçip o makinanın servisleri geliyor domaindekilerden server seçince o makinaya ait yüklü tüm servisler gelirken workgroup taki serveri seçiyorum ki ekledim video izleyerek ve sertifikalar düzgün yükledim şuanda agentlarda görebiliyorum ama monitor edicem diyip makina adını yazınca

CANNOT OPEN SERVİCE CONTROL MANAGER ON COMPUTER

'COMPUTERNAME'. THİS OPERATİON MİGHT REQUİRE OTHE PRİVİLEGES  diye bir hata alıyorum ve ona ait servisleri göremiyorum.. acaba atladığım bir ayarmı var yada onun servislerini izlemek için farklı bir ortammdanmı ayar yapmam lazım..

Gönderildi : 07/07/2011 03:24

(@erdemgulhan)
Eminent Member

Yardımcı olabildiysem sevindim 🙂 İşin en zor kısmını halletmişsin, takıldığın nokta ise teknik olarak engel teşkil etmeyen aslında sadece kozmetik bir hata.

Şöyle ki,  monitor objeleri oluşturduğun sihirbazin hata veren o adımında izlemek istediğin windows servisinin aslında sadece adını yazman yeterli oluyor. Yani orada sunucu adı yazıp servisleri browse etmeye çalıştığın kısımda yapılan tek işlem servisin adının bulunması. Senin durumunda da hem workgroup hemde arada wan bulunan bir sunucuya servis bilgilerini getirmek için bağlanması mümkün olmadığı için hata üretiyor.

O kısımda sadece servis adını yazıp geçersen sonunda monitorün düzgün çalıştığını göreceksin. Örneğin SQL servisi için, servis adı olarak mssqlserver yazman yeterli.

Servislerin adına, ilgili sunucularda "sc query" komutuyla yada services.msc  konsolunda bakabilirsin.

kolay gelsin.

Gönderildi : 07/07/2011 04:05

(@erdemgulhan)
Eminent Member

SQL demişken, bildiğine eminim ama, aklıma gelmişken yazayım dedim;  sql servisleri ve sql sunucuları izlemek için SCOM sql management pack kullanabilirsin.

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=10631

Gönderildi : 07/07/2011 04:10

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

SQL demişken, bildiğine eminim ama, aklıma gelmişken yazayım dedim;  sql servisleri ve sql sunucuları izlemek için SCOM sql management pack kullanabilirsin.

http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=10631

hocam bu kadar hızlı geri dönebileceğini hiç ummamıştım teşekkürler..

management pack kurdum fakat benim tek amacım bu serverde bir şey olduğunda bana mail atsın sadece bunu istiyorum management pack kurdum ama orda monitor edebiliyorum ordan kendime mail attırabilirmiyim açıkcası bilmiyorum ama ben bildiğim olayı yapmaya çalışıyorum oda şu..

authoring-monitors-create unit monitor-windows service-basic service monitor--default management pack-name yazıyorum-monitor target kısmına windows computer parent monitor kısmınıa availabilty-service name -burda computer name var ve altında servisler var defaultta scom geliyor ve hemen servisler tabında scomda çalışan servisler geliyor (bir üstteki verdiğim linkte hocam anlatmış o şekilde yapıyorum ) scom siliyorum workgrouptaki makina adını yazıp enter yaptığımda aynı hatayı alıyorum ama sadece adı yazıp enter yapmadan alttaki servisleri seçiyorum ama mesela 4 tane sql intansce name varsa defaultunu seçebilirken diğrlerini seçemiyorum gibi bir durum söz konusu

aslında abicim workgrouptaki serverlerin iis servisleri cpu o anki kullanım veya down oldu vs oranı birde ping sürelerini alsam yeterli sadece mail alayım ve müdahale edeyim okadar mail almada dert yok hata düşünce mail geliyor o tarafı config ettim.. birde bunu halledersem süper olucak tabiki yardımlarınızla.

Gönderildi : 07/07/2011 04:27

(@erdemgulhan)
Eminent Member

Eğer istediğin servisleri izleyebilirsen, bu servisler durduğunda scom'a alert düşecektir, Bu alertleri de mail atma kısmı işin kolayı zaten, 

Söz konusu SQL ve IIS ise eğer management packlerini yüklersen zaten bütün servislerini ve instance ları zahmet etmeden izleyebilirsin. Ayrıca servis monitor oluşturmana gerek yok bence.  İlgili management packleri scom'a import et, gerekli discovery objelerini enable et bir süre sonra aşağıdaki gibi view kısmında servisler kendiliğinden çıkacaktır. SQL joblarından, IIS application poolarından sitelere kadar herşeyi izleyebilirsin.

IIS

Servis izleme kısmı için browse etmeden aşağıdaki gibi servis bilgilerini elle yazman mümkün, ( sql için örneğin  mssql$instance_adi  gibi )

Gönderildi : 07/07/2011 12:10

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Eğer istediğin servisleri izleyebilirsen, bu servisler durduğunda scom'a alert düşecektir, Bu alertleri de mail atma kısmı işin kolayı zaten, 

Söz konusu SQL ve IIS ise eğer management packlerini yüklersen zaten bütün servislerini ve instance ları zahmet etmeden izleyebilirsin. Ayrıca servis monitor oluşturmana gerek yok bence.  İlgili management packleri scom'a import et, gerekli discovery objelerini enable et bir süre sonra aşağıdaki gibi view kısmında servisler kendiliğinden çıkacaktır. SQL joblarından, IIS application poolarından sitelere kadar herşeyi izleyebilirsin.

IIS

Servis izleme kısmı için browse etmeden aşağıdaki gibi servis bilgilerini elle yazman mümkün, ( sql için örneğin  mssql$instance_adi  gibi )

Hocam öncelikle cok cok teşekkür ederim verdiğin bu değerli bilgilerle sorunu çözdüm saolasın varolasın.... dediğin gibi manuel yazdım servis adını ve stop ettim çat diye mail geldi saolasın ...

2 şey daha sorabilirmiyim hazır yakalamışken eklediğim bazı agentlar var ama bunları silmeme rağmen refreh yaptığımda tekrar monitoringe ekleniyor ve örneğin sildiğim agentlar restart ettiğinde gereksiz yere mail atıyorlar bu istemediğim ama zamanında kurduğum agentları nasıl silerim birde

bana gerekli discovery objelerini enable yap demişsin onu nasıl yaparım hocam bu bilgiyide bana verirsen çok çok teşekkür ederim.

hatta bu konuda ayrıntılı bir makalenide bekler bulunuyorum...

teşekkür ederim saolsasın.

Gönderildi : 12/07/2011 00:36

(@erdemgulhan)
Eminent Member

merhabalar, teşekkürler. bilginin değeri biliniyorsa, tabi ki her zaman daha fazlasını vermeye açığım.

şöyle özetleyeyim:

1. Agentlar sunuculardan uninstall edilmezse scomdan sildiğin halde tekrar erişebilirler,  automatically approve new installed agents seçiliyse de otomatik olarak geri scoma geleceklerdir. Yapman gereken scom konsolundan yada sunucularda program ekle kaldırdan agentları uninstall etmek.

2. esasında çoğu discovery objesi varsayılan olarak enabled geliyor. Discovery objeleri sunucularda önce servislerin bulunmasını sağlıyorki izlemeye başlanabilsin. Authoring > Management Pack Objects > Object Discoveries  bölümünde örneğin Discover SQL 2008 Database Engines (Windows Server) objesi, enable olduğu takdirde sunuculardaki sql 2008 database engine ve servisleri otomatik olarak bulunup izlenmeye başlanacaktır.

http://www.cozumpark.com/blogs/microsoft_system_center/archive/2009/04/26/system-center-operations-manager-2007-ile-sql-server-2005-veritaban-n-zlemek.aspx

umarım bir fikir vermiştir,  iyi akşamlar.

Gönderildi : 12/07/2011 02:16

Paylaş: