Forum

DPM Disk Kullanımı

Bildirimler
Hepsini Temizle

DPM Disk Kullanımı

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
379 Görüntüleme
(@ArdaTAN)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

DPM ile boş bir klasörü deneme amaçlı koruma altına alıyorum ve ilk replicayı hemen oluşturuyorum.Sonra disk ile ilgili değerlere baktığımda klasör boş olmasına rağmen Replicada 62 mb used ,Recovery pointte 611 mb used değerlerini görüyorum.Klasör boş olduğu halde 62 mb datayı nereden buluyor hadi onu geçtim 611 mb recovery point nasıl oluşuyor.Disk ile ilgili hep bu tarz yüksek değerler görüyorum nerden nasıl oluşturuyor anlayamadım.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

Gönderildi : 08/08/2009 05:13

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Kuralı oluştururken vermiş olduğunuz değerler yani recovery point noktası sayısı, secronizasyon süresi vb.. değerler vardır. Bu değerlerin her birisi Disk tabanlı korumalar da korumanın gerçekleştirilecek olan datanın barına bilmesi için disk alanı üzerinde yer ayırır ki yer olmadığı zaman koruma durmaması için.

Koruma altına aldığım dosyanın içeriği boş diyorsunuz. DPM agent bu dosyanın detaylar bolumunü inceleyip (ne zaman oluşturuldu, içine dosya atıldı- atılmadı - silindi vb.. ) bilgiler ile DPM Servera bildirir.

DPM server o anda dosyanın içeriğinin boş olmasına bakmaksızın, dosyanın detay özelliklerine göre disk alanı üzerinde koruma için ayırma gerçekleştirir ve korumayı sağlar.

Biraz saçma gibi olsada duruma aşağıda ki açıklamamda ki gibi bakmak lazım.

1. Boş dosya var.

2. Koruma altına aldık.

3. Dosya içeriği boş olduğu için DPM disk alanı üzerinde hiç bir allocation bolum ayırmadı.

4. bizler korunan dosya içeriğine dosya kopyaladık.

5. Ayrılan bir alan olmadığı için koruma sağlanamayacak ve yedekleme zamanında hata olacak.

Bu senaryonun gerçekleşmemesi için disk alanı üzerinde tahmini edeğerler ile disk alanını ayırır.

Diğer bir açıklama ise korunacak olan data, ayrılan disk alanından daha fazla. Bu durumda ne olur ? koruma tekrardan çalışmaz. yeterli disk alanı olmadığı için. DPM Server bu gibi durumlarda alanın durumuna göre ilk önce uyarı verir. Disk alanını genişletin diye. Uyarıyı dikkate almazsak hataya düşer ve disk alanını genişletmediğimiz süre korumanın gerçekleşmeyeceğinin bilgisini verir.

Gönderildi : 11/08/2009 03:09

(@ArdaTAN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Fatih hocam yardım için çok teşekkürler.Bu konu ile ilgili bir video hazırlayacağım orda daha net anlatabilirim sanırım derdimi birde o şekilde değerlendirmenizi rica edeceğim.İyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/08/2009 04:36

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Bekliyorum.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 11/08/2009 12:35

(@ArdaTAN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Fatih bey ben gönderdim kaç gündür sizi bekliyorum.[:)]

Gönderildi : 15/08/2009 16:36

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Video için direk erişim linki verebilirmisiniz.

Download edemiyorum.

Gönderildi : 19/08/2009 19:14

Paylaş: