Forum

hp storage thin dis...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hp storage thin disk

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
726 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

3par kullanıyorum. vmware ortamında thin disk sanal sunucular var. örneğin 2012 r2 c diski 800 gb dolu ve sanal makina 1 tb thin disk olarak oluşturulmuş. şimdi bu sanal sunucudan 500 gb data sileceğim. bu 3 par uzerinden silinirmi bunun sağlamasını nasıl yaparım yada 3 par tarafındada ayrıca silme işlemi için bir işlem mi var . bunun duzgun çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istiyorum. 3 par cok iyi bilmediğim için biraz detaylı anlatırsanız cok sevinirim. 

esxi 5.5 u2 ve vcenter uzerinde datastore lar 3 tb oluşturulmuş. 

Gönderildi : 05/12/2016 03:24

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

VMware tarafı disk üzerindeki bu boşa çıkan alanların otomatik silinmesi için gerekli komutları arka tarafta otomatik çalıştıracaktır eğer yanlış hatırlamıyorsam kullanmış olduğunuz VMware ESXi 5.5 U2 versiyonunda.

Siz datayı silmeden önce free space not alın, sildikten bir iki gün sonra storage tarafını kontrol ederseniz 3 aşağı 5 yukarı ildiginiz data kadar bir alan kadar storage üzerindede free space'in arttığını görebilirsiniz.

Eğer otomatik yer açılmaz ise tekrar bu posta dönelim manuel thin disk reclamation işlemini nasıl yapabilirsin ona ait komutları paylaşalım sizinle, siz manuel olarak bu işlemi başlatın yer açılacaktır diskiniz üzerinde. 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/12/2016 12:03

(@gokhansarrafgil)
Gönderiler: 66
Estimable Member

Merhaba,

VMware tarafı disk üzerindeki bu boşa çıkan alanların otomatik silinmesi için gerekli komutları arka tarafta otomatik çalıştıracaktır eğer yanlış hatırlamıyorsam kullanmış olduğunuz VMware ESXi 5.5 U2 versiyonunda.

Siz datayı silmeden önce free space not alın, sildikten bir iki gün sonra storage tarafını kontrol ederseniz 3 aşağı 5 yukarı ildiginiz data kadar bir alan kadar storage üzerindede free space'in arttığını görebilirsiniz.

Eğer otomatik yer açılmaz ise tekrar bu posta dönelim manuel thin disk reclamation işlemini nasıl yapabilirsin ona ait komutları paylaşalım sizinle, siz manuel olarak bu işlemi başlatın yer açılacaktır diskiniz üzerinde. 

Saygılarımla.

Merhabalar,

Peki hyper-v tarafında nasıl yapıyoruz bu disk yer açma işini?

Gönderildi : 08/09/2017 19:47

(@recepyuksel)
Üye

Merhaba,

Windows Server 2012 ve üzeri işletim sistemleri scsi unmap komutunu storage'e arka tarafta otomatik gönderiyor sizin manuel bir işlem yapmanıza gerek olmaması gerekiyor.

Eğer otomatik yapmadığını gözlemliyorsanız komutu araştırıp paylaşalım sizinle ezbere bilmiyorum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 08/09/2017 20:03

(@gokhansarrafgil)
Gönderiler: 66
Estimable Member

Merhaba,

Windows Server 2012 ve üzeri işletim sistemleri scsi unmap komutunu storage'e arka tarafta otomatik gönderiyor sizin manuel bir işlem yapmanıza gerek olmaması gerekiyor.

Eğer otomatik yapmadığını gözlemliyorsanız komutu araştırıp paylaşalım sizinle ezbere bilmiyorum.

Saygılarımla.

Cevap için teşekkürler.

2012 R2 kullanıyorum fakat otomatik olarak yapmıyor. Manuel olarak ben nasıl yapabilirim? biraz araştırdım fakat sonuç elde edemedim.

Gönderildi : 09/09/2017 04:07

(@recepyuksel)
Üye

Gökhan bey merhaba,

Bende comman prompt için bir komut bulamadım yok galiba windows için bir komut seti, Microsoft aşağıdaki dökümanda bu işlemi manuel disk optimize tool'u ile yapabilirsiniz diyor. Bunu bir deneyip bilgi verebilirmisiniz son durum hakkında?

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/storage/thin-provisioning

Windows Optimize Drives Utility

End users or system administrators can use the Optimize Drives utility to reclaim space either by creating a manual request or by optimizing the schedule configuration. If the disk drive is a thin provisioning LUN, the media type of the disk drive appears as “Thin Provisioning Drive”.

The system administrator can schedule a storage space consolidation by using the Optimize Drives utility. The utility can also notify the system administrator if the system misses three consecutive scheduled runs.

diskoptimize1

DiskOptimize2

Saygılarımla.

Gönderildi : 09/09/2017 14:37

Paylaş: