Forum

Nas Seçimi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nas Seçimi

24 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,292 Görüntüleme
(@HaciYILMAZ)
Gönderiler: 574
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba , rack tipi 8 yuvalı iki adet nasa ihtiyacım var , ikinci nasıl birincisinin yedeği olarak çalışacak hangi ürünleri tavsiye edersiniz

Gönderildi : 18/05/2015 13:59

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Çok çeşitli ürün olmasına karşın tavsiyem Synology olacaktır. Hem ürün kalitesi hem de bir çok noktada kullanıyor olmamdan kaynaklı öneriyorum. 

Gönderildi : 18/05/2015 14:23

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

hocam şimdi ilk nas cluster olarak görev yapacak , diğeride onun disasterı olarak çalışacak böyle bir ürün gerek bize ,

Gönderildi : 18/05/2015 18:27

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

synology tarafında, nas cluster yapabilirsiniz.

https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/tutorials/585

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/05/2015 18:56

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

synology tarafında hangi ürünler cluster ı destekliyor

Gönderildi : 18/05/2015 19:28

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

RS3614xs bu ürün nasıl , iki tane alacağım cluster ve disaster yapacağım yada bunun yerine hp p2000 mi yönelsem 

Gönderildi : 19/05/2015 18:31

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

RS3614xs bu ürün nasıl , iki tane alacağım cluster ve disaster yapacağım yada bunun yerine hp p2000 mi yönelsem 

yani şöyle yapmasam nasıl olur RS3614xs + Synology RX1214RP  

Gönderildi : 19/05/2015 20:57

(@turancoskun)
Üye

yani şöyle yapmasam nasıl olur RS3614xs + Synology RX1214RP  

Merhaba,

synology support tarafına baktığımda, ürünlerin aynı model ve raid yapılandrımasına sahip olması gerektiği iletiliyor.

bu yüzden,  RS3614xs + Synology RX1214RP olmaz diye düşünüyorum

hp p2000 tarafı ile ilgili fiyat bilgim yok, ancak ihtiyaçları iletirseniz daha net çözüme ulaşırsınız.

keyifli çalışmalar

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/05/2015 12:23

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sitesinde bu iku cihaz uyumlu gozuyor o yuzden sectim

Gönderildi : 20/05/2015 13:35

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

o zaman iki tane rs 3614 xs bize uygun gozukuyor 

Gönderildi : 20/05/2015 14:00

(@HaciYILMAZ)
Prominent Member
Konu başlatıcı

sizce şu 3 modelden hangisi

QNAP TS-EC1280U-RP

QNAP TS-1253U-RP  

SYNOLOGY RS 3614 XS

Gönderildi : 22/05/2015 02:30

(@turancoskun)
Üye

sizce şu 3 modelden hangisi

QNAP TS-EC1280U-RP

QNAP TS-1253U-RP  

SYNOLOGY RS 3614 XS

merhaba,

karşılaştırdığınız ürünler donanım özellikleri olarak aynı segmente olmamakla birlikte, bütçe sorununuz yok ise, QNAP TS-EC1280U-RP olabilir.

Synology tarafında RS3614xs+ modelide xeon işlemcili. inceleyebilirsiniz.

bütçe sıkıntım var, ancak 12 disk yuvalı bir ürün istiyorum veya cluster yapısı şart diyorsanız, RS3614xs modeli olabilir.

ihtiyaçlarınız ve bütçeniz seçim sürecinizi direk etkiler.

keyifli çalışmalar

Gönderildi : 22/05/2015 12:13

(@alpayakyol)
Gönderiler: 123
Estimable Member

benim konum da benzer oldugu icin buraya cevap seklinde yaziyorum.

elimde QNAP TS420U model NAS var,backup icin kullaniyorum ama yazma ve okuma hizlarindan zerre kadar memnun degilim.

synology urunlerini inceledim pek aklima yatan bir model gorunmuyor.

yapmak istedigim ise gore tavsiye verebilecekler olursa memnun olurum.

cihazi backup amacli kullanmak istiyorum ,Gb portlari kullanicam,FC yada SAS lazim degil.

4 portlu olan modellerle teaming yapabiliriz hizi artirmak icin.

islemcisi guclu olmali ,backup yaparken 100% e ulasmamali hemen.

4 slotlu olan isimizi gorur.

Gönderildi : 18/12/2015 19:10

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

NAS üzerinde alabileceğiniz performans değerleri zaten belli. Synology tarafında 4 yerine 5 diskli olanı tercih edebilirsiniz. 4 ethernet portunu nic team yapabilirsiniz ancak kullanacağınız switchte link agrement özelliği olması lazım ki özelliği tam anlamı ile kullanabilesiniz.

Ayrıca kullandığınız disklerin ne olduğunu bilmiyorum tercih ettiğiniz disklere bağlı performans değişebilir örneğin NAS tipi, NAS Pro olan disk tiplerini tercih etmek performansta değişkenlik göstermektedir.

Veya daha üst modelleri tercih edebilirsiniz, ssd disk desteği ile otomatik cache kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 29/12/2015 14:51

(@alpayakyol)
Estimable Member

QNAP TS420U cihazda kullanilan hdd modeli WD4000F9YZ  (SATA 6Gb/s) ,kendi test sonuclarina gore hizlari 171MB/s civarinda.

NAS olarak kullandigimiz icin hizimiz teorik olarak en fazla 125MB/s olabilir.ama ben bu cihazla port trunk yapip 2 Gb portu beraber kullanmama ragmen 35MB/s gecemedim.

isin ilginc yani ayni cisco switch uzerindeki Gb porta laptop baglayip buyuk dosya transfer testinde yaklasik 100MB/s hizlara ulasabildim.

Yukarda bahsettiginiz Synlogy cihazinda gordugunuz transfer hizi degeri nedir ? NIC teaming yapinca hizda yukselme oluyor mu ?

Onerebileceginiz specific model var mi ? 

Gönderildi : 04/01/2016 19:56

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Değerler verinin kopyandığı yere göre değişir diyerek DS1815 Plus serisinde veri yazma hızında saniyede 180 MB görüyorum. (Alt değerlere hiç düşmedim ki sadece tek bir lan portunu kullanarak) Hatta bir kaç yerde kurulu cihazlarımız var ben performans anlamında hiç sıkıntı görmedim. (2  diski cihazları hariç)

Gönderildi : 05/01/2016 20:46

(@alpayakyol)
Estimable Member

Merhaba,

Değerler verinin kopyandığı yere göre değişir diyerek DS1815 Plus serisinde veri yazma hızında saniyede 180 MB görüyorum. (Alt değerlere hiç düşmedim ki sadece tek bir lan portunu kullanarak) Hatta bir kaç yerde kurulu cihazlarımız var ben performans anlamında hiç sıkıntı görmedim. (2  diski cihazları hariç)

tekrar selamlar,

bu cihazdan aliyorum insallah. cihazda kullandiginiz disklerin modellerini yazabilir misiniz ?

Gönderildi : 23/11/2016 21:08

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Alpay Bey,

Disk seçimini uyumlu disk listesinden yapabilirsiniz. NAS için üretilen diskler WD de RED Nas olarak geçiyor. Diğer diskleri uyumluluk listesinden bakabilirsiniz.

Gönderildi : 05/12/2016 05:06

(@turancoskun)
Üye

Merhaba,

Rafet bey merhaba,

eski bir post'unuz ama ds1815 üzerinde tek eth. int. ile 180mb/sn transfer değerini nasıl elde ettiniz ?

teoride mümkün değil, pratikte nasıl gerçekleştirdiğinizi merak ettim.

Gönderildi : 06/12/2016 01:39

Sayfa 1 / 2
Paylaş: