Forum

Nas konusunda yardı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nas konusunda yardım lütfen ?

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
633 Görüntüleme
(@ErdoganSAY)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar,

Bir Mac kullanıcısıyım, bu yüzden fazla saklama alanım yok. Resimlerimi, videolarımı ve diğer datalarımı saklayabileceğim uzun ömürlü ve güvenli bir depolama alanı almak istiyorum. Nas bu konu için aklıma yattı. Fakat nas hakkında fazla bilgim yok. Mesela aşağıdaki iki nas arasında ne fark var ?

http://www.istanbulbilisim.com.tr/asustor-as-202t-2-yuvali-nas-depolama-unitesi-fiyati,119335.html

http://www.hepsiburada.com/liste/dark-storex-n210-2x35-hdd-ve-raid-destekli-gigabit-nas-istasyonu-dk-ac-dsn210/productDetails.aspx?productId=bd801700&categoryId=102820

Kalite farkı var kesinlikle evet ama başka ne gibi farklar var tam anlamadım.  Açıklamalarına bakıldığında iki cihazda yazılımsal olarak hemen hemen aynı şeyleri sağlıyor. ( Depolama, RAID desteği, Platform bağımsız paylaşım, FTP Server vs.., Hızlı paylaşım gibi)

Bu konuda karar verirken neye bakmalıyım, nelere dikkat etmeliyim. Lütfen yardım ediniz.

Fikir beyan edenlere şimdiden teşekkür ederim... 

Gönderildi : 26/11/2014 02:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

3 aşşağı 5 yukarı tüm naslar aynı laptop üreticileri, akıllı telefon üreticileri gibi ortak standartları yakalamış durumda. Bu nedenle seçiminiz pek fark oluşturmayacak. Ben iş yerimde 2 adet nas kullanıyorum. Markaları synology son derece memnunum.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/11/2014 12:42

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba ;

Rıza Hocam'a katılıyorum. Synology markasını kesinlikle tavsiye ederim. Depolama dışındaki ücretsiz uygulamaları harika. 

Gönderildi : 26/11/2014 13:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Herkese merhabalar,

Bir Mac kullanıcısıyım, bu yüzden fazla saklama alanım yok. Resimlerimi, videolarımı ve diğer datalarımı saklayabileceğim uzun ömürlü ve güvenli bir depolama alanı almak istiyorum. Nas bu konu için aklıma yattı. Fakat nas hakkında fazla bilgim yok. Mesela aşağıdaki iki nas arasında ne fark var ?

http://www.istanbulbilisim.com.tr/asustor-as-202t-2-yuvali-nas-depolama-unitesi-fiyati,119335.html

http://www.hepsiburada.com/liste/dark-storex-n210-2x35-hdd-ve-raid-destekli-gigabit-nas-istasyonu-dk-ac-dsn210/productDetails.aspx?productId=bd801700&categoryId=102820

Kalite farkı var kesinlikle evet ama başka ne gibi farklar var tam anlamadım.  Açıklamalarına bakıldığında iki cihazda yazılımsal olarak hemen hemen aynı şeyleri sağlıyor. ( Depolama, RAID desteği, Platform bağımsız paylaşım, FTP Server vs.., Hızlı paylaşım gibi)

Bu konuda karar verirken neye bakmalıyım, nelere dikkat etmeliyim. Lütfen yardım ediniz.

Fikir beyan edenlere şimdiden teşekkür ederim... 

Bireysel kullanımsa neden DAS düşünmüyorsunuz NAS cihazları çok kullanıcıdan tek chaza işlemler içindir. Uzak erişim filan mı gerekiyor ? 

Gönderildi : 26/11/2014 13:09

(@ErdoganSAY)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Synology markasını araştıracağım hemen şimdi. Sizde internetten aldıysanız eğer aldığınız siteyi yazarsanız sevinirim. 

@Ertan ERBEK, öncelikle DAS'ı araştırmadım o yüzden bilmiyorum şimdi ona da bakacağım. Fakat tek kişi kullanmayacağım, Ofis dosyalarımı da buraya atacağım 5 kişi bağlanacak. Büyük dosyalar değil ufak dosyalar büyük upload hızı gerektirmeyecek. Ve ofis için 2 uygulama yazmıştım bu uygulamarın veritabanlarını saklayabileceğim ve 24 saat erişebileceğim bir alan istiyorum. DAS eğer bunları karşılıyorsa onu da düşünebilirim. 

Gönderildi : 26/11/2014 21:34

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
Özelden yazdım. Göz atabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/11/2014 17:33

(@ErdoganSAY)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim hemen inceleceğim

Gönderildi : 27/11/2014 19:48

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim. 
Saygılarımla.

Gönderildi : 28/11/2014 00:10

Paylaş: