Forum

Dell PowerEdge 2950...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell PowerEdge 2950'de Raid 1 olan 2 SAS disklerin aynı model diğer Sunucuya takılması

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
816 Görüntüleme
(@zaferates)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Dell PowerEdge 2950 Sunucumuz ön panelde bulunan monitör data kablosundan voltaj yedi ve ön panel kartını yaktı. Bu parçayı temin edip değiştirdiğimizde sunucu yine de çalışmadı. Bu sunucuda bulunan raid yapısı : SAS Disk ile Raid 1. Aynı modelden bir sunucu temin ettik henüz bize ulaşmadı. Geldiğinde diskleri diğer sunucuya taktığımız anda veri kaybımız olmaması için önerileriniz nelerdir?

Belki bu talihsiz bir durum ile karşılaşmış olanlarınız vardır. Bu tip işlemler yapan arkadaşların tecrübelerine ihtiyacımız vardır. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 11/06/2014 15:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4332
Co-Helper

Kesin birşey diyememekle birlikte array'i ayağa kaldıramayabilirsiniz bildiğim kadarıyla controller mainboard, sas backplane board bilgilerini de tutuyor. Mesela disk yuva değişikliğinin yapılmamasının nedeni bu. internette de buna benzer şeyler gördüm.
Data'nın alınabileceğine dair umut ise raid 1 olmasında. Belkide sorun yaşamayacaksınız bu biraz da raid controller ile ilgili kendisi recovery yapabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/06/2014 16:11

(@zaferates)
Active Member
Konu başlatıcı

İlk deneyeceğim seçenek. Önce çalışır durumda olan gelecek sunucunun raid yapısını bozuk olan ile aynı yapıp. Diskleri çıkarıp sonra bozuk olan sunucudan verilerin olduğu diski takıp denemek. Bu şartlarda sadece değiştirdiğimiz Harddiskler olacak.

Gönderildi : 11/06/2014 16:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Denenebilir ancak disklerin birini kullanın mutlaka. Elinizde sağlam bir disk mutlaka kalsın. Eski controller üzerine ise birşey yazdırmayın kesinlikle. Tek önemli şansınız önceki kontroller ile aynı sırada ki disklere rebuild yaptırabilmek. Yoksa süreçler data recovery'e doğru gider.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/06/2014 16:44

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Eski raid yapısındaki disklerin içerisinde ki veri mi lazım yoksa o yapı ile sistemin ayağa kalkması mı lazım? Eğer sadece disk içindeki veri lazımsa diskin birisini ikinci disk olarak bir sunucuya takmayı deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 11/06/2014 17:29

(@zaferates)
Active Member
Konu başlatıcı

Disk içerisindeki veriler lazım. Bu seçenekle de olabilir. Sunucu gelince alternatifleri deneyeceğim artık. 

Selim Bey ve İbrahim Bey ilginize teşekkür ederim.

Gönderildi : 11/06/2014 18:35

(@zaferates)
Active Member
Konu başlatıcı

Diğer sunucu geldi. Dataların olduğu diskleri yeni gelen sunucuya taktım. Diskleri görmedi. Yeni gelen sunucunun disklerinin kartlarını arızalı olanlara taktım. Bu sefer diskleri okudu fakat raid bilgilerine ulaşamadım. Disklerin kapasitesini 0.00 GB olarak gördü. Fazla kurcalamadan Diskleri veri kurtarma merkezine gönderdim. Sonucu bekliyorum.

Dell Teknik personelden aldığımız bilgilere gore; Dell PowerEdge 2950 model sunucu raid bilgilerini kartta değilde harddisk üzerinde tutuyormuş. Eğer disklerin kartları sağlam olsaydı sorunsuz çalışacak ve verilerimizi kaybetmemiş olacaktık.

Gönderildi : 20/06/2014 18:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Anladığım kadarıyla eski raid controller ile birlikte diskleriniz yani hdd board'ları da yanmış.
Doğru anladı isem bu durumda tabi ki tek olanak yüzey tarama-kurtarma oluyor.

HDD'lerde kart değişimi ile çözüm son kullanıcı için biraz eskide kaldı dünyada ki ekseri diskler artık bu şekilde çalıştırılamıyor. Firmware vs müdahalesi yapılıyor bildiğim kadarıyla.

Sizin şanzınız yukardan baktım da raid 1 kullanmanız Raid 5-10 da vs iş biraz daha çetrefilli. Raid 1 de 1 disk sağlam olsa herhangi bir ortama bağlansa yeter.

Normalde problemsizce hızlıca ayağa kalkmak için raid controller ve disklerin de sağlam olması beklenir. mirror olmayan dizeler için kart bilgisine de ihtiyaç var. Bu biraz kart yetenekleri ile de alakalı aynı markada rebuild yeteneği farklı çok fazla kart oluyor. Raid controller olmadan bir dize ayağa kaldırılabilir ama hdd üzerinde ki bilgi bozulmuşsa controller'ın sağlam olması yetmiyor.

Geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 20/06/2014 22:23

Paylaş: