Forum

IBM DS3512 Storage ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM DS3512 Storage Array ve Lunlar

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
493 Görüntüleme
(@VeysiGumus)
Gönderiler: 122
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba;

IBM DS3512 Storage üzerinde 10x300 gb 15k disk mevcut, storage mi 2 adet array a böleyim server bağlantısı sas

4x300  raid5 array0 Tek Lun VM Makineler içinde olacak ve içinde herhangi bir data olmayacak  ikinci array1 ise 6x300  raid6 yapıp içinde sadece dataları (MSSQL Data, Linux Mail Data ve Offic Dökümanları) burda sormak istediğim bir kaç soru şöyle

Örnek bir yapıda

array0 üzerinde kurulmuş olan windows server 2008 ve onun üzerinde kurulu olan sql server a dataların array1 de diyebilirmiyim 

yina array0 da kurulu olan ubuntu sunucuma seninde /opt/zimbra  klasörün array1 de bunu yapmamdaki düşünde datalarımı sanal makineler içine hapsetmek istemiyorum. Böyle bir yapıda veeam backup ile array0 da olan sanal makinelerimin yedeğini alabiliyorum bir sıkıntı yok Fakat array1 üzerinde olan datalarımın yedeğini nasıl alabilirm. Bunun dışında sizinde verebileceğiniz fikirleride gözden geçirmek isterim

Şimdiden Teşekkür Ederim 

Gönderildi : 27/12/2012 11:46

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Aray0 üzerinde bulunan sunuculara aray1 üzerinden verdiğiniz alanlara RDM olarakmı vereceksiniz?

yoksa sanal sunuculara datastore olarakmı tanımlayacaksınız.

ayrıca sanallaştırma çözümünüz nedir?

Bence bu işi bukadar karmaşıklaştıracağınıza zaten 10 tane diskten bahsediyorsunuz neden tek array yapmıyorsunuz?

Ben sizin yerinizde olsam, tüm diskleri tek array yapardım, bir tane qnap yada iomega iscsi destekli cihaz alırdım. backupları storage'den tamamen bağımsız bu ikinci cihaza yapardım. Veeam size bu konuda kusursuz çözüm olacaktır. Eğer RDM yapmayacaksanız. 10 diski tek array yapardım, disk sayısı= performans demektir. Bölmeyin,  zaten 10 disk.

Gönderildi : 30/12/2012 02:11

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Bilgehan Hocamın önerilerine katılıyorum. Hem ucuz yollu hemde çok kullanışlı ve efektif bir öneri...

Gönderildi : 31/12/2012 16:27

Paylaş: