Forum

Dell Das ve Destek ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell Das ve Destek sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
491 Görüntüleme
(@OrcunUlutas)
Gönderiler: 194
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bir daha Dell almayacağım konusunda tövbe etmiş olsamda sunucular dell olduğu için storage'ıda dell olarak seçmek zorunda kaldım.

Kendi ülkende satılan bir donanım için kendi dilinde destek alamadığıma mı yanayım, yoksa desteğin paralı olduğuna mı ?

neyse;

Dell mx3200 diye bir storage (DAS) temin ettik ve bu das sistemi üç sunucuya HBA kart arabiriminden bağladım.

sunuculara diskleri gösterdikten sonra her bir sunucunun yarattığı data'yı başka bir sunucu göremiyor.

Aynı disk üzerinde ve aynı host grupta ayarlamama rağmen datalar aynı disk üzerinde senkronize olmuyor.

disk üzerinde chkdsk komutunu çalıştırdığımda başka bir sunucunun yarattığı datayı görebiliyorum.

chkdsk çalıştırmadan diğer sunucuların yarattığı datalara erişemiyorum.

bu konuda bir yorum yapabilecek olan var mı ? Dell destek vermediği için çok fazla ilerleyemedim. 

DAS'larda genelde böyle bir durum söz konusu mudur ? 

Gönderildi : 14/02/2012 01:56

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bu aslında Windowsla alakalı bir durumdan dolayı kaynaklanıyor. DAS, NAS cihazlar bu şekilde multi bağlantı kurmaya çalıştığınızda hata verir. Çünkü Tablolara ilk erişen ilk işlemi yapar. Siz chkdsk komutunu verdiğinizde burada bulunan veri tablosunu yeniden düzenliyorsunuz ve bu nedenle buradaki veriyi görebiliyorsunuz. Özetle NTFS Multi-User Access olayı diyebiliriz.

Gönderildi : 14/02/2012 02:28

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Oluşturduğunuz bir bölümü 3 sunucuya birden bağlayıp aynı anda data girişi yaparsanız oluşan her data sadece oluştuğu sunucudan görülebilir.
Ne yapmak istediğinizi tam olarak yazabilirseniz ona göre bir çözüm üretelim.

Dell detek konusunda ingilizce konusunda haklısınız, ilk görüşmede bir türk mühendis ile görüşmek istediğinizi anlatabilirseniz Türk mühendis arkadaşlar size dönüş yapacaktır. Ayrıca garanti kapsamındaki dell ürünlerine destek paralı değildir. Donanımsal olarak oluşan herhangi bir probleme ücretsiz olarak müdahale edilmektedir.

Gönderildi : 14/02/2012 02:30

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

peki bunu nasıl çözebilirim ? Nasıl tam olarak araştırabilirim ?

çünkü event viewerda gördüğüm tek bir log var oda chkdsk yapmalısın diyor. 

Gönderildi : 14/02/2012 02:32

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Oluşturduğunuz bir bölümü 3 sunucuya birden bağlayıp aynı anda data girişi yaparsanız oluşan her data sadece oluştuğu sunucudan görülebilir.
Ne yapmak istediğinizi tam olarak yazabilirseniz ona göre bir çözüm üretelim.

Dell detek konusunda ingilizce konusunda haklısınız, ilk görüşmede bir türk mühendis ile görüşmek istediğinizi anlatabilirseniz Türk mühendis arkadaşlar size dönüş yapacaktır. Ayrıca garanti kapsamındaki dell ürünlerine destek paralı değildir. Donanımsal olarak oluşan herhangi bir probleme ücretsiz olarak müdahale edilmektedir.

ben ürünü yeni aldım ama nafile. Türk mühendisler ile biraz zorda olsa iletişime geçmeyi başardım.

benim isteğim sql backuplarını storage üzerinde tutmak. Bundan dolayıda aynı diskleri 3 sunucuya bağlamak istiyorum ki.

bu sunuculardan biri down olursa aynı partiondan backupları başka bir sunucuda kısa sürede açmak.

Gönderildi : 14/02/2012 02:35

(@huseyinertugrul)
Noble Member

Yapmak istediğiniz işlemi SQL cluster ya da DB mirror veya hyper-v failover cluster kurarak yapabilirsiniz. Elinizde birden fazla sunucu bir storage varsa Yüksek erişilebilir bir sanallaştırma ile işinizi çok rahat yürütebilirsiniz. Hyper-v konusunda Serhat Akıncı hocamızın MSSQL konusunda Mesut Aladağ hocamızın sitemizde bir çok makalesi mevcut.
Dell teknik servisden bu şekilde destek istediyseniz bunun ücretli olması doğaldır bu arada 🙂

Gönderildi : 14/02/2012 02:51

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Elinizde birden fazla sunucu bir storage varsa Yüksek erişilebilir bir sanallaştırma ile işinizi çok rahat yürütebilirsiniz

işte bunun için bu storage olayını düzeltmem lazım 🙂 

Dell teknik servisden bu şekilde destek istediyseniz bunun ücretli olması doğaldır bu arada 🙂

valla ben sun das'ıda kurdum hiç bu kadar çile çekmedim. 3-4 yıldır var mı yok mu belli değil 🙂

hiç bir sorun yaşatmadan 4 yıldır canavar gibi çalışıyor kurulumuda çok kolay olmuştu. 

sırf sunucular dell diye storage gittim dell aldım keşke almaz olaydım.

kısacasıyla bu üç sunucuda aynı diskleri kullanmamı engelleyen konu hakkında yorumu olan var mı ? 

Gönderildi : 14/02/2012 12:17

(@huseyinertugrul)
Noble Member

Cluster ortamı haricinde aynı disk bölümünü farklı sunucularda eşzamanlı kullanamazsınız, kullanırsanız problem çıkar. Bu dell olsun farklı marka olsun storage ortamlarında böyledir.

Gönderildi : 14/02/2012 13:56

(@OrcunUlutas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ben bu şekilde sorunsuz olarak kullandığım bir ortamım var. 

Microsoft, Server 2008'de böyle bir bug olduğunu söyledi. 

Gönderildi : 14/02/2012 22:25

Paylaş: