Forum

Depolama ve Yedekle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Depolama ve Yedekleme Ünitesi Öneriniz

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,110 Görüntüleme
(@KenanKuralay)
Gönderiler: 161
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemime depolama + yedekleme ünitesi almayı düşünüyorum.  2 adet disk ünitesi almayı ve bu 2 üniteyi belirlikli aralıklarla replike ederek datayı korumayı hedefliyorum.  Fakat nasıl bi ürün alacağıma karar veremedim.  HP, İOMEGA, QNAP storage ler var.  Hangisinin performansı ve sorunsuz ilerleyişi hakkında araştırma yapıyorum.  Yardımcı olurmusunuz.

Yapmak istediğim ve sistemimin genel bilgisi;

2008 server std. edition üzerinde AD yüklü.

100 Kullanıcı var sistemimde ve performanslı bi şekilde dosya kullanımı yapılıyor. 

File server olarak kullandığım bi server var ama artık dosyalarımı bi storage de sağlıklı bi şekilde depolamak ve yedeklemek istiyorum.

Toplam Data Boyutum 1 TB  ama ileriyi düşünerek 4TB lık ünitelere bakıyorum.

Önerinizi beklerim,

Umarım doğru bi yerde başlık açmışımdır.

iyi çalışmalar, 

Gönderildi : 21/11/2011 18:01

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Sadece depolama ünitesi seçimi değil ayrıca bağlantı türünüde düşünmelisiniz. Örneğin FC,ISCSI,SAS gibi. Ürünü konumlandıracağınız yapıya göre bunu tercih edebileceğiniz gibi, IBM, HP gibi kaliteli ve işini doğru yapan ürünleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Ancak fiyat olarak ve firma ölçeklemenize göre de Sygnology ürünlerinide tercih edebilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı ve proje yapılandırması için danışmanlık hizmeti ile birlikte ürün tercih etmeniz yanlış karar almanızı engeleyecektir.

Gönderildi : 21/11/2011 19:26

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

SAS tercihimdir.

Herhangi bir danışmanlık hizmeti almıyorum. Sorunlar ve porjeler ile direk kendim ilgileniyorum.

İstedğim depolama yapacağım ve aynı boyutta yedek alabileceğim professional ürünler. 

Gönderildi : 21/11/2011 19:41

(@rafets-ayata)
Üye

SAS için IBM DS3512 serisi işinizi görecektir.

Eğer farklı bir yol tercih etmek isterseniz ISCSI gibi o zaman P2000 işinizi görür. Diye düşünüyorum.

Gönderildi : 21/11/2011 20:07

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

inceledim bi kenarda durucak bu. 

Başka önerisi olan varmıdır ?

Gönderildi : 22/11/2011 02:06

(@AbdullahKURU)
Gönderiler: 6
Active Member

Üstad biz de aynı konu üzerinde Avamar ile demo yaptık.

Dezavantajları; 1- image olayı yok. 2- 2012 İlk çeyrekten önce hyper v desteği yokmuş. O versiyonda da neleri kapsayacak çok net değil.

Avantajları; networkte bulunan istediğiniz konumu istediğiniz aralıklarla yedekleme, yedekleme şekli açısından tüm yedeklemeleri full alması fakat özel bir yöntemle şematik çalıştığından kapladığı alan çok çok düşük. Örneğin 20 TB alan 2-3 TB 'a sıkıştırılabiliyor ama bu değer çok genel.

Açıkçası bize 40.000 TL civarı malolacak bir sistem için image almaması ve hyperv desteğinin olmaması(sanallaştırmada hyper v kullanıyoruz) beni alternatif sistemler konusunda düşündürüyor.

Gönderildi : 22/11/2011 18:39

(@KenanKuralay)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Son bir kaç yıl ve önümüzdeki yıllar itibari ile neredeyse tüm sunucular sanal olarak çalıştırılmakta. Bununla birlikte sistemler yedekleme, geri dönme, image alma gibi çözüm üretmeye yöneltiyor meslektaşlarımızı.

Benim şu an henüz bir sanal serverım yok fakat ileriki zamanlarda yapacağım ilk hamle sanallaştırmak olucak.  Ben açıkcası datalarımı bir server donanım içerisinden barındırmak istemiyorum.  Aynı donanıma sahip iki storage ye datalarımı yedeklemek istiyorum.  Bununla birlikte 3 'ü yedek olarakda bi snapshot da alınabilir.

Bu şekilde alternatif ve sağlıklı çalışan ürün önerilerine ihtiyacım var.

100 kişini data okuyup yazabileceği (aynı anda toplam 30 kişiyi geçmez) performanslı bir storage ye ihtiyacım var.Böyle bir cihazdan 2 adet alıp berlili saatlerde replikasyon yapıtırıp birebir yedeğini daha sonrada incrementel yedeğini alacağım.  Tahminen ileriyi düşünerek ihtiyacaım olan 4 TB

Gönderildi : 23/11/2011 12:56

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Aslında çözüm bulmak kolay önemli olan bütçe durumudur. Cluster mimarisi uygulayabileceğiniz gibi tek bir sunucu ve iki storage ilede yapılandırabilirsiniz.

HP de P2000 ürünleri işinizi rahatlıkla görecektir. FC olarak bağlantı kurabileceğiniz gibi network alt yapınıza bağlı olarak ISCSI olarakta konfig edilebilir. P2000 serilerinde kendi içerisinde bütün lisansları ücretsiz olarak gelmektedir. Bu yapınızdaki sanallaştırmaları snapshot alarak veri kaybını engelleyebilir. Kendine özgü algoritması ile yüksek performans alabilirsiniz.

Gönderildi : 23/11/2011 13:58

(@yusuf-koydere)
Gönderiler: 24
Eminent Member

merhaba

p2000 lerde aynı anda hem fc hem isci kullanılabiliyor mu? veya hem sas hem iscsi gib hibrit kullanım mumkun mu?

iyi calısmalar,

Gönderildi : 24/11/2011 17:53

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

HP P2000'lerde FC ve iSCSI aynı anda kullanılabilir. Aynı şekilde sata ve sas diskleri birlikte kullanma imkanınız vardır.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/11/2011 14:27

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

merhaba

p2000 lerde aynı anda hem fc hem isci kullanılabiliyor mu? veya hem sas hem iscsi gib hibrit kullanım mumkun mu?

iyi calısmalar,

Konu P2000 İse Desteklerim :))) Mükemmel Bir Cihazdır. 

Gönderildi : 27/11/2011 23:37

(@yusuf-koydere)
Gönderiler: 24
Eminent Member

Merhaba

Sayın AYATA,

p2000 de bütün lisansların ücretsiz geldiğini söylüyorsunuz ancak;

HP Storage Mirroring Software (Optional)
Remote Snap Sofware for Replication (Optional)

bilgisi var. p2000 fc/isci lerle birlikte gelen standart yazılımlar nedir acaba?

Saygılar,

Yusuf KÖYDERE

Gönderildi : 14/12/2011 18:14

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Merhaba

Sayın AYATA,

p2000 de bütün lisansların ücretsiz geldiğini söylüyorsunuz ancak;

HP Storage Mirroring Software (Optional)
Remote Snap Sofware for Replication (Optional)

bilgisi var. p2000 fc/isci lerle birlikte gelen standart yazılımlar nedir acaba?

Saygılar,

Yusuf KÖYDERE

P2000 Standart Bir Storage Olup Üzerinde WWAN Haberleşme Yada ISCSI Haberleşme Protokolleri Bulunur.

Ücretsiz 64 Snapshot Alabilir (64 Snapshot Lisans Gerektirmez).

Donanım Arıza Yapmadan Önce Size Mail Yoluyla Yada Eğer Sms Sisteminiz Var İse Sms İle Bilgilendirme Yapar Çift Power Vardır. Yatay Büyüme Özelliklidir. Bir Controller Alıp Devam Ettirip Büyütürsünüz . Hızlı Bir Cihazdır Yazılımsal Değil Donanımsal Raid Vardır. Daha Fazla Bilgi için Güneydoğuda Efa Bilişim İsimli Hp Partner Var Onlar İle Görüşebilirsin... 

Gönderildi : 16/12/2011 12:51

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

NetApp ürünlerini (IBM N Series) kullanıyoruz ve çok memnunuz. Yılsonu olması itibarı ile de çok iyi kampanyaları var. NetApp ile birlikte alacağınız CIFS lisansı ile dosya sunucusu hizmetini direk olarak storage ünitenize yaptırabilirsiniz (sizin 2 katınızdan fazla istemcimiz var ve bu şekilde çalışıyorlar). Kullanıcıların office verilerini saat başı snapshot alıp arşivliyoruz. Kullanıcı saat 13:10'da data kaybı bildirdiğinde o güne ait 08:00-13:00 arasında alınmış 6 farklı versiyonu dosya bazında anında dönebiliyoruz. 
Storage üzerinde ayıracağınız alan ile ilgili olarak günlük, haftalık, aylık olarak da arşivlemeniz mümkün. 

Tüm VMware sanal ortamımız NetApp storage üzerinde ve Veeam Backup ile yedekleyip aynı zamanda da başka bir sunucu üzerine replikasyonunu yapıyoruz. Buda bizi ikinci bir storage yatırımından kurtarıyor (Replikasyondan beklentileriniz önemli, ayrıca tartışılmalı). IBM DS ve HP P2000 ile ayrı kulvarlarda olduğunu düşündüğüm NetApp'ı incelemenizi tavsiye edeceğim.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 18/12/2011 00:27

Paylaş: