Forum

Raid Önerisi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid Önerisi

21 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,118 Görüntüleme
(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Elimde HP'nin ML350 G5 sunucusunu ve bunun üzerinde 8 adet 146 GB SCSI 10000 rpm diskim var. Ben bu sunucuyu bir Storage  Server olarak yapılandırmak istiyorum fakat takıldığım noktalar şunlar.

1. Güvenlikten ve toplam disk alanından fazla ödün vermeden hangi raid yapısını kullanmam daha mantıklı olur. Bu arada sunucum sadece ( Raid 0, Raid  1, Raid 5 ve Raid 1+0 ) raid yapılarını desteklemekte.

2. Hangi yazılımı kullanmayalım. Örneğin Windows Storage Server 2008 R2 yazılımı kullanmam yeterli mi. Buna ilave olarak farklı yazılımlara ihtiyaç duyacak mıyım.

3. Herhangi ek bir donanıma ihtiyacım var mı. Yani sıradan ethernet kartları yerine iSCSI yapısını desteleyecek bir ethernet kartı almak gibi.

Şirketimizde toplam 80 kullanıcı var. Bu kullanıcıların belgelerini, FTP Klasörlerini ayrıca *.vhd sanal disklerini bu storage server üzerinde tutmayı planlıyorum..  

Şimdiden herkese teşekkürler... 

Gönderildi : 03/05/2010 14:19

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhabalar

Elimde HP'nin ML350 G5 sunucusunu ve bunun üzerinde 8 adet 146 GB SCSI 10000 rpm diskim var. Ben bu sunucuyu bir Storage  Server olarak yapılandırmak istiyorum fakat takıldığım noktalar şunlar.

1. Güvenlikten ve toplam disk alanından fazla ödün vermeden hangi raid yapısını kullanmam daha mantıklı olur. Bu arada sunucum sadece ( Raid 0, Raid  1, Raid 5 ve Raid 1+0 ) raid yapılarını desteklemekte.

Merhaba RAID 5 Disk yapısını önereceğim. Minimum disk kaybı (parity için 1 tane) olduğu için ve performansı disk sayısına orantılı olarak değiştiği için tercih ederim. Dünya üzerinde en fazla kullanılan Raid seviyesi %86 ile Raid 5 ' dir.

2. Hangi yazılımı kullanmayalım. Örneğin Windows Storage Server 2008 R2 yazılımı kullanmam yeterli mi. Buna ilave olarak farklı yazılımlara ihtiyaç duyacak mıyım.

http://edge.technet.com/Media/How-to-setup-iSCSI-on-Windows-Server-2008-11-mins/

yukarıdaki videodan Storage Serverin nasıl yapılandırıldığını izleyebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/windowsserver2008/en/us/wss08.aspx  

yukarıdaki adresten storage server hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

3. Herhangi ek bir donanıma ihtiyacım var mı. Yani sıradan ethernet kartları yerine iSCSI yapısını desteleyecek bir ethernet kartı almak gibi.

ISCSI networklerin, diğer networklerden ayrılması önerilmektedir. Opsiyonel bir ihtiyaçtır ama önerilir.

Şirketimizde toplam 80 kullanıcı var. Bu kullanıcıların belgelerini, FTP Klasörlerini ayrıca *.vhd sanal disklerini bu storage server üzerinde tutmayı planlıyorum..  

Şimdiden herkese teşekkürler... 

Gönderildi : 03/05/2010 16:39

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

ISCSI networklerin, diğer networklerden ayrılması önerilmektedir. Opsiyonel bir ihtiyaçtır ama önerilir.

Peki özel bir network kartı mı gerekiyor. Gerekiyorsa bir model söyleyebilir misini Fatih Bey.. 

Gönderildi : 03/05/2010 16:54

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Peki özel bir network kartı mı gerekiyor. Gerekiyorsa bir model söyleyebilir misini Fatih Bey.. 

IP SW ve Ethernet.

Özel bir SW değil ama Broadcom' un ürünlerini tavsiye edebilirim.

Gönderildi : 03/05/2010 18:51

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Yani buna benzer bir ürünü sunucuya takmaya gerek yok mu

http://www.cisco.com/en/US/prod/collateral/ps10265/ps10493/1CS5709-TB100-Cisco.pdf  

Gönderildi : 03/05/2010 19:07

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Zorunu Değil.
Ama Performans için tercih edilebilinir ki buna benzer (Dual) olanları kullanıyorum.

Gönderildi : 03/05/2010 19:56

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Zorunu Değil.
Ama Performans için tercih edilebilinir ki buna benzer (Dual) olanları kullanıyorum.

Kullandığınız marka hangisi 

Gönderildi : 03/05/2010 20:03

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Bu tabloya göre sanırım en performanslısı Raid 5+1

http://www.pcguide.com/ref/hdd/perf/raid/levels/comp-c.html  

Gönderildi : 03/05/2010 20:35

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

Merhaba

Storage olarak Raid 5 yapmak en mantıklısıdır. Bunların haricinde cat6,7 kablo ile gbit swtich kullanırsanız size rahatlık ile yeticektir ki zaten FTP bahsetmişsiniz.

Gönderildi : 06/05/2010 05:25

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler

Gönderildi : 06/05/2010 11:00

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

ISCI yapılarında ayrım istenmesinin en büyük nedeni SWITCH lerin çoğunun bu trafiği kaldıramıyor olmasından kaynaklanıyor. Kullandığınız SWITCH ler kaliteli değiller ise ki kalite marka ile değil özelliklerle doğru ortantılı oluyor ISCSI yapıları sorun çıkartabiliyorlar.

Aslında o sunucuyu birazcık yanlış kullanıyorsunuz gibi geldi. Network üzerinden file sunucu ve sanal diskleri kullanmak için kullanacağım bir cihazım olsa disk sistemi olarak SCSI değil SATA tercih ederdim. Sonucta SATA diskler RADI5 yapıları ile nerdeyse 150MB kadar yazma hızlarına cıkabılıyorlar.

Tabı sunucu zaten bende var bu iş dışında kullanacağım yer yok diyorsanız o ayrı.

Gönderildi : 15/05/2010 12:34

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

ISCI yapılarında ayrım istenmesinin en büyük nedeni SWITCH lerin çoğunun bu trafiği kaldıramıyor olmasından kaynaklanıyor. Kullandığınız SWITCH ler kaliteli değiller ise ki kalite marka ile değil özelliklerle doğru ortantılı oluyor ISCSI yapıları sorun çıkartabiliyorlar.

Aslında o sunucuyu birazcık yanlış kullanıyorsunuz gibi geldi. Network üzerinden file sunucu ve sanal diskleri kullanmak için kullanacağım bir cihazım olsa disk sistemi olarak SCSI değil SATA tercih ederdim. Sonucta SATA diskler RADI5 yapıları ile nerdeyse 150MB kadar yazma hızlarına cıkabılıyorlar.

Tabı sunucu zaten bende var bu iş dışında kullanacağım yer yok diyorsanız o ayrı.

Neden SATA daha ucuza olduğu için mi 

Gönderildi : 15/05/2010 13:01

(@ertanerbek)
Famed Member

Elbette maliyet için  :),  Sata sistemler ile SCSI disk sistemine göre Raid6 yapısında kuracağınız 10 diskli bir yapı tahmini olarak SCSI disklerde 3 diske gelecekltir. Bu ciddi bir fark demektir. Tabi sağlam bir SCSI kart kullanıyım derseniz tek diske kadarda düşer.

Gönderildi : 15/05/2010 13:31

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Önerebileceğiniz bir scasi kart ve storage software programı var mı....

Gönderildi : 15/05/2010 13:44

(@ertanerbek)
Famed Member

Sata Raid kart olarak, SATA yapılarında maliyeti arttırmamak adına genelşde board uzerınde bulunan soft tabanlı Raid entegrelerini kullanıyorum, site linki vermek istemiyorum ama 10 disk ile sata raid gibi şeyleri googleden bir arayabilirsiniz sata raid kartlarla ilgili çok ilginç şeyler çıkabilir. Ama 2TB lık 6 diskten yapılmış bir RAID5 in kapasitesi 10TB boyutlarında olur.

Genellikle özel bir yazılım kullanmam bu tür bir depolama kullanacaksan EXT3 ve EXT4 format sistemi için Linux kullanırım ki Linux sistemlerinde bulunan ve soft raid yapılarını kurmakla görevli mdadm programcığı iyi kullanılırsa gerçekten güzel şeyler sunabilir. Üstünede bmw-ng gibi programlar ile anlık disk yazma okuma performanslarımıda görebiliyorum mdadm sorunları bildiriyor gerisinde bir yönetim yazılımına ihtiyacım var mı ? düşünmek lazım.

Gönderildi : 15/05/2010 13:53

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler. Şu ana kadar Linuxa uzak durdum ama sanırım maliyetleri azaltmak için böyle bir durum gerekecek 🙂

Gönderildi : 15/05/2010 14:00

(@ertanerbek)
Famed Member

İşin aslı hiçkimsenin fanatiği değilim, Mesala Windwos 7 nin arayüzünü Linuxta bulmanızın mümkünatı yok diye düşünüyorum :). Ama sunucu pazarında özelliklede AD ve Exchange gibi yapılara ihtiyacınız yok ise Windowsun, Linux ile öncelikli olarak maliyet konusunda yarışmasının imkanı yok.

Gönderildi : 15/05/2010 14:07

(@bulentalacam)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Openfiler programını kullandınız mı

Gönderildi : 15/05/2010 14:14

(@ertanerbek)
Famed Member

Hayır kullanmadım, bir ara BSD taabnlı Free NAS ı kendi cihazlarımız olan Synology cihazları ile karşılaştırmak için kullanmıştım. Ama linux sistemleri üzerinde kapalı ve hazır sistemler dışında komple sistem kullanmayı pek sevmiyorum sorun çıktığında çözme zamanı uzayabiliyor yada çözümsüz kalabiliyor bu nedenle Linux sistemlerinde Debian ve konsoldan vazgeçmiyorum :).

Tabi bu çözümsüzlüğün en büyük nedeni benim Debian bilmem ve Redhat ya da BSD tabanlı FreeBSD yi iyi bilmeme olabilir :D.

Gönderildi : 15/05/2010 14:22

Sayfa 1 / 2
Paylaş: