Forum

Nasıl bir yedekleme...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nasıl bir yedekleme/depolama kullanmalıyım

16 Yazılar
11 Üyeler
0 Likes
1,174 Görüntüleme
(@EkremUnuver)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

İşyerimde HP Proliant ML350 G5 server üzerinde SBS 2003 kullanmaktayım. Amacım server'a bir disk bağlamak ve verilerimin NTBackup ya da başka bir programla düzenli yedeğini alıp server dışında bir sürücüde saklamak.

Kullanacağım ürünün 10/100/1000 Mbit ethernet çıkışlı olması, içinde en az 2 fiziksel sürücü barındırması bu sayede de bana raid 1 imkanı tanıması, raid 1 sonrası kullanılabilir alanın 1 TB olması gerekmektedir.

Piyasada satılan ürünleri inceledim. Özellikle Western Digital'in ürünlerini. Bir çok ürün var ama kiminde RJ45 çıkış yok, olanda da içinde 2 disk yok (raid yok), vs... WD'nin ShareSpace modeli var 2-4 ve 8 TB'lık modelleri mevcut ama hiçbiryerde 2 TB'lık olanını bulamadım. Ayrıca bir nas kutu almayı da düşündüm ama içine koyacağım sata2 disk ile uyumunu bilemedim, vs...

Alacağım ürün neredeyse sürekli çalışır olacak, switch üzerinden ağda bağlı kalıcak, server'dan verilerimi alıp düzenli olarak depolayacak.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 25/06/2009 20:39

(@yusufunal)
Gönderiler: 18
Eminent Member

merhaba,

Öncelikle tam olarak yapmak istediğiniz Yedekleme mi? Depolama mı?
Depolamaya(Storage) neden ihtiyaç duyulur, veri alanının yüksek kapasite olması, genişletilebilir olması, veri güvenliği ve tabiki performans için. Kritik ve yüksek boyutlu verileri server diskleri üzerinde tutmak yerine profesyonel storage serverlar üzerinde tutulması her zaman tercih edilir.

Yedekleme(Backup) ise verilerin belirli bir plan dahilinde farklı bir ortama DVD medya, tape ünitesi, farklı lokasyondaki disk, USB disk vb. sıkıştırılarak saklanmasıdır. Storage server'da yedeklenmelidir.

Kritik ve yoğun veri barındıran büyük yapılarda her iki sistemde mutlaka yapılandırılmalıdır.

Öneri;
1- Fiber bağlantılı Storage Server sistemi alınması, Server diskleri üzerinde tutulan verilerin storage server'a taşınması, disk kapasiteleri ihtiyaca göre belirlenmesi(genişletilebilir olması önemli). SUN storage tercih edilebilir.

2- Profesyonel bir tape ünitesi alınması tercih edilen plana göre verilerin yine profesyonel bir yazılım ile buraya yedeklenmesi. Tape için HP, backup yazılımı için Acronis tercih edilebilir.

Gönderildi : 26/06/2009 03:12

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Raid yapısında bu şekilde bir disk istemenizin nedeni nedir?Bahsetmiş olduğunuz yapıya benzer bir yapım mevcut benim kullanmış olduğum diskler 7/24 çalışır vaziyette external networke bağlı RJ45 gerçi farketmez usb ile de makina üzerinden ulaşabilirsiniz.Şu anda 2 tb external RJ45 likler mevcut piyasada.

Gönderildi : 26/06/2009 03:16

(@EkremUnuver)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Öncelikle tam olarak yapmak istediğiniz Yedekleme mi? Depolama mı?

Yusuf Bey merhaba,
İhtiyacım depolama. Çok nadiren de olsa depolanan bu verilere hemen ulaşmam gerekebilir, o nedenle alacağım ürün sürekli çalışır/ulaşılabilir durumda kalabilmeli...

Server üzerinde bulunan ve artık kullanıcıların çok nadir zamanlarda ihtiyaç duyduğu en az 2 yıl öncesinin raporlarını (doc dosyaları) artık server dışında bir yerde depolamam gerekiyor. Ancak bunu basit usb 2.0 arabirimli bir harici diskte değilde biraz daha güvenilir bir ortamda tutmak istiyorum. Ancak Storage Server sistemi alabilecek parayı bulmak şu durumda çok zor. Mümkün olabilecek en ucuz alternatifleri/önerilerinizi bekliyorum.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/06/2009 13:17

(@EkremUnuver)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Raid yapısında bu şekilde bir disk istemenizin nedeni nedir?Bahsetmiş olduğunuz yapıya benzer bir yapım mevcut benim kullanmış olduğum diskler 7/24 çalışır vaziyette external networke bağlı RJ45 gerçi farketmez usb ile de makina üzerinden ulaşabilirsiniz.Şu anda 2 tb external RJ45 likler mevcut piyasada.

Doğan Bey merhaba,

Alacağım harici ürününde raid desteği aramamın nedeni, verileri daha da güven altına almak zira raid 1 yapılandırmasını kullanacağım. Bir nevi backup alacağım aslında ama nadiren verilere anında ulaşmak gerekebilecek. O nedenle dosyaları sıkıştırarak aktarmak yerine olduğu gibi tutmam ve server dışına bu şekilde aktarmam gerekecek.

Evet, piyasada ethernet çıkışlı 2 tb'lık diskler mevcut ancak raid desteği dediğimde sadece usb/firewire destekleyenleri bulabiliyorum ya da en az 4 TB bulabiliyorum ki bunlar da en az 1500 TL. Gigabit ethernet çıkışını usb'ye tercih etmemim en büyük nedeni diski ağda istediğim bir noktaya bağlayabilmek ve usb'ye kıyasla daha sağlıklı/hızlı çalıştığını düşünmem.

Fiyat olarak çok pahalı olmayacak alternatif önerilerinizi bekliyorum.
Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/06/2009 13:30

(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member

WD MyBook World Edition 2TB kullanabilirsiniz. Hesaplı bir çözüm, Raid-1 destekliyor ve Raid-1 yapıldığında kapasitesi 1TB. Ethernet ve USB çıkışı bulunmakta, disklerini kendinizde değiştirebiliyorsunuz ve Mionet'e üye olursanız dünyanın heryerinden diske erişme imkanınız oluyor. Ayrıca kullanıcı grupları ve klasörleri oluşturma ve bunları parola ile koruma imkanınız bulunmakta. Explorer'dan bu diski çok rahat ve sorunsuz yönetebiliyorsunuz. Tek dezavantajı gigabit ethernet yok.

Gönderildi : 30/06/2009 11:40

(@MuharremTurk)
Gönderiler: 203
Reputable Member

Bizde bu ürünü (WD MyBook World Edition 1TB)  networkte nas  gibi kullanıyoruz. Gbit bağlantısı mevcut.

Gönderildi : 30/06/2009 12:10

(@ozguraltinel)
Gönderiler: 244
Reputable Member

Merhaba arkadaşlar.

Benimde bu konuyla ilgili bir çalışmam olacak. WD MyBook World Edition 1TB cihazı domain yapısına uygunmu acaba? Yani ben daha önce Zyxel in böyle bir cihazını kullandım. Networkden ip vererek ulaşabiliyorsun fakat her bağlandığında kullanıcı adı ve şifre doğrulaması istiyor.

Ben otomatik yedek almayı düşünüyorum her gece. WD MyBook World Edition 1TB üzerinde açacağım bir klasöre map olup onun içine belirlediğim dosyaların otomatik yedeklenmesini istiyorum.Bu cihaz o klasöre serverın her map oluşunda kullanıcı adı ve şifre doğrulaması isteyecek mi? yoksa domain admin yetkisinde olduğunu görüp otomatik map edecek mi onu merak ediyorum?

Gönderildi : 04/02/2010 13:33

(@TarkanAtes)
Gönderiler: 65
Trusted Member

Ekram Bey merhaba

Sanırım PROMISE NS4600 Ağa bağlı Dosya Sunucusu aradığınız özellikleri barındırıyor.

Ürünü Piramit Bilgisayar'dan tedarik edebilirsiniz.
Son kullanıcı fiyatı yaklaşık 599$ + Kdv diye biliyorum. Diskler hariç elbette.

Promise NS4600 iSCSI NAS Target 

içerisinde 4 adet SATA II disk kullanabiliyorsunuz , Buda 2 Tb diskler ile Raid 5 yaptığınızda yaklaşık 5,586Gb Kapasite demek.

İşin güzel tarafı  aynı anda hem iSCSI Target hem NAS hemde FTP olarak kullanabiliyorsunuz.

Ürün teknik özelliklerine  bu linklerden ulaşabilirsiniz.
http://www.engadget.com/2009/04/03/promises-new-smartstor-do-it-all-ns4600-and-easy-setup-ds4300-m/

Genel olarak bir parça Türkçeleştirmeye çalıştım.( Zaman darlığından tamamlayamadım)
NS4600 Network Attached Storage – DLNA Dijital Medya Sunucusu
• 600 MHZ Intel Tolapi SoC  İşlemci
• 256MB DDR II Bellek
• 4 adet SATA II Disk kapasiteli – 2 Tb x 4 adet uygun
• RAID 5, 0, 1, 0+1
• SMB, CIFS, NFS, AFP Dosya paylaşım protokolleri(Windows, Mac, Linux ve Unix)
• iSCSI Target özelliği ile 10 adet Target oluşturulabilir.
• Gerçek Hot Swap ve Hot Plug
• Vibrasyonsuz Disk Yuvaları
• 1 Gigabit Ethernet Port
• 2 adet USB 2.0 Portu (sadece USB Cihazlar için)
• 1 adet eSATA Port (sadece eSATA Cihazlar için)

Genel Özellikler
• Yeni Ultra Sessiz tasarım ile  çok sessiz çalışma
• "Removable Power Supply with no Fan"
• Yüksek performanslı NAS/DMS özelliği ile 40 MB/s yazma  ve 50+ MB/s okuma (Jumbo Frame kapalı iken)
• Apple Time Machine desteği - MAC OS X
• Uzaktan erişebildiğiniz Medya Merkezi (allows access to Music, Pictures and Videos from anywhere, anytime)
• Green NA$ (düşük enerji tüketimi) – 6.6w beklemede ve 51w Tam yükte
• Wake on LAN ve  Power On after Power Failure özelliği
• DLNA sertifikalı Dijital Medya Sunucu 1.0 (XBOX 360, PS3, Popcornhour, Sony DLNA TV, Samsung TV, Pioneer DLNA TV ve diğerleri)
• iTunes Dijital Medya Sunucu ve  "Video" desteği (bu özellik sadece bizde var)
• Bit Torrent/FTP/HTTP Download Station
• FTP Sunucu ( Explicit Encryption Security özelliği ile güvenli)
• Tek Tuşla Yedek One Touch Backup using Front Panel Button
• External USB 2.0 and eSATA Hard Drive support (move and or copy data to and from NAS)
• Backup USB attached Devices using One Touch Button
• Drag and Drop files/folders for scheduled Backup using SmartSync
• SmartNAVI Media Player – GUI features instant playback of content stored on NAS
• SmartNAVI Photo Album – allows creation of Flash Based Photo Albums - Can view remotely
• Dynamic DNS (DDNS)
• Web Server - Host your Personal Website
• NAS to NAS Replication via LAN or WAN (Internet, VPN)
• Snapshot (up to 4 images)
• Quota Management
• Email Notification
• Active Director Support for Domain Integration
• Print Server Support via USB Attached Printers

Gönderildi : 05/02/2010 14:10

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar biraz geç olmuş olabilir ama Synology cihazlarını kullanabilirsiniz, cihaz NAS alt yapısında çalışan birçok sunucu özelleği braındıran Rad olarak 1,3,5,5+spare,6 destekliyor, 10 disk kapasitesine kadar çıkartılabiiyor ayrıca yanında ücretsiz gelen yazılımı sayesınde sisteminizde bulunan tüm cihazların anlık ( SYNC ) yedeklerini alabilirsiniz. Ayrıca cihaz Windwos File Share ( CIFS ), NFS, ISCSı sistemlerini destekliyor ve bu türde paylaşımlar oluştuabiliyor.

Gönderildi : 15/05/2010 14:17

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Ertan Bey, bahsettiğiniz ürünün fiyatı nedir?

Gönderildi : 15/05/2010 18:42

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Alper Bey, Cihaz birden fazla modelden oluşuyor benim bu bahsettiğim model en üst model Synology 1010+ ve DX510 modülü ikisinin toplam fiyatı 2430 Dolar tabi bu fiyat son kullanıcı fiyatıdır ve toplam Disk kapasitesi 10 SataII dir 2Tb lık disk toplamından radi5 yapılırsa 8 TB gibi bir kapasite meydana gelecektir.

Disk sayısı ve işlemci kapasitesine göre modeller 240 dolardan başlayıp,1566 dolara kadar çıkıyor. Tabi değişik kombinasyonlarda yapmak mümkün mesala Synology DS209+II  modeli ile birlikte DX510 modelini kullanırsanız toplamda 7 adet disk yapısı olur ve maliyet 1533 dolar seviyesinde olur.

Tabi bu cihazlarda ek olarak Mail sunucu, Web sunucu, Mysql Server, 16 IP Kameraya kadar NVR cihazı özelliği vs vs.... gibi ek özelliklerde var bu nedenle sadece disk depolaması yapan ürünlere göre biraz daha pahalılar.

Gönderildi : 15/05/2010 20:05

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Bu isteğiniz zaman içinde artış gösterirse ona göre stratejiyi belirlemekte fayda vardır.NAS sistem almayı düşünebilirsiniz 2000$ civarında disklerle beraber 3000$ çıkıyor ama hem güvenli hemde sizi uzun süre götürecek bir sistem sunuyor RAID 5 veya RAID 6 yaptığınızda da hem güvenli hemde yedekli bir sistem kurmuş olursunuz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 17/05/2010 13:59

(@hakaneke)
Gönderiler: 1
New Member

smartstor 4600 nas smartnavi ekranındaki kullanıcı adı ve şifreyi  resetleme yolu var mı? varsa nasıl yapılır?

Gönderildi : 09/06/2010 13:46

(@TarkanAtes)
Gönderiler: 65
Trusted Member

Merhaba

Promise NS4600 ünitesinin arka tarafında ( Ethernet girişinin yanında) ince bir giriş görceksiniz.
Sistem açıkken herhangi bir Ataç tel gibi bir şey ile yaklaşık 5 saniye basılı tutarsanız kullanıcı adı /şifresi resetlenecektir.
Bu esnada herhangi bir veri kaybı olmayacaktır.dahada detaylı bilgi için MTF firması ile görüşebilirsiniz.
http://www.mtfbil.com

Bu arada hatırlatmada bulunayım : artık Promise NS4600 üniteleri iSCSI target özelliğinede sahip.
yani hem NAS (Network Attached Storage) yapıp ortak havuz olarak kullanabilirsiniz hemde iSCSI Target olarak kullanıp SAN (Storage Area Network) yapı kurabilirsiniz.

Gönderildi : 23/06/2010 13:50

(@HuseyinErdem)
Gönderiler: 2
New Member

Yusuf bey'in önerdiği acronis oldukça yaygın bir program fakat Druva inSync programı, hem client hemde server kanadında daha iyi sonuç veren bir yedekleme programı, hem hız hem tekilleştirme hemde sıkıştırma konularında daha verimli bir kullanım sağlıyor...(NASA, XEROX, SIEMENS... vb referansları arasında sonuçta)...En son Google Nexus tarafı 20 milyon dolar yatırım yaptı şirketin mobil ArGe kısmına...

Gönderildi : 14/02/2012 17:25

Paylaş: