Forum

sql kullanıcı

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] sql kullanıcı

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
706 Görüntüleme
Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba; C# masa üstü programlamada bir projem var.  kullanıcılar sql veri tabanına bağlanmak için sql de sa kullanıcı ile ile veri tabanına bağlanıyorlar. Sorum şu Kullanıcılar sql veri tabanına sql de ki tek kullanıcı ile mi bağlanmalı yada her kullanıcı için sql de yeni kullanıcı oluşturmalı? yaklaşık 10 kullanıcı var ve aynı anda çok fazla işlem yapılıyor. Avantajları veya dezavantajları nelerdir.  Teşekkürler iyi çalışmalar...

Gönderildi : 29/10/2019 16:15

(@vedatozerr)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Merhaba,

Ben sadece dikkat etmeniz gereken noktaları söyleyeyim, Veri Ekleme,Silme,Değiştirme gibi sorgularda C# tarafında Transaction kullanın, Raporlarda ilgili tabloların sonuna WITH(NOLOCK) eklemeye unutmayın sonuçta siz rapor alırken bir başkası aynı tabloda değişiklik veya silme yapıyor olabilir.

Bu ileti 4 yıl önce Vedat Özer tarafından düzenlendi

حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ
Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Antalya
[email protected]

Gönderildi : 29/10/2019 16:24

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

@vedatozerr

Teşekkürler

Gönderildi : 29/10/2019 16:40

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

@vedatozerr

peki hocam sql de tek kullanıcıyla bağlanmak yada çoklu kullanıcı ile bağlanmak arasında fark varmıdır. Yani tek kullanıcıyla bir çok kullanıcı bağlanıyor sıkıntı olur mu yani yavaşlama gibi...

Gönderildi : 29/10/2019 17:19

(@vedatozerr)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Ben şimdiye kadar çok kullanıcı bir yazılım yazmadım ağırlığımı sorgulamaya veriyi yorumlamaya verdim. Sorgulamada çıkabilecek çakışmalardan bahsettim, bu konu ile ilgili çalışma yapmış arkadaşlar size cevap verecektir. 😉

حَسْبُنَا اللهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ
Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.
Antalya
[email protected]

Gönderildi : 29/10/2019 22:21

(@cankaya)
Gönderiler: 117
Üye

@mehmetikiz

Merhabalar,

Herhangi bir yavaşlama ya da problem olmaz. Çok kullanıcı ile tek kullanıcı arasındaki tek fark şifre güvenliğidir. Şifreyi herkes bilir ya da herkes kendi şifresini bilir gibi. 

Gönderildi : 31/10/2019 19:23

Paylaş: