Forum

Sql 2017 toplu günc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sql 2017 toplu güncelleme

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,056 Görüntüleme
(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba; 

Sql versiyonum 14.0.1000.169 29 Eylül 2017 son versiyon ise CU29 ( Enson versiyon ) 14.0.3436.1 KB5010786 30 Mart 2022 Sql i güncelemek için 29 güncellemeyi tek tek mi yapmam gerekiyor yoksa son güncelleme hepsini karşılıyor mu. Sql ison sürüme güncellemem için nasıl bir yol izlemeliyim verisyon güncellemesi yaparken ana güncellemeler ve ara güncellemeler var mı ? Bu güncelleme işinin basit bir yolu var mıdır ? Yardım ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

EDIT: Windows güncellemelerinde Microsoft ürünlerini de güncelle seçeneğini seçtim yüklemeleri yaptım sadece isteğe bağlıda 14.0.34356.1 geldi yükledim yüklü görünüyor eskileri de almış mı dır acaba ?

Gönderildi : 28/04/2022 21:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Sürüm detaylarına bakmadan ezbere mantığı anlatayım. CU da ana ve ara güncellemeler yok ama requirements version durumu her zaman olabiliyor. Cumulative Update'lerde ekseri genel geçer durum son sürümü indirir uygularsınız geçmişe dönük bütün değişiklikler uygulanmış olur. CU mantığı budur fakat bu sabit kural değil aralarda protokol, temel servis vs değişiklikler olabildiğinden isterler olabiliyor bunlar için de CU açıklayan bültenlere bakmak gerekiyor.
Hakan abi uygulama deneyimi ile nasıl ki Exch CU'ları nokta atışı söyleyebiliyorsa SQL tarafını uygulayan biri de paylaşabilir. Fakat bülten okumaya alışmakta lazım.

https://sozluk.cozumpark.com/cumulative-update-cu  

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2022 22:42

(@nazmikavalci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. Geçenlerde ki sql data recorvey mod sorunu ile uğraşıyorum hala şöyle bir yol denedim,

SQL Configuration Manager den sql i durdurup başlattığımda data bozulmuyor, Sql i durdurduk dan sonra sunucuyu yeniden başlatınca yine data recorvey mod a geçiyor. Sonra sql i disable ettikden sonra makineyi yeniden başlatıp biraz bekledik den sonra sql li elle başlatınca her hangi bir sorun yok. Diskler ISCSI değil değil hani disk geç başlıyor desem. Anladığım sunucu açılıp kendine gelmeden sql devreye gidiyor ve datayı bozuyor. SQL biraz daha geç başlatmam gerekiyor.  SQL Configuration Manager dan manuel e alıp zamanlı görevlerden start etmem gerekiyor fakat sql manuel e alınca da sunucuyu yeniden başlatınca otomatik başlıyor. 16 gb ram 4 işlemci ayrılmış performansı na bakınca da ram %30 larda cpu da % 10 larda. En azından sorun tam olarak ne zamanlar oluşuyor tespit ettim bakalım sonuç ne olur. 

Gönderildi : 29/04/2022 00:28

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Servisi gecikmeli başlatabilirsiniz (delayed start). Bunun için ilgili servisin özelliklerine gidip başlangıç türünü değiştirmelisiniz. Öntanımlı gecikme süresi 120 sn olması lazım. Ancak yine de yaşadığınız duruma sebep olan kök nedeni bulmak gerekir. "sql server delayed start" anahtar kelimeleri yönlendirici olacaktır.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 29/04/2022 08:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Evet Serkan da yazmış ek olarak bu tip batch job yapmak istiyorsanız service disable konumda olmalı fakat bence de doğru yöntem değil.
Hatırladığım kadarıyla buradan bana öyle geliyor ki varlıklara göre hw yetersizliği var halen. Diyebileceğim çok şey var ama bence özetlersek isterseniz sunucunun model ve hw listesini paylaşın yorumlayalım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/04/2022 10:59

(@nazmikavalci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba; servislerden  gecikmeli başlangıç ı devreye aldım sorunum çözüldü. Fakat standart ın dışında bir bir uygulama doğrusu sorunu çözmek lazım bu geçici bir çözüm. 

Bir lokasyonda : LENOVO x3500 M5 E5 2620 v3 40 GB ram. 3x300GB SAS disk raid5 + 3x1 TB samsung evo 🙂 raid5 ESX 6.0 vmware host un üzerine kurulu. Normalde data 3x300 GB SAS lar üzerinde idi bu sorunu yapınca bilerek 3x1 TB Samsung Evo ları taktım makineyi ssd lerin üzerine taşıdım sorun yine devam etti. Makine bir 5 yıldan biraz fazla oldu o yüzden diskleri Evo aldım pm883 olsa daha iyi idi birazda test olsun diye. 

ikinci lokasyonda standart Dellt130 Var üzerinde sadece sql koşuyor onda da var aynı sorun.

Başka bir lokasyonda stabdart Dell T40 var üzerinde sql koşuyor ondada sorun aynı.

Ortak noktaları Server 2012 R2 standart + SQL 2017 Standart. 

Gönderildi : 30/04/2022 02:06

Paylaş: