Forum

Sql Portunun Aç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql Portunun Açılması

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
13.2 K Görüntüleme
(@kaanumut)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sql server 2000 enterprise edition sp2 kurulumu yaptım. Sql portunu acıp TCP 1433 nolu portu sunucuya yönlendirmem gerekiyor bunu nasıl yapacagım?

SQL 2000 nin lisans ve sürüm bilgilerini hangi menüden görebilirim.

Gönderildi : 04/02/2009 02:06

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Sql server ı kurdugunuzda 1433 nolu portu dinlemeye baslar ek olarak;  network utility den enabled protocols> tcp/ip den default portu gorebilirsiniz sizin yapmak istediğiniz sanırım dıarıdan bir yonlendirme modeminiz üzerinden yonlendirmek mi ?

2000 sp4 mevcut onu kurmanız faydanıza.

Gönderildi : 04/02/2009 02:31

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

evet microsoftun sitesinden sp4 güncellemelerini indirdim sp4 kurulumunu yapacagım.

amacım dışarıdan baglantı saglamak, 1433 nolu potu modemden pc ye  yönlendirmem yeterli oluyor sanırım, içeriden herhangi bir ayarlama yapmama gerek yok degilmi. Sql serveri dışardan kendi pc me baglanıp nasıl test edebilirim bütün ayarların dogru çalışıp çalışmadıgını.

Son olarakta lisans ve sürüm bilgilerini nereden görebiliyorum

Teşekürler..

Gönderildi : 04/02/2009 11:25

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Sisteminizden biraz bahseder misiniz? Mesela bir firewall kullanıyormusu nuz (ISA yada benzeri)? Yada SQL server' ın yüklü olduğu PC nin önünde sedece ADSL modem mi var? Modemin markasını verebilir misiniz? 1433 nolu portu dışa açmaktaki amacınız nedir; bir paket programmı çalıştıracaksınız yoksa yazılım yapıyorsunuz da test amaçlı mı kullanacaksınız? Bu tarz bilgileride bizimle paylaşırsanız size sunacağımız çözümler daha sağlıklı olacaktır.

Gönderildi : 04/02/2009 11:33

(@UmutKARTOPU)
Gönderiler: 172
Estimable Member

evet microsoftun sitesinden sp4 güncellemelerini indirdim sp4 kurulumunu yapacagım.

amacım dışarıdan baglantı saglamak, 1433 nolu potu modemden pc ye  yönlendirmem yeterli oluyor sanırım, içeriden herhangi bir ayarlama yapmama gerek yok degilmi. Sql serveri dışardan kendi pc me baglanıp nasıl test edebilirim bütün ayarların dogru çalışıp çalışmadıgını.

Son olarakta lisans ve sürüm bilgilerini nereden görebiliyorum

Teşekürler..

Öncelikle merkezde firewall kullanıyorsanız oradan UDP ve TCP 1433 portlarını clinet bilgisayara açmanız gerekir.(bunun için statik ip ye ihtiyacınız olacaktır. Eğer yok ise test etmek için cilent bilgisayarın denetim masası/yönetimsel araçlar/ ODBC kaynaklarını açın oradan ekle tıklayın/ SQL server seçin ve tamam diğin sonra isim ve server kısmna şirketin statik ip sini  girin ve ileri tıklayın gelen pencerede 2. seçenek yani With SQL Server.......   ve aşağıdan connect to SQL Server  to oblain default settings seçeneğini işaretleğin LOGIN ID: SQL servera bağlanacağınız kullanıcı adı  varsa şifresini gireceksiniz. Eğer hata vermez yeni açılacak pencerede sql serverde ki veritabanlarını göreceksinidir. ondan sonrasıda finish

Gönderildi : 04/02/2009 13:12

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Sinan hocama ek olarak bu portu uzak lokasyonlar arası vpn bağlantı portudur.Vpn bağlantı hakkında sorularınız varsa yardımcı olabilirim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 04/02/2009 13:18

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet yapı ve amacım hakkında bilgi eksik; ISA vs herhangi bir güvenlik duvarı yok yapımda, asp ile yazılmış bir programı host etmek için bir server 2003 kuracagım + ııs 6.0 + net framework 1.1 + sql server 2000 enterprise sp4 + kurulumlarını yapıp sql portunu açacagım (tcp 1433ü) + VPN ayar ve kurulumlarını yapacagım.

Bu server'in üzerinde sadece bir rezarvasyon programı host edecegim, statik ip talebinde bulundum, modem olarak airties rt-211 var,

Yazılımcı arkadaş vpn üzerinden sql ile nasıl bir ilişki kuracak bilgim yok, o benden vpn ve sql istedi kendisi dışarıdan sisteme baglanıp kurulumlarını ve program ayarlarını yapacak.

vpn hakkında yazdıgın bir makalen varsa okumak isterim

Herkese çok teşekkür ederim. İyi geceler

Gönderildi : 05/02/2009 03:33

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Bu durumda yapmanız gereken modemin ayarlarına girip oradan NAT altında bulunan Port Yönlendirme işlemini yapman yeterli. Port yönlendirme sekmesinde Uygulama kısmına bir isim verin, Hedef IP kısmına SQL Serverın local IP sini girin, Protokol Tipinde TCP&UDP yi seçin, Wan Portları kısmına 1433 girin, Hedef Lan Portları kısmına 1433 girin ve Etkin kutucuğunu işaretleyerek kaydedin. Sabit IP işlemi gerçekleştikten sonra dışarıdan SQL servera bağlantı yapmak istediğinizde size verilen sabit IP yi kullanmanız yeterli olacaktır. Yazılımmcı arkadaşınız büyük ihtimalle gezici olarak tabir edilen kullanıcılarında bahsettiğiniz programı kullanabilmeleri için Offline Programlama denilen sistemde uygulama yapacaktır ki ofis dışında olan kullanıcılarda istedikleri zaman gittikleri her yerde programı rahatlıkla kullanabilsinler.

VPN konusunda portalımız üzerinde makale ve postlar mevcuttur. Bunlara bir göz atın isterseniz. Kafanıza takılan konularda sorularınızı ilgili başlık altında bizlerle paylaşırsanız elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırız.

Gönderildi : 05/02/2009 11:24

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

microsoftun sitesinde sp4 indirip yükledim, nereden görebilirim şu an sp4 yükselmişmi.

Gönderildi : 06/02/2009 12:14

(@UmutKARTOPU)
Gönderiler: 172
Estimable Member

microsoftun sitesinde sp4 indirip yükledim, nereden görebilirim şu an sp4 yükselmişmi.

Bilgisayarıma sağ tıkla özellikler de oradan görürüsün

Gönderildi : 07/02/2009 13:01

(@muratconkar)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Bir çok modemin arayüzünde (airtiesta varmı bilemiyorum) "DMZ Host" yönlendirmesi vardır. Buraya Serverınızın ipisini yazarsanız dışarıdan gelecek her türlü uygulama ve port default olarak sizin serverınıza ulaşır. Yani tüm portları bu ip'ye yönlendirmiş olursunuz. Dolayısıyla vpn için ayrı port, sql için ayrı port ve nat yapmanız gerekmez. Tek seferde tüm uygulamalar buradan çalışır. (Uzak masaüstü bağlantısı RDP vs. dahil)

Gönderildi : 09/02/2009 17:31

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Peki ya Terminal Server için ayrı, SQl için ayrı, mail server için ayrı server kullanıyorsam? Ek olarak sadece 1433 nolu portu açarak işimi görecekken niçin tüm portlarımı dışarıya açayım ki? Bence DMZ kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü bilinçsiz kullanılırsa dışarıdan gelen tüm kullanıcılara şirket hakkında istedikleri bilgileri elde etme şansı tanınmış olur. Bence DMZ kullanılacaksa özel ve gizli bilgiler mutlaka DMZ in arkasında tutulmalıdır; özel bilgiler, kaynak kodlar ve ticari bilgiler DMZ ile yönlenilen sunucuda yer almamalıdır. Şahsi görüşüm DMZ kullanılacaksa arkasında mutlaka ama mutlaka bir firewall kullanılmalıdır.

Gönderildi : 09/02/2009 18:51

(@muratconkar)
Gönderiler: 63
Trusted Member

hepsi için ayrı ayrı server varsa tabiki dmz işe yaramaz. ve dediğiniz gibi dmz'nin tehlikeli taraflarıda yok değil tabiki var. ama normal bir nat/port yönlendirmesinin yarattığı tehlikeden daha fazla tehlikeli sayılmaz. sonuçta bir firewall kullanılmıyorsa her iki yöntemde aynı tehlike derecesine sahip bence.  (hatta firewall olsa bile %100 çözüm değil..) benim önerim arkadaşın kısayoldan testlerini tamamlaması ve sonuca ulaşması için bir yöntemdi sadece. iyi çalışmalar.

Gönderildi : 10/02/2009 03:00

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 10/02/2009 10:54

Paylaş: