Forum

MS SQL için WH...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MS SQL için WHERE koşulunun syntax varyasyonları hakkında

2 Yazılar
1 Üyeler
0 Likes
472 Görüntüleme
(@eseryilmaz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

bir süredir MS SQL için (birçok database programı için farklı olduğu malum) WHERE koşuluna ait ortaya sürülebilecek şart syntaxları hakkında bir makale ya da bildiri arıyorum.

Technet de kayda değer bir bilgiye rastlamadım. Stackoverflow da zaten bulamadım.

Belki de ben boşa kürek çekiyorum; WHERE için çeşitli syntax yapıları önermişlerdi Stackoverflow da. Ama bunların çoğu MS SQL e uymadı. Syntax yüzünden Management Studio bir ton laf etti 🙂

WHERE (kişi.yas, kisi.cinsiyet) = (35, Erkek) , (42, Hatun) , (33, Hatun) ..... gibi türevleri destekleyecek syntaxlar sql de mevcut mudur ?

Hatta şöyle de yapılabilir o vakit WHERE (kisi.yas, kisi.cinsiyet) = @parametre ne kadar güzel değil mi 🙂

Yani manuel misali WHERE (kisi.yas = 35 AND kisi.cinsiyet = Erkek) OR (kisi.yas = 42 AND kisi.cinsiyet = Hatun) OR (kisi.yas = 33 AND kisi.cinsiyet = Hatun) gibi dinamik sorgu oluşturmadan nasıl çözeriz?

Aslında üç beş sorgu ile dinamik sorgu oluşturmadan da çözeriz tamam da, tek bir sorgu ile imdadımıza yetişebilecek WHERE türevleri mevcut mudur ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 04/05/2017 16:34

(@eseryilmaz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Yavuz Hoca.

Gönderildi : 05/05/2017 17:22

Paylaş: