Forum

trigger insert işle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

trigger insert işlemi

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,342 Görüntüleme
(@Batuhanoglakci)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ,

trigger ile stok hareketi eklemek istiyorum ekleme yapıyorum fakat tek satır ekliyor faturadaki diğer satırları nasıl ekletebilirim.

Teşekkür ederim şimdiden.

Gönderildi : 16/03/2017 13:12

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

Merhaba,

Daha fazla detay verirseniz veya yaptığınız trigger'ı paylaşırsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

örnek olarak mesela öğrenciler tablosuna yeni bir kayıt eklendiğinde, devamsızlık tablosuna bu öğrenciye ait kaydın eklenmesi aşağıdaki gibi.

create trigger DevamsizlikEkle
on ogrenciler
after insert
as 
begin
declare @id int
select @id = ogrenciID from inserted
insert into tblDevamsizlik(ogrenciID, devamsizlik) values (@id, 0)
end

Gönderildi : 16/03/2017 16:17

(@Batuhanoglakci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

mücahit bey teşekkürler cevabınız için

c# da fatura kaydı yapınca procedure ile stok hareketlerini stokhareket tablosuna aktarıyorum. fakat gridviewdeki ilk satırı atıyor 5 kalem ürün girdiğimde nasıl atıcam hep ilk ürünü atıyor bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

Gönderildi : 16/03/2017 16:40

(@mucahityilmaz)
Honorable Member

Hocam kusura bakmayın ben tam anlayamadım olayı hala 🙂 siz sqlde "a" tablosuna kayıt eklenirse bu eklenen kayıttan şu sütunlardaki değerleri al ve "b" tablosunun şu sütunlarına ekle diye trigger yazmışsanız isterse 100 kalem girin her kayıt eklenişinde bu trigger devreye girecek. 

diyelim ki ard arda aşağıdaki gibi sorgu oluşturdunuz ve execute edip çalıştırdınız. 1. kayıt eklendi - trigger çalıştı, 2. kayıt eklendi - trigger çalıştı.

bu şekilde gider bu. bu sorgu çalıştığında 6 rows affected yazar.

insert into ürünler (ürün adı, miktarı, fiyatı) values ('elma',10,5)
insert into ürünler (ürün adı, miktarı, fiyatı) values ('armut',10,5)
insert into ürünler (ürün adı, miktarı, fiyatı) values ('portakal',10,5)

Gönderildi : 16/03/2017 19:39

(@Batuhanoglakci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

kusura bakmayın ben anlatamadım sanırım. şöyle visual studio ortamında fatura modülüm var burdan fatura keseceğim  şöyle faturalar ve stokhareket diye tablolarım  var fatura keserken gridviewe 10 kalem ürün girdim stokhareket tablosuna 10 kalem atması gerekiyor fakat 1 kalem atıyor kayıtlarda sorun yok acaba trigger içinde döngü mü olur nasıl olur mantık kuramadım umarım şimdi anlaşılır olmuştur 🙂 triggeri faturalar tablosuna yazdım zaten kayıt eklemede sorun yok sadece seçtiğim satır kadar atmıyor 

Gönderildi : 16/03/2017 20:45

(@mucahityilmaz)
Honorable Member

gridview üzerinden mi ekleme işlemi gerçekleştiriyorsunuz, bir buton vs yok değil mi?

Gönderildi : 17/03/2017 03:28

(@Batuhanoglakci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

buton var bildiğimiz form tasarımı gridview ve buton var butona basınca fatura kaydını c# üzerinden stokhareketlerini de trigger üzerinden yaptırmak istedim ama dediğim gibi normalde kayıtlarıları yapıyor fakar stok hareketleri tek atıyor store procedure yazdım her iki kayıt içinde faturalar için c# da stokhareketleri içinde mssql de trigger oluşturdum .

Gönderildi : 17/03/2017 13:50

(@cemkilic)
Gönderiler: 396
Reputable Member

create trigger deneme

on üye

after insert

as

begin

insert into deneme(adı,soyadı,yas,bilgi) value("");

end

bu sekılde kullanabılırsın grdigin verılerı trigger da görebılırsın

Not: eger gridginız stok kayıtlarını kaydettırmek ıstıyorsanızı döngu kullanabılırsın

Gönderildi : 19/03/2017 04:45

Paylaş: