Forum

Sunucudaki klas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucudaki klasörü otomatik olarak ağdaki dizine koplayalama

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,031 Görüntüleme
(@KaanCaliskan)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhabalar.

Taze bir bilgi işlemci olarak forumdaki ilk yorumum ve siz değerli büyüklerimle de tanışmanın ilk adımı bu gönderi. Arama yaptım ama tam aradığım şeyi bulamadım. Varsa da yöneticilerden özrümü dileyerek konuya giriyorum.

Çalıştığım kurumda Microsoft Server 2012 Express sürümü kurulu. Express sürümünden dolayı schedule yapamıyorum bu sebeple de  http://www.cozumpark.com/forums/post/469261.aspx  linkinde belirtilen işemi gerçekleştirerek otomatik backup almayı planlıyorum.

Fakat kurumun benden istediği şey alınan bu yedeğin otomatik olarak ağda bulunan başka bir cihaza da kopyalanması. Yani yedek klasörü günlük olarak servere bağlı başka bir bilgisayara kopyalama yapması gerekiyor. Bunu nasıl yapacağım konusunda net bir bilgi bulamadım araştırmalarda. FTP yüklemesi yapan backup programlarına da güvenemedim (Full backup 25gb)

Bu konuda değerli fikir ve önerilerini paylaşırsanız çok memnun olurum.

Gönderildi : 07/10/2016 00:41

(@OzcanSAHIN)
Gönderiler: 198
Estimable Member

SQL Management Studio var ise asagidaki link'ten SQL yedegi için maintenance plan ile de backup islemini yapabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2013/04/20/sql-server-2012-otomatik-yedekleme-ve-eski-yedekleri-temizleme.aspx

Backup'lari agdaki bir paylasimda tutmak için robocopy yada rsync gibi bir senkronizasyon programi kullanabilirsiniz.

agdaki paylasimi mount komutuyla M: surucusune baglayip sonrasinda da asagidaki gibi server'dan agdaki paylasima koplayabilirsiniz.

ornek : robocopy.exe "D:\SQL_Backup" "M:\SQL_Backup" /MIR /FFT /Z /W:5 /R:1

Kolay gelsin

Gönderildi : 07/10/2016 01:30

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

express sürümlerde, birçok özellik gibi, schedule backup'ta bulunmamaktadır.

Ozcan bey'in verdiği link bu anlamda işinizi çözmeyecektir.

talebinizi birden fazla yol ile çözebilirsiniz, zorunlu değil ise yedekleme alanına ftp ile bağlanmayın.

bedelsiz çözümlerden ilk olarak, sql backup free uygulaması işinizi görür. yedeklerinizi network üzerinde bir nas ünitesine almanızı tavsiye ederim.

http://sqlbackupfree.com/sql-backup-free/screenshots/

veya veeam endpoint backup ile sistemin bare metal yedeğini alarak, çözüm üretebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/10/2016 03:57

(@yasin_can)
Gönderiler: 191
Reputable Member

Merhaba,

Uzun süredir kullandığım tam olarak istediginiz şeyi fazlasıyla yapacak bir kaç küçük program 🙂 içine açıklamalar ekledim. takıldığınız yer olursa yardımcı olurum.

SQL_Script klasörü: sql express ile backup alınmasını istediğiniz database için script oluşturup bu klasöre ekleyin.

forfiles.exe : belirlediğiniz bi tarihten sonra dosyalar siler

SQL_Daily_Backup.bat : notepad ile açıp kendinize göre düzenleyin ve çalışmasını istediğiniz saati zaman görevlecisine ekleyin

SQL_Daily_Backup_Exclude.txt : backup alınmasını istemediğiniz dosyaları buraya yazın

SQL_Daily_Backup_include.txt : backup alınmasını istediğiniz dosyaları buraya yazın.

SwithMail: backup bittikten sonra bilgi maili atması için mail ayalarınızı yapın

Makale olarak hazırlayacaktım ama fırsat bulamadım.

http://dosya.co/7292r51pewe5/Sql_Backup_System.rar.html

Gönderildi : 07/10/2016 12:32

(@KaanCaliskan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Uzun süredir kullandığım tam olarak istediginiz şeyi fazlasıyla yapacak bir kaç küçük program 🙂 içine açıklamalar ekledim. takıldığınız yer olursa yardımcı olurum.

SQL_Script klasörü: sql express ile backup alınmasını istediğiniz database için script oluşturup bu klasöre ekleyin.

forfiles.exe : belirlediğiniz bi tarihten sonra dosyalar siler

SQL_Daily_Backup.bat : notepad ile açıp kendinize göre düzenleyin ve çalışmasını istediğiniz saati zaman görevlecisine ekleyin

SQL_Daily_Backup_Exclude.txt : backup alınmasını istemediğiniz dosyaları buraya yazın

SQL_Daily_Backup_include.txt : backup alınmasını istediğiniz dosyaları buraya yazın.

SwithMail: backup bittikten sonra bilgi maili atması için mail ayalarınızı yapın

Makale olarak hazırlayacaktım ama fırsat bulamadım.

http://dosya.co/7292r51pewe5/Sql_Backup_System.rar.html

Hocam çok teşekkürler. Tam olarak aradığım şey bu oldu. Peki toplamda çoklu veritabanını yedeklemesi için (bizde 43 tane) bir script code var mıdır elinizde?

Gönderildi : 07/10/2016 13:05

(@yasin_can)
Reputable Member

Hocam çok teşekkürler. Tam olarak aradığım şey bu oldu. Peki toplamda çoklu veritabanını yedeklemesi için (bizde 43 tane) bir script code var mıdır elinizde?

Yok malasef, ama hazırladığınız scriptleri düzenleyip yapılması mümkün olabilir.

Gönderildi : 07/10/2016 13:14

(@KaanCaliskan)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam çok çok teşekkür ediyorum. Tam olarak 3-4 gündür gece gündür uğraştığım şeyi yaptı bu küçük programcıklar 🙂 

Gönderildi : 07/10/2016 14:40

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

script yerine sqlfreebackup daha kullanışlı olabilir.

ek olarak dikkatimi çekti, sqlexpress db nasıl 25 gb oluyor ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/10/2016 14:41

(@yasin_can)
Reputable Member

Hocam çok çok teşekkür ediyorum. Tam olarak 3-4 gündür gece gündür uğraştığım şeyi yaptı bu küçük programcıklar 🙂 

Rica ederim. İyi günlerde kullanın.:)

Tavsiyem her ihtimale karşı backup alınması istediğiniz zamandan önce serveri restart yapma komutu ekleyebilirsiniz zamanlanmış görev olarak.

Birden fazla DB olmalı 🙂

Gönderildi : 07/10/2016 15:43

(@KaanCaliskan)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam 10 yıllık ve içinde 45 adet veritabanı mevcut. Bu sebeple boyut bayağı yüksek.

Gönderildi : 07/10/2016 16:57

Paylaş: