Forum

MS SQL Server 2008 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

MS SQL Server 2008 Devamlı Kendini Durduruyor

13 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,968 Görüntüleme
(@mehmetugur)
Gönderiler: 267
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Kurulumunu yaptığım MSSQL Server 2008 Exp. bilgisayar kapatılıp açıldığında bazen hizmeti durduruyor. SQL Server'ın çalışma durumunu  Hizmetlerden baktığımda "Otomatik" de olduğu halde el ile başlatma istiyor. Sizce hizmetin bilgisayar kapatılığ açıldığında çalışmanın durmaması için ne yapılabilir ?

Gönderildi : 25/02/2015 00:52

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Event Loglara bakılabilir, Application ve System loglarına mesala. Loglarda başlamaya çalışıp başlamadı ise kayıtlar olacaktır. O kayıtları inceleyin veya burada paylaşın ona göre bir yorum yapabiliriz. 

iyi çalışmalar.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/02/2015 01:02

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Event Loglara bakılabilir, Application ve System loglarına mesala. Loglarda başlamaya çalışıp başlamadı ise kayıtlar olacaktır. O kayıtları inceleyin veya burada paylaşın ona göre bir yorum yapabiliriz. 

iyi çalışmalar.

Hocam loglarına bakılabilir diye kasdettiğiniz alan  Managment - SQL Server Logs - Klasöründe bulunan Archive alanlarımıdır ? 

Gönderildi : 25/02/2015 01:29

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

SQL 'in tuttuğu kendi loglarda olabileceğini pek sanmıyorum sistemsel bir hata var ise servis başlamıyor ise event loglara düşebilir. Başlat > Çalıştır > Eventvwr 

burayı inceleyin eğer SQL ile ilgili bir kayıt yok ise sizin dediğiniz SQL'in kendi loglarını bir inceleyin. Muhakkak başlamaması ile ilgili bir hata düşmüştür. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/02/2015 01:40

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

SQL 'in tuttuğu kendi loglarda olabileceğini pek sanmıyorum sistemsel bir hata var ise servis başlamıyor ise event loglara düşebilir. Başlat > Çalıştır > Eventvwr 

burayı inceleyin eğer SQL ile ilgili bir kayıt yok ise sizin dediğiniz SQL'in kendi loglarını bir inceleyin. Muhakkak başlamaması ile ilgili bir hata düşmüştür. 

Hocam öncelikle bilgi için teşekkür ederim. Bu ekrana ilk defa rastladım yönlendirirken şu sekmenin altında gibi tarif ederseniz daha anlaşılır olacağını düşünüyorum. Eventvwr bu alandan benim bakmam gereken yer Windows Günlükleri midir Eğer bura ise aksi bir durumda ne yazabilir

Gönderildi : 25/02/2015 01:59

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Eventvwr ile ilk defa tanışmanız ilginç bundan sonra bol bol kullanmanız gereken bir ekran. 

örnek olarak bunu bulabildim mesala event loglara düşen örnek bir SQL hatası. 

bunun gibi loglara bakabilirsiniz.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/02/2015 02:11

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Eventvwr ile ilk defa tanışmanız ilginç bundan sonra bol bol kullanmanız gereken bir ekran. 

örnek olarak bunu bulabildim mesala event loglara düşen örnek bir SQL hatası. 

bunun gibi loglara bakabilirsiniz.

Örnek açıklayıcı oldu. Şuan SQL Serverı kurduğum bilgisayarda olmadığım için event lara bakamadım bakıp çıktıyı tekrar paylaşırım. Bu arada bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp düşüncesinden yola çıkarak, ilgili ekran ile karşılaşmadığımı o yüzden belirtmiştim

Gönderildi : 25/02/2015 02:28

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Kesinlikle öyle bende bundan sonra bol bol kullanmanız gerektiğini o yüzden belirtmiştim. 

Kesinlikle aksi bir düşüncem yoktu, yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın.. 🙂 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 25/02/2015 02:33

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Mehmet bey sistemci değil sanırım, o yüzden event viewer ı bilmeyebilir haliyle 🙂

Ek olarak, sql server configuration manager - Sql Server Services - sql server hizmetinin properties ekranında Service sekmesinde, "Startup mode" kısmı var, buranın Automatic olması gerekiyor, burayı bir kontrol edin öncelikle, aşağıdaki linkteki yer.

Advanced sekmesinde de startup parameters kısmı da aşağıdaki gibi mi bir kontrol edin

Sistemci değilim. Hocam sizin bahsettiğiniz ekrana ulaştım. Ekranı paylaşıyoum. Burda benim anlamadığım Başlatma seçeneğini Otomatik gösterdiği halde neden hizmeti durdurmuş olarak gösteriyor. Ve sql in durumuna bakmak istediğim de benim kullandığım arayüz Hizmetler ekranıydı, Hizmetler ekranı ile  sql server configuration manager ekranı arasındaki fark nedir

Gönderildi : 25/02/2015 13:38

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Kesinlikle öyle bende bundan sonra bol bol kullanmanız gerektiğini o yüzden belirtmiştim. 

Kesinlikle aksi bir düşüncem yoktu, yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın.. 🙂 

Ok.

Hocam bahsettiğiniz ekranı incelediğimde  MSSQLSERVER alanlarında herhangi bir hata vermiyor fakat SQLSEVERAGENT larda Hata veriyor. Hatanın çıktısı:

Gönderildi : 25/02/2015 13:42

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu sql agent hatasını düzeltmek için aşağıdaki kodu boş bir query sayfasında çalıştırın.

sp_configure 'show advanced options', 1;
GO
RECONFIGURE;
GO
sp_configure 'Agent XPs', 1;
GO
RECONFIGURE
GO
sp_configure 'show advanced options', 0;

GO

Sorun devam eder ise, kayıt defterine girip, Başlat - Çalıştır - Regedit aşağıdaki yolu bulun, Sql server yazan klasörleri silin (tabi bunları yapmadan önce yedek alın)

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft SQL Server\

Daha sonra sql express i, yönetici olarak setupını çalıştırıp tekrardan kurun. 

Hocam script'i çalıştırdım, bilgisayarı yeniden başlattığımda yine aynı sorunla yani SQL Server başlatma: Otomatik gösterdiği halde hizmeti durduruyor. İkinci yol dan başka çözüm önerisi olabilir mi

Gönderildi : 26/02/2015 14:45

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Event loglarda MsSQL dahi başka hatalar veya errorlar var mı kontrol edermisiniz ?

www.okanozbey.com

Gönderildi : 26/02/2015 15:48

(@mehmetugur)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Biraz enterasan ama şuan sql in çalışmasında sıkıntı yok. Olursa tekardan foruma yazarım. Herkese teşekkürler

Gönderildi : 27/02/2015 19:54

Paylaş: