Forum

Sql server VPN bağl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sql server VPN bağlantı sorunu.

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,269 Görüntüleme
(@EmrahOzgiray)
Gönderiler: 62
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Konu bir çok yerde açılmış ancak bir türlü çözemediğim için tekrar açıyorum.

Şirketimizde Local de çalışan setörel bir yazılım var ve şirkette clientler de ODBC bağlantıları sayesinde çalışmakta. Herhangi bir problem yok.

Ancak Şirket dışında VPN bağlantısı ile kullanmaya çalıştım 2 gündür denemediğim yöntem kalmadı. Şöyleki 2850 Draytek ürünü mevcut modem olarak, VPN bağlantısını PPTP şeklinde sağlıyorum. Ping lerde problem yok karşılıklı ping var, Paylaşımlarda sıkıntı yok sql in kurulu oldugu sunucu paylaşımına bağlanıyorum. Ancak yönetimsel araçlardan. ODBC kısmından, sistem DNSden DB eklemeye çalıştığımda aşağıdaki hatayı alıyorum. FW ları devre dışı bıraktım. Antivirüsleri devre dışı bıraktım hatta client de uninstall ettim. VPN ayarlarından karşıdaki bilgisayarın DNS ayarlarını kullan dedim. IP blokları farklı iki tarafında. Modem den 1433 1434 port yönlendirmelerini yaptım hatta ServerIP sine DMZ verdim.

SQL ayarlarında IP ve Network ayarları normal zaten localde bir sıkıntı yok.

Bu problemi tecrübe etmiş arkadaşlardan fikir ve yardımlarını rica ediyorum.

[url= http://i.hizliresim.com/eoYPzR.pn g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/eoYPzR.pn g"/> [/img][/url]

Gönderildi : 10/01/2014 23:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

Ortam'da bir Firewall varsa LAN kuralları içersine şube'nin ip adresleri için allow kuralı yazmanız gerekebilir. PPTP vpn kullanıcılarda farklı bir blok üzerinde ip alıyorsa bunlar içinde kural yazmanız gerekecektir.

Ayrıca Şubedeki bir bilgisayar'dan Merkez'de bulunan Sunucuya telnet ile 1433 portuna bağlanabiliyormusunuz . ?  

telnet serverip 1433 

Gönderildi : 11/01/2014 01:47

(@EmrahOzgiray)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şube dış IP si için allow kuralı yazdım olmadı. Aynı bloktan IP alıyorlar. Telnet bağlantısı sağlanmakta. Başka öneriniz varmı?

Gönderildi : 11/01/2014 12:42

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

Merhaba, 

1) VPN bağlantısı yapılmasına rağmen bağlantı kurmaya çalıştığınız PC'de ODBC ayarlarına Server'ın DIŞ IP bilgisini yazıp bağlantı kurmayı dener misiniz ? 

2) Şube Dışındaki makinaya SQL Server Management Studio ile bağlantı kurabiliyor musunuz ? Denediniz mi ? 

3) Allow Rules ı inbound ve outbound olarak mı tanımladınız ? ( Gelen ve Giden olarak ) Aynı zamanda SQL Server hangi portu kullandığını kontrol ettiniz mi ? SQL Server Browser acık mı ? 

Gönderildi : 11/01/2014 13:35

(@EmrahOzgiray)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

1: ODBC ye Dış IP mizi verdiğimde DB lere bağlanabiliyorum.( Modemden 1433 ü Server iç IP ye Natladım)

2: Management Studio bağlantısı kurulabiliyor merkez de local de.(Server dan tüm ayarlamaları ve DB leri görebilmekteyim) Ayrıca localde iç network IP leri ile ODBC eklenirken herhangi bir problem yaşamıyorum.

3: Server IP sine gelen istekleri hem giriş hem çıkış yolunda allow olarak ayarlamıştım zaten. (VPN de zaten dışardaki PC yi iç networke katıyor. rule tanımlamaya bile gerek yok ama ben tanımladım engellyiyor olabilir diye.) 

Port olarak default port kullanılmakta. 1433

Server Browser açık restart ettim kapadım açtım birçokkez.

Teşekkürler.

Gönderildi : 11/01/2014 15:22

(@caglarozenc)
Gönderiler: 247
Reputable Member

VPN aktifken Dış IP bilgisi ile ODBC yapabiliyorsanız probleminiz çözülmüş olması gerekiyor ? 

VPN aktif değilken Dış IP ile bağlantı kuramıyor olmanız gerekiyor zaten 

Gönderildi : 11/01/2014 16:09

(@EmrahOzgiray)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Çağrı bey Dış IP ile DB yi ekledikten sonra VPN'e sadece sunucudaki programın kısayolundan programı start etmek için ihtiyaç duyuyorum.

Aslında problem bu şekilde çözüldü ancak bu VPN kadar güvenli olmayacak. Bilginiz dahilinde dış IP kullanmadan(Sadece VPN ile) iç networkde imişim gibi programı kullanma şansım vamı? yani yine baştaki resimde gösterdiğim probleme bakarak sorun nerde olabilir?

Birde VPN ile sorgulamamı Dış IP ile gelen sorgumu hızlı çalıştırır prgoramı bu konu hakkında tecrübeleriniz oldumu. Aktarırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/01/2014 16:45

(@EmrahOzgiray)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar problemi çözdüm VPN bağlantısı sonrası ODBC den DB eklerken oturum kimliği doğrulma ekranında, İstemci yapılandırması butonuna tıkladıktan sonra "named pipes" kısmından kanal  adı kutucuğunda sadece sunucunun IP si nin yazması yeterli oluyormuş burası default olarak farkı gelebiliyor. Yada yanlış bir işlem sonrası değişip o şekildede kalıyor daha sonra ne kadar uğraşsanızda çözemiyorsunuz.

Belki aynı problemi yaşayanlara yardımcı olur.

Kolay gelsin.....

Gönderildi : 13/01/2014 22:54

Paylaş: