Forum

sql auth. ve window...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

sql auth. ve windows auth.

osmantemel
(@osmantemel)
Üye

Merhaba SQL'de windows authentication ile sql authentication arasındaki fark nedir? Windows authentication bazı quer'leri çalıştırmadığı doğrumudur.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 11/03/2013 13:05

İsmail ADAR
(@ismailadar)
Üye

Merhaba,

Windows authentication ile SQL  authentication arasındaki fark SQL servera login olma sürecinde kullanılan mekanizmadır. Windows authenticationda login olurken ilgili windows kullanıcının login olurken DC ya da SAM'den login olurken aldığı ticket kontrol edilir. Fakat özelikle domain olmayan ortamlarda SQL Server windows authentication ile beraber kendi authentication mekanizmasını da destekler. SQL Server authentication ile kullanıcı adı ve şifre doğrulama işlemi AD üzeinden değil SQL Server tarafından yapılır. 

Windows authentication ile bazı sorguların çalıştırılmadığ diye birşey söz konusu olamaz. çünkü sorgularınçalıştırılması authentication mekanizmasından ziyade yetki ile ilgilidir.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/03/2013 13:12

osmantemel
(@osmantemel)
Üye

Windows auth. ile  X  kullanıcısı login oldu diyelim. X kullanıcısının özelliklerinde server roles'de public ve sysadmin işaretli. user mapping bölümünde hiçbir databse işaretli değil bu yüzdenmi istediğim her sorguyu çalıştıramıyorum.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 11/03/2013 13:23

Paylaş: