Forum

Farklı networklerde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Farklı networklerdeki sql serverları konuşturma

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
627 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar, Aynı lokasyonda farklı networklerdeki 2 adet Sql Server 2008 R2'yi nasıl konuşturabilirim.

Yani; birinci sql serverda KAYIT adlı databasede bulunan tablo1'e veri girişi yapıldığında ikinci sql serverda bulunan YENIKAYIT adlı database deki tablo2 ye nasıl kayıt attırabilirim, burada linked server mı kullanmam gerekli tam kestiremedim.

Proje için 3 adet sql server kullanacağım. birinci ve ikinci serverlar aynı lokasyonda farklı IP sınıflarında olacak. Üçüncü server ise farklı lokasyonda olacak, bu 3 server eş zamanlı bir biriyle konuşturmam gereklidir.

Konu hakkında yardım ve fikirlerinizi beklemekteyim. İyi akşamlar dilerim.

Gönderildi : 28/09/2012 23:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Farklı networkler aradaki router v.s. vasıtasıyla neticede birbiri ile konuşmalıdır. Aynı veriyi aynı anda diğer lokasyondaki sql serverler üzerine atmak için sql üzerinde mirror veya allways one gibi metotlar kullanabilirsinizki portalımızda arattırmanız durumunda makaleleri var. Tabi bu şukelikde kullanım için enterprise lisansınız olması gerekir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/09/2012 00:04

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Rıza bey, cevabınız için teşekkür ederim fakat ben tam olarak aynalama yani her iki serverda da aynı anda aynı kayıtları yapsın ya da birinin servisi durduğunda diğeri devreye girmesini istemiyorum, demek istediğim server 1 de bulunan bir tabloya veri yazdığımda diğer server'a gitsin orada bulunan tabloya belirli bilgileri yazsın.  Eş zamanlı veri kontrolünden çok datasal kontrol yaptırmam gerekli.

Gönderildi : 02/10/2012 18:39

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Data transformation services (dts) ile bu işlem yapılabilir mi? Sayın hocalarım konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.

Gönderildi : 03/10/2012 20:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2011/02/20/sql-server-2008-r2-ile-database-mirroring-b-l-m-1.aspx  dilerseniz bu makaleyi inceleyin bu işinizi görmüyor özellik bakımından fazla ve maliyetli geliyorsa farklı alternatif öneren çıkacaktır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/10/2012 23:46

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Rıza Bey,

Teşekkür ederim. Yanlışsam lütfen düzeltiniz. Mirror bir veri tabanının iki farklı sunucuda kopyasını oluşturmak (felaket durumlarında diğerinin devreye girmesi) değil midir. Sanırım yanlış anlaşıldım, şöyle düşünelim ABC veri tabanımızdaki XX tablosuna bir kayıt eklendiği, güncellendiği ve silindiği zaman, fiziki ve network'i farklı olan (iki server aradaki router ile konuşabiliyor) diğer serverda bulunan XYZ veri tabanındaki TTT tablosuna o verinin tamamını kopyalasın, diğer tarafta değişiklik olduğu zaman güncellesin, o veri tamamen silindiği zaman silinmesini istiyorum. Siz dersiniz ki sen bilmiyorsun mirror ile çözülebilir bu iş sizinde dediğiniz gibi maliyetli olacaktır. Onun için alternatif arayışına geçeceğim.

Gönderildi : 04/10/2012 12:06

(@YusufKahveci)
Gönderiler: 4
New Member

Merhabalar bende aynı şeyi arştırıyorum fakat benim istediğim tıpkı sizin dediğiniz gibi ama bir artısı var.

Amacım farklı iki server da aynı DB lerim olacak. herhangi birisnde olacak değişiklik diğerindede aynı anda gerçekleşecek ve örnek veriyorum ben Programımın Raporlama Bölümünü X Server ındaki ABC DB sine programın diğer modullerinide Y Serverındaki ABC DB sinde gerçekleştirip performans arttırımını sağlamak istiyorum.

Mirroringde bu şekilde gerçekleştiremem zaten.

Peki ne yapmam laızm .Bu konu üzerinde bilgisi olan arkadaşlarımın yarıdmlarını rica ediyorum..

Saygılarımla... 

Gönderildi : 04/10/2012 14:24

(@ismailadar)
Gönderiler: 134
Estimable Member

Merhaba,

Bidirectional transaction replikasyonu yani diğer adıyla transactional replication with updateable subscriptions teknolojisni kullanabilirsiniz. Böylece aynı anda her iki serverdaki veritabanı da online olur kayıtlar üzerinde değişlik yapabilirsiniz.

Kolay gelsin 

Gönderildi : 04/10/2012 16:56

(@Anonim)
Konu başlatıcı

İsmail bey, kitabınızda bunlara değindiniz mi? Açıklamalı örnek var mıdır.

Gönderildi : 04/10/2012 18:45

(@ismailadar)
Gönderiler: 134
Estimable Member

Merhaba,

Kitabımda Replikasyon mimarsini konu alan çok geniş bir bölüm. Fakat transactional replication with updatable subscriptions seneryosu çok fazla kullanılmadığı için kurulum ve yönetim adına bu mimarinin örneği yok lakin diğer replikasyon çeşitlerine ait detaylı bilgi var. Bloğum üzerinden kitabımın içindekiler bölümünü inceleyebilirsiniz.

Kolay gelsin 

Gönderildi : 04/10/2012 19:20

(@YusufKahveci)
Gönderiler: 4
New Member

Teşekkür ederim İsmail Bey ama denedim fakat oda Rowgui atmasından dolayı vaz geçtim.

Yani bunların dışında Replikasyon kullanmadan dediğim seneryoları nasıl yapabilirim. 

Gönderildi : 05/10/2012 14:20

Paylaş: