Forum

resource governor

Bildirimler
Hepsini Temizle

resource governor

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
576 Görüntüleme
(@muratsoydan)
Gönderiler: 177
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar sql serverda HOST_NAME'E göre iki tane resource  pool ve bu grupların altında da birer tane workload group olusturdum

DENEME_1 VE DENEME_2 isminde..

DATA RESOURCE POOL'UNA  MAXIMUM %100 CPU VE %100 MEMORY VERDİM

NON_DATA RESOURCE POOL'UNA İSE MAXİMUM %50 CPU VE %50 MEMORY VERDİM.

SORUNUM ŞÖYLEKİ NON_DATA POOL'UNdaki bir kullanıcı 'select' cektigi zaman benim DATA poolundaki kullanıcımda kasılıyor.işlem yapamıyor.

ayarları tam yaptıgımı düsünüyorum.aşagıdaya kodu yazdim.

Yardim ederseniz sevinirim SElamlar

USE [master]
GO

SET ANSI_NULLS ON
GO

SET QUOTED_IDENTIFIER ON
GO

CREATE FUNCTION [dbo].[fnResourceGovernorClassifier6]() RETURNS sysname
WITH SCHEMABINDING
AS BEGIN          
                DECLARE @grp_name sysname     IF   HOST_NAME() IN('A','B','C','D','E')

SET @grp_name = N'DATA';               

ELSE IF HOST_NAME()NOT IN('A','B','C','D','E')

BEGIN
                   SET @grp_name = N'NON_DATA';
                                 END

RETURN @grp_name
      END

GO

Gönderildi : 24/11/2011 20:04

(@yselimakbulut)
Gönderiler: 23
Eminent Member

CPU VE MEMORY  configurasyonu yaparken dikkat etmek gerekir. Memory NON_DATA  için % 50 ye çıkabilir olması demek eğer memory durumu musaıt ise bu group %50 sını alır. O arada DATA  olan group dan  kullanıcılar sadece avaliable olan % 50 memory paylaşır. NON_DATA  bu memory'ı hemen boşaltamaz. işlemler bittikçe geri verir. Cpu için sorun olmaz CPU yu bırakabilir. 

Gönderildi : 02/12/2011 17:30

(@muratsoydan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

yani şöyleki data grubu icindekiler işlemlerini sıkıntısız yaparken non-data grubuna dahil olan biri guclu bir sorgu ile tabloları kitliyor,anlamlı paylaştırdıgımı dusunmeme ragmen,data grubundakiler bu sırada kaydet tusuna bastıklarında yaklasık 0.5 dakika bekliyor.acaba non_data grubunun sorgusunun bitmesinimi bekliyor sistem??? buda resource governor'un mantıgına aykırı degilmi?

Gönderildi : 02/12/2011 17:39

(@yselimakbulut)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Bunun Bir Sürü nedeni olabilir. Profiler ile bakmak lazım o anda gelen sorgular ve kaydet butonu çalışırken wait type nedir. Senin yaptığın conf. minumum değerleri bilmiyorum yazılmamış ama data tarafının lehine çalışır.

kodlama tarafında pagelock yapılıp yapılmadığına, Table lock oluşup oluşmadığına bakmak gerekiyor. eğer update yapıyorsan indexlere, ve update kayıt sayısına falan gibi şeylere bakmak lazım.. insert ise index statistiğine fragmente olup olmadığına falan bakmak lazım. 

Sorunun çözümü ile alakalı değil ama RG max cpu ve memory 100 olarak ayarlamak diğer group'un  çalışmamasına neden olabilir.

Gönderildi : 02/12/2011 18:51

(@muratsoydan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkurler ben biraz daha bakıcam bu konuya yorumunuz icin sagolun

Gönderildi : 02/12/2011 18:59

Paylaş: