Forum

SQL Server Kullanıc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL Server Kullanıcı Yetkilendirme

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,628 Görüntüleme
(@aykutyilmaz)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı

Benim yapmak istediğim SQL Server üzerinde Aykut isimli bir kullanıcı açmak ve bu kullanıcının örnek olarak Kitaplar tablosundaki Yetki alanında "S" ibaresi olanları görebilmesini istiyorum.

Yani Select * From Kitaplar dediğinde Sadece Yetki alanı "S" olanlar listelenebilsin. Diğerlerini göremesin.

Gönderildi : 21/10/2011 19:25

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Merhaba

Bu kullanıcı SQL Query Alanındamı sorgu yapacak yoksa bir programmı yazıyorsunuz?

Gönderildi : 22/10/2011 16:25

(@aykutyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Query alanında sorgulama yapacak hocam.

Gönderildi : 22/10/2011 16:57

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Benim yapmak istediğim SQL Server üzerinde Aykut isimli bir kullanıcı açmak ve bu kullanıcının örnek olarak Kitaplar tablosundaki Yetki alanında "S" ibaresi olanları görebilmesini istiyorum.

Yani Select * From Kitaplar dediğinde Sadece Yetki alanı "S" olanlar listelenebilsin. Diğerlerini göremesin.

Create Proc Sp_Proc

AS
Begin
Declare @User varchar(20) = (Select SYSTEM_USER)
 if (@User = 'AYKUT')
Begin
 Select * from Tbl_Kitaplar where Yetki='S'

End Else Begin
 Select * from Tbl_Kitaplar

End
End

Bu procedure çalıştırdıktan sonra kullanıcı sorgu alanına  "exec SP_Proc" demesi yeterli

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 22/10/2011 17:32

(@aykutyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam Prosedür olarak yaparsak dogru fakat kullanıcı bizim bilgimiz dışında Query ile Tablo alanında sorgulama yapar ise Yetki alanında S dışındaki kayıtları görmesin istiyorum. Yani kullanıcı prosedür kullanmak yerine kendisi sorgu yazabiliyor. Kullanıcının bir tablodaki alanlara göre Select, Update, View gibi yetkiler atayabiliyoruz ya ben bu atadığımız yetkilerinde daha kısıtlı olmasını sağlamak istiyorum. Çok karışık bi durum gibi duruyor. 

Gönderildi : 22/10/2011 19:50

(@mehmetguzel)
Gönderiler: 116
Estimable Member

SQL Server da kolon bazlı yetkilendirme yapılabilir fakat hem kolon bazlı hem de filtered bir yetki yok. İlgili kullanıcıların tüm tablolara erişmesi yerine o iş gerekli roller tanımlayıp sadece erişmesi gereken tablolara hak verilebilir.

Gönderildi : 24/10/2011 23:23

Paylaş: