Forum

Management studioda...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Management studioda query çalıştırdığımda hata veriyor

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
656 Görüntüleme
(@akinbeslan)
Gönderiler: 605
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

arkadaşlar Sqlserver 2008 de management studio açıyorum ve 42593 satırlık aşağıdaki gibi bir query çalıştırıyorum ancak memorty hatası veriyor.

update gbkmut set freefield3='00042577' where bkstnr='48001341' and datum={d '2009-11-30'}

verdiği hata budur:

Msg 701, Level 17, State 123, Line 15448

There is insufficient system memory to run this query.

ne yapabilirim ?

Gönderildi : 04/12/2009 19:27

(@BatuhanCetin)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Selamlar,

Bu sorunun birinci sebebi makinedeki bellek kullanımının fazla olması, aşırı yüklenme veya sunucuya aynı anda  olabilir. Management Studio'dan SQL Server Max Memory ayarını kontrol edin, mümkünse değerini artırıp tekrar deneyin. Ayrıca makinenin virtual memory page file boyutunu artırmayı deneyebilirsiniz. Sorguyu çalıştırmadan önce makinede çalışan ve o anlık kapatabileceğiniz fazladan uygulamalar varsa kapatıp sorguyu o şekilde çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

İkinci olası sebep ise SQL in kullandığı bellek kaynaklarını serbest bırakmaması olabilir. Bunun için SQL servisini yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. SQL 2005 forumlarında bulduğum aşağıdaki komutları deneyebilirsiniz:

• DBCC FREESYSTEMCACHE

• DBCC FREESESSIONCACHE

• DBCC FREEPROCCACHE

• Kolay gelsin

Gönderildi : 04/12/2009 19:48

(@akinbeslan)
    Prominent Member
    Konu başlatıcı

Merhaba,

max memory arttıramıyorum en son değerde sanırım aşağıdaki resimdeki gibi.

sorun devam ediyor ne yapabilirim başka ?

Gönderildi : 04/12/2009 20:54

(@akinbeslan)
    Prominent Member
    Konu başlatıcı

SQL Server Max Memory değerini değiştiremiyorum ayarlar aşağıdaki resimdeki gibi.

virtual page memory ayarları ise aşağıdaki gibidir.Serverda fiziksel olarak 8 GB ram var.

Sorun devam ediyor ne yapabilirim bu konuda?

Gönderildi : 07/12/2009 18:28

(@haticeakgul)
    Gönderiler: 983
    Noble Member

Merhaba;

Ben ekran görüntülerini açamadım fakat . sql 2008 64 bit de yapılması gereken ilk tespitleri arkadaş yazmış fakat ek olarak şu aşamalarını yapmanızı tavsiye edebilriim

1-  2008 sp 1 yükleyin.

2- QUERY ekranında boş bir sayfada sağ klik yapın query options menüsünü açın. Bu menü içinde advanced menüye içinde SET TRANSACTION ISOLATION LEVEL için READ UNCOMMITTED  seçin sorgularda kilitenme haliyle bu şekilde kesilme sorunlarını gidereceğini düşünüyorum.

3- Sql server stop start edin sql server profiler açın farklı bir sorgu var mı server memory sini etkileyen başka bir triger veya başka bir sorgu yoksa

Hata aldığınız sorgyu yeniden çalıştırın. 

Gönderildi : 07/12/2009 23:42

(@akinbeslan)
    Prominent Member
    Konu başlatıcı

Merhaba,

Denilenlerin hepsini yaptim ancak düzelmedi.Bu arada SQL2008 değil düzeltiyorum 2005.

Visual studioda da aynı memory hatası veriyor.

Gönderildi : 09/12/2009 01:26

Paylaş: