Forum

SQL : Aynı Tabloda ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SQL : Aynı Tabloda 2 Farklı Sorgu ( İç İçe Sorgu )

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,133 Görüntüleme
(@UfukDeniz)
Gönderiler: 95
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ... Bir sorgu oluşturmam gerekiyor .. aslında 2 raklı sorgu oluşturarak istediğim sonuca ulaşabiliyorum .. ama çıktısı cok gec oldugundan tek sorguya dusurmek istiyorum ..

Yapmak istedigimi kisaca anlatayim .. 1 adet tablom var .. bu tabloda urunlerin hem giris hemde cikis kayitlari mevcut.. soyle ki ..
urunID Depo GC Adet
1 M01 G 5
1 M02 G 10
2 M01 G 10
2 M02 G 5
1 M01 C 2
1 M02 C 5
2 M01 C 5
2 M02 C 5
2 depo arasinda karsilastirma yapacagim ve M01 de Kalani olupta M02 de kalani olmayan urunlerin listesini alacagim .. oncelikle m01 icin kalan sql i olusturup program icinde donguye sokarak urunID si ile m02 icin ilgili urun kalanini kontrol ettrerek ekrana yazdiriyorum .. ama 2 kez kayit set acmam gerektiginden haliyle sonucun ekrana gelmesi cok gecikiyor .. amacim bunu tek sorguda yapmak .. yukarisaki ornek tabloya gore
UrunID Kalan
2
 sonucu elde etmek ..

Gönderildi : 14/11/2009 20:43

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Sql de "except" komutu ile iki farklı değer veya tablo yu karşılaştırıp 1. query sonuçunda olup da 2. query sonucunda olmayan kayıtları listelersin.. örnek

select depo from urunler where depo='M01' EXCEPT seelct depo from urunler where depo='M02'

except den önceki  çıkan query'nin sonuçlarından except'in sağındaki çıkan query sonuçlardan olmayanı listele gibi.

Gönderildi : 15/11/2009 23:06

Paylaş: