Forum

XG 210 Vlanlararasi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

XG 210 Vlanlararasi Ping

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
218 Görüntüleme
(@cimmerian)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sophos FW a yeni başlıyorum. XG 210 var elimde ve konfigüre etmeye çalışıyorum. LAN'a bağlı Vlanlar, DHCP, IP Host ve başta LAN to LAN olmak üzere kurallar oluşturdum.

Ancak vlanlar arası ping atamıyorum. Konfigürasyon resimlerini ekledim. Neyi eksik yapıyorum bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Murat

Screenshot 2024 03 24 172857
Screenshot 2024 03 24 172717
Screenshot 2024 03 24 172717

Gönderildi : 24/03/2024 19:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Sophos arayüzünü bilmem temel de ping için ICMP paketlerine izin verilmesi gerekir.
Temel network konularından başlanabilir ve vlan makalelerine bakabilirsiniz fikir verir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2024 01:42

(@alpayakyol)
Gönderiler: 123
Estimable Member

Network bolumunde VLAN interfacelerini olusturdunuz mu ?

Diagnostics kisminda Traceroute ile trafigin nerye kadar ulastigini gorebilirsiniz.

Gönderildi : 25/03/2024 10:49

(@cimmerian)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Cevap için teşekkürler.

Gönderildi : 26/03/2024 01:54

(@cimmerian)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Alpay bey Vlanları oluşturdum. DHCP ayarlarını yaptım. Vlanlar arası ping ya da Tracert başarılı değil.

Lan Zone'unda ping açık.

Firewall kurallarında her yöne serbest bıraktım.

FW dan routera fiziksel port üzerinden ping gidiyor. Ama diğer vlanlardan gitmiyor.

FWdan switche ve tersine aynı networkden ping gidiyor ancak switch portu trunk olmasına rağmen diğer vlanlardan ping gitmiyor.

Gönderildi : 26/03/2024 02:01

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Merhaba @cimmerian

Sophos arayüzlerine hakim değilim. Öncelikle routing (yönlendirme) yapılandırmanızı kontrol edin. Anahtar kelimeleriniz routing, static souting, dynamic routing.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/03/2024 08:09

(@cimmerian)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Serkan bey, yazmayı unuttum sanırım. Sophosun LAN portundan WANa 0.0.0.0 olarak, Vlanlar arası ve Vlanlardan WANa da statik route oluşturmuştum.

Katkı yapan arkadaşlara teşekkür ederim. Şimdilik konuyu donduruyorum. Şirkette sistem konfigürasyonundan karşılaştırma yapıp eksik olan noktayı bulmaya çalışacağım. Bulursam da burada paylaşırım.

Selamlar

Murat

Gönderildi : 26/03/2024 13:01

Paylaş: