Forum

Sophos UTM 9 Home

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sophos UTM 9 Home

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,263 Görüntüleme
(@ugur-demirci)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba;

Evde internet erişimini kontrol altına almak adına (benim bildiğim)ücretsiz tek çözüm olan Sophos Home'u evde konuşlandırdım. Herşey 4x4 lük olmasa da iş görür gibi duruyor. Ama beni çileden çıkartan bazı durumlar var.

Şöyleki; evde Smart TV, IPTV, printer vb cihazlarla birlikte telefonlar, tabletler ve PC ler var. 

Ben bu cihazların hepsini DHCP üzerinden statik ip ile tanımladım. Firewall tarafında istediğim mac, ip ile alakalı güzel güzel kurallar yazabiliyorum ama web filtering tarafına geçtiğimde olay sapa sardı. 

Web Filter da yazılan kural bütün cihazları kapsıyor. Şayet her bir cihaz için farklı kural yazmak istersen Sophos benden kullanıcı adı yada grupm adı ile kural yazmamı istiyor ve tabiki benim bunu yapmam imkansız. Telefon ve PC leri buna zorlasamda bu işlemi yapamayacağım cihaz ve kişiler var evde 🙂 

Bu sorunu aşmanın bir yolu varmıdır arkadaşlar. Örneğin ip yada mac adresini kullanıcıya map etmek vb bir çözümü var mı bu işin ? 

Yada bana önerebileceğiniz farklı bir çözüm var mı? 

Amacım çocukların erişmemesi gereken sitelere erişimini engellemek ve zaman kotalı bazı erişimler açmak. 

Gönderildi : 19/11/2020 13:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Sanırım home sürümü kullanan yok bizim foumda.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2021 12:12

(@ugur-demirci)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Valla öyle görünüyor hocam. Ev için en ideal çözüm halbusaki. Zaten ip bazlı url ve app filter policy yazmaya izin vermiş olsaydı sanırım bütün küçük ölçekliler bu sürümü kullanırdı. 

Gönderildi : 05/04/2021 12:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Malum burası bir tık kurumsal bir platform ondan evde bunu kullanmıyor olabilirler. Ama olmaması da normal bu sefer herkes home sürümünü kobi gibi işletmelerde kullanırdı.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2021 12:59

Paylaş: