Forum

Wan bacağının sürek...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Wan bacağının sürekli kopması

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
2,932 Görüntüleme
(@bulentsenguler)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Elimde Sophos XG105 bulunmakta, adsl modemi bride moda alıp, pppoe sophosta sonlandırılmış durumdadır. Her zaman değil ama zaman zaman kronik bir şekilde  wan bacağı down(bazen 2 dk.da bir down up) durumuna düşmektedir. Tekrar up olursa ne ala ama olmadığında manuel olarak bağlantıyı başlatmam gerekiyor. Üzerinde ki vpn de sürekli bağlantı kurmaya çalışıyor wan bacağı down olunca bir süre sonra o da bıkıyor herhalde, bağlanmayı bırakıyor akabinde de wan bacağı kendi kendine up olsa dahi bu seferde vpn küstüğünden bir de manuel olarak onun gönlünü yapmaya çalışıyoruz 🙂 Ayarlarımda bir sorun olduğunu düşünmüyorum ama Telekomdaki teknik personelle görüşmeden sizlerin fikrini almak istiyorum.

Firmware sürümü SFOS 17.5.14 MR-14-1.

Gönderildi : 10/12/2020 16:05

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Yaşadığınız sorun Sophos ile alakalı değildir, kuvvetle muhtemel TT sorunu.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2020 16:11

(@bulentsenguler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@mustafatasci Ben de öyle düşünüyorum ama böyle durumlarda herkes topu karşı tarafa paslar 🙂

Gönderildi : 10/12/2020 16:15

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Bunu size paslarlarsa , yönetilen 100+ cihaz var, ihtimal vermiyoruz diyebilirsiniz.

Logları incelediniz mi ? ortamda bir Syslog var mı ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2020 16:16

(@bulentsenguler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Logları inceledim ama pppoe logunun nerde olduğu muamma, syslog dişe dokunur bir şeye denk gelmedim. Biriside MTU 1500 de olsun demiş, bir de onu deniyorum.

Gönderildi : 10/12/2020 20:38

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Aradaki bridge modem'i değiştirmeyi de deneyin henüz denemediyseniz, operator problemi gibi de durmuyor bana göre, mtu değerini operatör önerirse değiştirin, isp tarafındaki değerlerin ne olduğu önemli, mevcut mtu değerinizi de case açarken yine bildirmek belki katkı sağlar ama düşük ihtimal o kısımlar.

Kolaylıkllar.

Gönderildi : 11/12/2020 03:07

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Basit düşünelim, eğer yapmadıysanız aradaki fiziksel bağlantıları sağlayan yapıları gözden geçirin, değiştirilebilir olanları (patch cord vs.) değiştirip gözlemleyin.

Gönderildi : 11/12/2020 08:37

(@bulentsenguler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @mesutsariyar

Aradaki bridge modem'i değiştirmeyi de deneyin henüz denemediyseniz, operator problemi gibi de durmuyor bana göre, mtu değerini operatör önerirse değiştirin, isp tarafındaki değerlerin ne olduğu önemli, mevcut mtu değerinizi de case açarken yine bildirmek belki katkı sağlar ama düşük ihtimal o kısımlar.

Kolaylıkllar.

İlk fırsatta deneyeceğim, adsl modemin sıkıntı çıkarabileceğini düşünmemiştim.

Gönderildi : 12/12/2020 11:47

(@bulentsenguler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerkanAtes

Basit düşünelim, eğer yapmadıysanız aradaki fiziksel bağlantıları sağlayan yapıları gözden geçirin, değiştirilebilir olanları (patch cord vs.) değiştirip gözlemleyin.

Kabloda bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü kopmalar rastgele zamanlarda, bir örüntü oluşturmuyor ama modemi denerken kabloyu da denerim.

Gönderildi : 12/12/2020 11:50

(@bulentsenguler)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Modem/kablo değişikliğinden sonra da değişen bir şey olmadı, hatta şöyle bir tespitim oldu, winscp ile lan bacağına bağlanıp, log yedeği alırken kesilmeler yaşadım tam emin olmamakla birlikte wan bacağını kopmasıyla aynı zamana denk geldi gibi geldi bana. Bu durumda Sophos'un kendinde bir sorun olma ihtimali ne olabilir? Sorun varsa hangi logları inceleyerek bunu ispatlayabilirim.

Gönderildi : 18/12/2020 20:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

benzer bir cihaz var mı elinizde veya yedek, bence cihazda da sorun olabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 20/12/2020 20:08

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Ben olsam aşağıdaki testleri yapardım.

1. Problemin cihazdan kaynaklandığına emin olmak için aynı testi direkt cihaza bağlı iken yapın.Bu sayede arada geçiş yaptığınız katmanlardaki problemleri teste yansıtmamış olacağız.

2. Daha önce sophos kullanmadım ancak UTM bir güvenlik duvarı sanırım. Eğer sorun cihazdan kaynaklanıyorsa, bu tür cihazlarda bazen yanlış yapılandırma dolayısı ile işlemci ve hafıza problemleri oluşabiliyor. Kurallarınızı gözden geçirin ve yapabildiğiniz ölçüde kurallarınızı pasife çekip gözlem yapın.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/12/2020 01:00

(@UmutOzek)
Gönderiler: 8
Active Member

Selamlar,

Konu ile ilgili modem i normal olarak kurup , modem ayarlarinda DMZ yapilandirmasiyla Sophos u modem arkasina konumlandiriniz.  Baska bir test makinesinide modemin baska portu uzerinden internet erisimini kontrol edecek sekilde bir yapi kurmanizi oneririm. Sophos XG yi sizin gibi kullanan cok fazla yer var , sorunun Sophos kaynakli olmadigini TT kaynakli oldugunu bu sekilde daha rahat anlayabilirsiniz.

Tesekkurler,

Gönderildi : 22/01/2021 14:12

(@burakdere)
Gönderiler: 40
Trusted Member

Bülent bey merhaba,

Sorununuz çözüldü mü? sonucu paylaşabilir misiniz, nereden kaynaklı olduğunu merak ettim.

saygılarımla.

Gönderildi : 06/05/2021 08:50

Paylaş: