Forum

Wireless Modem

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Wireless Modem

7 Yazılar
3 Üyeler
8 Likes
1,199 Görüntüleme
(@selimyesil)
Gönderiler: 94
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocalarım selamlar

Watchguard T55 modelini kullanıyorum. Elimde hiç AP yok. Watchguarda bağlı wireless modeme bağlanan kullanıcıları bir kural ile internete çıkartabilirmiyim yoksa mutlaka watchguard AP almak zorundamıyım. teşekkürler.

Gönderildi : 24/09/2021 11:48

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Kullanıcılar ayrı bir oda da BT de koruma altına alınan cihaza yeterli erişimi sağlayabilecek mi ki?

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/09/2021 12:01

(@selimyesil)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam tabletlerde (3 tane IPAD) kullanacağım ama sadece whatsapp, online toplantı, bir online ödeme sayfasına izin vereceğim birde güncellemeler. Diğer her şey kısıtlı olacak. istediğim aslında bu ve bunu da watchguard üzerinden kuralla yapmak istiyorum.

Gönderildi : 24/09/2021 12:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

O zaman bunun için AP alman doğru olurdu.
Ben daha çok şunu kastediyorum sen bunu muhtemelen kısmi de olsa faraday kafesi vaziyeti gören kabin içerisinde konumlandırarak düşünüyorsun ancak o zaman sinyal verimi problemleri olur. Wifi cihazın kullanıcıların yakın erişimi olan sinyal temizliği olan ortak alanda konumlanması önemlidir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/09/2021 12:35

(@alperonarangil)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Merhabalar,

Sinyal ve erişim sorunları yaşamamanız adına İbrahim Bey'in AP konumlandırma ile söylediklerine kesinlikle katılarak, aşağıdaki eklemeyi yapabilirim. 

Bir WatchGuard AP alma zorunluluğunz yok teknik olarak herhangi bir AP ile yapabilirsiniz. Yapınızda VLAN destekli bir switch kullanmadan bu işlemi yapmak istediğinizi düşünerek; WatchGuard üzerinde boşta olan portlardan birine herhangi bir AP veya AP özelliği olan bir Modem takabilir, bu port için ayrı bir kural yazabilirsiniz.

Oluşturduğunuz interfacelerin isimlerini belirleyici şekilde verdikten sonra

image

Oluşturmak istediğiniz kuralın From kısmında Add butonuna basınca görebileceksiniz

image

Buradan istediğiniz (Sizin senaryonuzda AP'yi taktığınız) interfacei seçip, normal kural oluşturur gibi kuralınızı oluşturabilirsiniz.

Ek olarak, eğer siz bu AP'yi de mevcut ağınız ile aynı IP bloğunda kullanmak ama yine de bu AP üzerinde oluşacak trafik için ayrı kurallar yazmak istiyorsanız bu durumda da mevcut Interfacelerinizi Bridge olarak yapılandırabilirsiniz. Cihazınızın versiyonu 12.7 ve üstü ise, Bridge port oluştururken Apply Polices to Intra-Bridge Traffic kutucuğunu işaretleyerek interfaceler arasında da kural kullanabilirsiniz. 

image

Bridge Interface Ayarları İçin Bkz : https://www.watchguard.com/help/docs/help-center/en-US/Content/en-US/Fireware/networksetup/net_config_bridge_create_c.html

Gönderildi : 27/09/2021 17:52

(@selimyesil)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@alperonarangil Hocam cevabınız için teşekkür ederim. AP özellikli bir modem kullandım ve modem üzerinde dhcp'yi kapattım ve interface üzerinden de farklı bir IP bloğu belirledim. Şirket içi kullandığım IP bloğu 192.168.92.1 şeklinde ve bu Interface için 10.0.0.1 şeklinde. Modeme wifi ile bağlanan kişiler networke erişemesin sadece dışarı çıksın şeklinde full izin kuralına tanımladım ama ne interface üzerindeki dhcpden IP aldı nede internete çıkabildim. Bu ayarlar ile ilgili bir makale veya bir kaynak mevcutmudur. Teşekkürler.

1
Ekran görüntüsü 2021 10 01 115002

Gönderildi : 01/10/2021 11:56

(@alperonarangil)
Gönderiler: 19
Eminent Member

@selimyesil WatchGuard tarafındaki yapılandırma doğru gözüküyor. Bağlanan istemciler IP almıyor ise, modem üzerinde bir problemden olduğunu düşünüyorum. Öneri olarak, modem üzerindeki AP özelliğinin çalışma modunu(Bridge veya NAT) kontrol edebilirsiniz. IP adreslerini WatchGuard dağıtsın istiyorsanız Bridge mode gibi bir seçenek olmalı. Markaya göre değişiklik gösterebilir, kullandığımız modem'in dökümanlarını incelemenizi öneririm. 

Gönderildi : 01/10/2021 12:08

Paylaş: