Forum

chart web part - BD...

Bildirimler
Hepsini Temizle

chart web part - BDC bağlantısı

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
342 Görüntüleme
(@UtkuAlp)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ben henüz Sharepoint uygulamalarında yeniyim ve bir yerde takıldım.MOSS 2010'da belli bir veritabanından bazı dataları çekerek grafik oluşturmak istiyorum. Bunun için chart web partını kullanıyorum. Dataları çekebilmek için de uygun bir Business Data Connectivity Service uygulaması hazırladım (SQLServer bağlantısı mevcut) ve bu uygulamanın içinde de gerekli metodları yazdım (ReadList,ReadItem ve bir de bir kısım datayı çeken ReadList benzeri başka bir metod). Ben grafiğimde bu BDC den data çekmek istiyorum ancak bana kullandığım tablodaki tüm satırları getiriyor. Halbuki ben diğer hazırlamış olduğum readlist benzeri olan metodu kullanmak istiyorum. ancak bu şekilde doğru datayı gösterebiliyor olacağım. bunu da mümkünse parametrik bir şekilde yapmak istiyorum.

Acaba bunu bu yolla bir şekilde yapabilir miyim yoksa başka bir yöntem mi kullanmalıyım? List kullanmayı da düşündüm ancak çok fazla data olacağından sistemi ağırlaştırabilir mi? Eğer yöntem List ise nasıl yol almamı önerirsiniz?

Şimdiden yardımcı olabilecek tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Herkese iyi çalışmalar

Utku ALP 

Gönderildi : 18/10/2010 01:04

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Oluşturduğunuz BDC listleri Sharepoint listlerde görüntületin default olarak tümünü tek sayfada göstermek yerine 50 şer veya 100 er datalar olarak bölecektir. Daha sonra yeni görünüm oluştur diyerek yeni bir liste görünümü oluşturun bu görünümde neleri görüntülemek istiyorsanız bu fieldları seçin ve istediğiniz filtreleri girin.Bu şekilde istediğiniz kadar filtrelenmiş raporlar oluşturabilirsiniz.Datanın tamamını göstermeyeceğinden ağırlaştırmayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2010 00:51

(@UtkuAlp)
Active Member
Konu başlatıcı

ancak ben bunu parametrik olarak yapmak istiyorum. bu dediğiniz yöntemle parametrik yapmam mümkün mü? siz daha çok sanırım kriterlere göre yeni listler oluşturmam tavsiye ediyorsunuz. Yanlış anlamadıysam tabi.

Gönderildi : 27/10/2010 18:43

(@UtkuAlp)
Active Member
Konu başlatıcı

yani kısaca benim amacım login olan kullanıcının belli parametreleri ile ya da linkten alacağım değişkenlerle grafiğin şeklini değiştirebilmek. bir asp.net web projesinde bunu yapmak oldukça basit ancak sharepoint chart web part ile bunu başaramadım. Anladığım kadarıyla da kendim sharepoint üzerinde yapacağım bir aspx sayfasına da .net'in chart controlünü ekleyemiyorum. dolayısıyla bir şekilde benim web parta bu bilgileri parametrik göndermem gerekiyor ancak beceremiyorum 🙁

Gönderildi : 27/10/2010 18:49

(@serkankonak)
Noble Member

access services ve excel servislerinden yararlanabilirsiniz.İllaki chart web partı kullanmak zorunda değilsiniz.Bunlarla deneyin.

Gönderildi : 28/10/2010 00:05

(@UtkuAlp)
Active Member
Konu başlatıcı

peki şöyle bir şey mümkün mü?

başka bir webpart içinde bu bahsettiğim tablodan ilgili parametreleri alarak çektiğim datalarla bir list yaratsam daha sonra chart webpartı bu webparta bağlayabilir miyim? data source seçeneklerinde çünkü webpart da çıkıyor. bu şekilde bir bağlantı sağlanabilir mi?

Gönderildi : 01/11/2010 13:17

(@UtkuAlp)
Active Member
Konu başlatıcı

peki chart web partı consumer olarak kullanabilmem için nasıl bir provider yapısı kullanmalıyım?

Gönderildi : 04/11/2010 17:41

(@serkankonak)
Noble Member

peki şöyle bir şey mümkün mü?

başka bir webpart içinde bu bahsettiğim tablodan ilgili parametreleri alarak çektiğim datalarla bir list yaratsam daha sonra chart webpartı bu webparta bağlayabilir miyim? data source seçeneklerinde çünkü webpart da çıkıyor. bu şekilde bir bağlantı sağlanabilir mi?

Web Partları birbirine filtre web partları ile bağlayabilirsiniz.Örnek vericek olursak A web partı B ye bağlanır ortak key ile(veritabanında tabloları bağladığınız gibi aynı mantıktır).Yani bağlayacağınız partlarda ortak alanlar olmalı ki bağlanabilsinler. Bu şekilde etkileşim yapabilirsiniz.

Gönderildi : 09/11/2010 16:34

Paylaş: