Forum

Sistem mühendi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem mühendislerine ihtiyaç az mı?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
496 Görüntüleme
(@mehmetilhan)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Bu site yazarlarının mcse olduğunu düşünürsek sorum biraz damdan düşer gibi oldu ama mazur görün. Site yazarlarından bazılarını zaten sorulara boğmuş durumdayım ama sağolsun herkes müthiş ilgili.

Bilgisayar mühendisliğinden yeni mezunum.Üniversite yıllardan daha çok sosyal faliyetlerle ilgilendim sanırım eğitimim yönünden zayıf oldu.C# programlama diliyle 2 sene kadar ilgilendim tam proje geliştirmeye başladım.Ama sanki programlama değilde mühendisin işi sistemlermiş gibi bir kanı oluştu bende (neden bende bilmiyorum =) ) Bir iki google sorusunda baktım hep ÇözümPark neyse iyice gezdim bu siteyi. Kurs araştırdım yol haritası oluşturdum. Eşe dosta bunları paylaşında kafam karıştı. Neden peki? Diyorlarki ; 

1. Sistem teknolojilerinin ilerleyişine bak bide programlama teknolojilerin

2. İş ilanlarına baksana kaç tane sistem mühendisi istiyolarki proglamlamaya oranla?

3. Sistem mühendislerine kaç alanda ihtiyaç varki ama progamlama öylemi?.

tabi ne olursa olsun insan istediği ve becerisinin olduğu alana yönelmeli ama yinede görüşlerinizi ve şu arkadaşlarıma söylicek iki çift laf söylerseniz beni çok memnun edersiniz. Saygılarımla... 

Gönderildi : 16/11/2012 19:38

(@SerkanYalcin)
Gönderiler: 174
Estimable Member

Merhabalar , bilgisayarı olan her şirkete bilgi işlem gerekebiliyor ama yazılımcı gerekmeyebiliyor.Bilgi işlem , çok büyük firmalar haricinde sorun yokken pek önemsenmeyen ama sorun oluşunca popülerliğin tavan yaptığı iştir.Ama şuda aşikarki tabiri caizse adam gibi yazılımcı sistemciden 3-4 kat rahatlıkla fazla kazanabilir.Sistemcinin maaşı 1-2 milyar iken yazılımcı iyiyse rahatlıkla 3-4 lira arası alabilir.Olan sistemi ayakta tutarsın,sistem çok iyiyse dokunmaz sorun çıkmasını beklersin ama yazılımda sürekli yazdığım programı geliştirmek katıldığın projeye birşeyler vermek zorundasın.Çok fazla çevrene soru sorma,çünkü içlerinde hiç anlamayanda var bilipte yanlış yorumda yapan var.Bu dönemde herkes bilgisayarcı ama yazılımcı değil.Eğer seviyorsan yazılımcı yolunda ilerlemen daha iyi , yok biran önce iş dünyasına katılıyım dersen kursa gider o arada iş bulur firma yada firmalara bakarsın kendini geliştirirsin, geliştirme döngüsüne girersin.İlkbaşlarda çok firmaya bilgi işlem desteği veren yere girki 1-2 yıl piş orda sonra tek firmaya gir keyfine bak.Ben kendim için dersem o yöntemi kullandım.Bilgi işlem desteği veren firmaya girip iyice alanlarımı genişletip tek firmaya başvurdum.İş başvurum şuanki çalıştığım firmadaki çok büyük bir firma 7 dakikada sonuçlandı,deneyim sertifikadan çok daha önemli.Adamın karşısına çıkıpta ben exchange i evde bir iki defa kurdum baktım demek var 10-15 firmaya exchange sistemi kurup kontrolünü yaptım demek var.Sertifikalarda işin süs kısmı.Kolay gelsin.Umarım konuyu dağıtmamışımdır pek.

Gönderildi : 17/11/2012 11:25

(@mehmetilhan)
Active Member
Konu başlatıcı

Elbette insan hayallerinin peşinden gitmeli ve istediğini yapmalı.Ama ne yazık ki hayal dünyasında yaşamıyoruz("Recep ivedikten alıntıdır=) " ).Demek istediğim insan ister istemez iş imkanını ekonomik boyutunuda düşünüyor.Verdiğiniz cevap için teşekkürler.Bu konuda diğer üyelerin ve yazarlarında görüşünü alabilirsem çok mutlu olurum.

Gönderildi : 17/11/2012 21:20

(@EmrahGULER)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Buna benzer
bir kıyaslamaya bende girmiştim zamanın da ...

Donanımı
seçtim kendime bu seçtiğim yolda kendimi hep yenileme fırsatları buldum ayrıca
birazda  bu yolu daha karizmatik buldum
sanırım..

Arkadaşlarına
ise benim söyle bileceğim şu olurdu; 
Bugün hangi firmaya gidersen git zaten seninki gibi bir alt yapıya sahip ise
kişi ilk olarak yormuyorlar ve işi öğrenip yazıma hazırlanman için zaman
tanıyorlar bu zaman en saf yazılımcının bile işi öğrenmesi ve geri kaldıgı
noktalarda kendini yenilemesine yeter. Ama bizim sektörde 5 ay ara ver bakalım
yeni bir şey çıkmasa bile ben kendi kendime köreleceğime inanıyorum.

Bunun yanında
maaş ortalaması her ikisi için bence aynı şöyle eğer yeni başladı isen zaten
sana yazılımda başlangıç maaşı vereceklerdir buda bin beş yüz, iki bin liraya
tekabül ediyor bu maaşı bilgi işlem sektöründe bismillah dediğinde alırsın,
zaman’ lada katlar kendini

Ayrıca Bilgi
işlem olmak yazılımdan uzak olmak anlamına gelmez sistemin oturduğunda kalan
boş vakitlerinde yazılıma ilgi duyduğun bir alanda devam edebilir. Yazılımcılar
gelende konuşurken bile kod yazarlar uykuya vakitleri yoktur.

Yazılımcı
bir sektörde uzun süre çalışırsa artık o sektörden başka sektörde zorlanmalar
yaşar ama bilgi işlem her sektörde çalışır.

Benim bu
konuda benzer söyleyebileceğim bir sürü bahanem olabilir ama kısaca

Bilgi İşlem
Aşk'tır. (Ve ben sırıl sıklam bu meslege aşığım)

Gönderildi : 17/11/2012 22:46

(@mehmetilhan)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam sizede teşekkürler.Sizin gibi bu tabiri caize "bu yollardan geçmiş" insanların düşünceleri bizim gibi "yeniler" için çok çok önemli... 

Gönderildi : 18/11/2012 19:52

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Hocam sizede teşekkürler.Sizin gibi bu tabiri caize "bu yollardan geçmiş" insanların düşünceleri bizim gibi "yeniler" için çok çok önemli... 

Herkesin ortak fikrine bende katılıyorum. Kendi istediğin ve yapabileceğin işe yoğunlaşmalısın. Yazılımı hiç sevmezsin ama derler ki yazılımda iyi para var. Sen yazılımcı olursun. Ya başarısız olursan? İçinde bir ukte kalmaz mı? O zaman sana yazılım diyen arkadaşlarına darılmaz mısını? İçinde bir şeyler hissetmez misin onlara karşı? Aynı şey sistem için de geçerli. Ya da web, network.

Piyasaya iş yapan firmalarda çalışıp, Tek bir firmanın Bilgi İşlemine geçmek mantıklı bir yapı.

Sistem Uzmanlarına ihtiyaç hep olacak. Çünkü sürekli gelişen bir teknoloji içerisindeyiz. Sürekli bir yerlerde sistemlerin, sunucuların, depolama cihazlarının vb aygıtların kurulumu yapılacak ve bu yapıları yönetecek uzmanlara ihtiyaç olacak. Diğer yandan yazılım da aynı şekilde. Paralel olarak gelişmekteler. Burada herşey sizde bitiyor. Kararınızı doğru verip, sonra pişman olmamalısınız.

Başarılar dilerim. 

Gönderildi : 23/11/2012 13:26

Paylaş: