Forum

Nod32 Kullanarak MS...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nod32 Kullanarak MSN yasaklama ve adres filtreleme

28 Yazılar
17 Üyeler
0 Likes
1,057 Görüntüleme
(@BAHADIRSAVACI)
Gönderiler: 149
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar.

Firmamda Nod32 ve ERA kullanıyorum. Başıma gelen bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Msn kullanan kullanıcılarımdan

Hata Kodu:80072745 gibi bir hatayla karşılaştıklarını ve Msnlerinin açılmadığı ile ilgili bir şikayet aldım.

Belki biraz tesadüf oldu ama çok işime yarayacak bir olayla karşılaştım.

Nod32 Client  üzerinde F5 tuşuna bastığımızda açılan Gelişmiş Ayarlar bölümünde ;

Web Acces Protection ---->  HTTP ----> Web Browsers ----> Active Mode bölümü içerisinde MSN ve birçok programın HTTP üzerinden kullanılmasını engelleyebiliyorsunuz.

Bunun yanısıra yine HTTP kategorisi altında kullanıcılarınızın kesinlikle girmesini istemediğiniz URL'leri de yasaklayabiliyorsunuz.

Eğer ERA kullanıyorsanız bu işlemi tek tek kullanıcılarınızın bilgisayarından ayarlamanıza da gerek yok.

ERA üzerinden Clientlara bir Package oluşturup bu yasakları direk Remote olarak uygulayabilirsiniz.

Umarım işinize yarar. 

Gönderildi : 13/11/2008 14:24

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Teşekkürler,

Gönderildi : 13/11/2008 14:28

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Bilgilendirme için teşekkürler. Size bir sorum ve birde ricam olacak.

• Firefox içinde geçerli mi bu yapılan ayar?
  • İşlemin resimli kısa bir anlatımını yapmanız mümkünmü acaba?

Gönderildi : 13/11/2008 14:40

(@BAHADIRSAVACI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Resimli anlatım yapacağım, Firefox ile ilgili bir araştırma yapıp sonucu paylaşırım.Teşekkürler

Gönderildi : 13/11/2008 14:45

(@nezihk)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Makinada Nod32 olsun yeter.Her browser da çalışıyor.

Saygılar.

Gönderildi : 13/11/2008 15:14

(@BAHADIRSAVACI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

• Firefox browser'ını Nod32 içerisinde Web Browser bölümüne exe'sini eklediğimizde bu Browser 'da filtrelemeye dahil oluyor.

[img] [/img]

[img] [/img]

• MSN Yasaklamasını ise yine aynı pencere ve sekme üzerinde MSN exe'sini göstererek yapabiliyoruz.

[img] [/img]

Ve Sonuç :

MSN HATA:80072745 hatası veriyor ve açılmıyor.

• Kullanıcının girmesini istemediğimiz URL'yi Aşağıdaki gibi yazıyoruz. Burada şöyle bir sorun oluyor.Adresin tam karşılığını yasaklamış oluyorsunuz. Mesela resimde www.yahoo.com adresi yasaklı görünüyor ama siz Yahoo'nun Games sayfasını yasaklamak istiyorsanız http://games.yahoo.com yazmanız gerekiyor. Tek sorunu bu galiba. Domainin sub domainlerini filtrelemeye tabi tutmuyor.

[img] [/img]

[img] [/img]

[img] [/img]

Gönderildi : 13/11/2008 16:53

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Teşekkürler güzel açıklamışsınız.

Gönderildi : 13/11/2008 19:33

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Elinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler.

Gönderildi : 13/11/2008 19:40

(@MuratDEMiR)
Gönderiler: 69
Trusted Member

"Kullanıcının girmesini istemediğimiz URL'yi Aşağıdaki gibi yazıyoruz.
Burada şöyle bir sorun oluyor.Adresin tam karşılığını yasaklamış
oluyorsunuz. Mesela resimde www.yahoo.com adresi yasaklı görünüyor ama siz Yahoo'nun Games sayfasını yasaklamak istiyorsanız http://games.yahoo.com yazmanız gerekiyor. Tek sorunu bu galiba. Domainin sub domainlerini filtrelemeye tabi tutmuyor."

bunun için çözüm şu olabililr:

*.yahoo.com vb... yani * joker karakterini kullanarak sub domainleride yasaklayabiliriz tahminimce. Şuan için denemedim deneyip bilgi verirseniz sevinirim

Gönderildi : 13/11/2008 19:57

(@sinankahraman)
Illustrious Member

"Kullanıcının girmesini istemediğimiz URL'yi Aşağıdaki gibi yazıyoruz.
Burada şöyle bir sorun oluyor.Adresin tam karşılığını yasaklamış
oluyorsunuz. Mesela resimde www.yahoo.com adresi yasaklı görünüyor ama siz Yahoo'nun Games sayfasını yasaklamak istiyorsanız http://games.yahoo.com yazmanız gerekiyor. Tek sorunu bu galiba. Domainin sub domainlerini filtrelemeye tabi tutmuyor."

bunun için çözüm şu olabililr:

*.yahoo.com vb... yani * joker karakterini kullanarak sub domainleride yasaklayabiliriz tahminimce. Şuan için denemedim deneyip bilgi verirseniz sevinirim

Murat Beyin dediği gibi *.yahoo.com yaparsanız sonunda yahoo.com olan tum adresleri engellemiş olursunuz http://games.yahoo.com/ ; http://mail.yahoo.com/ gibi

Gönderildi : 13/11/2008 20:13

(@MuratDEMiR)
Gönderiler: 69
Trusted Member

Sinan hocam teşekkürler...

Gönderildi : 14/11/2008 01:36

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Paylaşım ve bilgilendirmeler için teşekkürler.

Gönderildi : 14/11/2008 01:48

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Nod entegrasyonu güzel hizmetler sunmaya devam ediyor..hali hazırda 2.7 kullansakta demo denemeler yaptım güzel ....

Teşekkürler resimli anlatım için

Gönderildi : 14/11/2008 02:28

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Bende bu aralar nod ile ilgileniyorum. Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Nod bu konuda baya bi geliştirdi kendini. Özellikle ERA kısmında.

Gönderildi : 14/11/2008 11:49

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Bu konuya istinaden şöyle birşey sormak istiyorum mesela internet sitesini yasakladık fakat bunu teker teker girmektense notepad'de kaydedebiliyormuyuz?Yani demek istediğim tam olarak kaydettiğimiz notepadin içindeki siteleri engelleme gibi bir özelliği var mı?

Gönderildi : 03/12/2008 21:08

(@BAHADIRSAVACI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bu işlemi yapmak mümkün.

Blocked addresses altında Add Butonu içerisinde From File seçeneğini seçerek önceden hazırlamış olduğunuz txt dosyayı import edebiliyorsunuz.

Yazmış olduğunuz tüm URl'leri bu sayfa içerisinde listeliyor.

Gönderildi : 04/12/2008 14:29

(@ErtugrulOzal)
Gönderiler: 36
Trusted Member

Yukarıdaki ayarları yapmama rağmen MSN hiçbir engelle karşılaşmadan açıldı. XP'de Eset NOD32 Türkçe 3.0.669.0 tam sürümünü kullanıyorum.
Başka programları da denedim sonuç olumsuz.

Gönderildi : 16/12/2008 19:40

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

evet msn portunu kapatmakta sorun yaşanıyor bende bu şekilde yapamamıştım fakat adres filitrelemede başarılı diyebilirim.

Gönderildi : 16/12/2008 21:14

(@BAHADIRSAVACI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Nod 32; Http Browser üzerinden Msn çıkışlarını kontrol ederek yasaklama yapıyor.Http portları dışında yasaklama yapmıyorsanız Msn yine kendine boş bir port bulup çıkacaktır. Firewall kullanılan ve Msn için yasaklama yapılmış bir yapıda deneme imkanınız var mı? Sonuçta kullanıcılarınızın internete çıkmasını engellemek istemiyorsanız Firewall'unuzda 8080 portunu açık tutmanız gerekecek.Nod32 bu noktada işinize yarayabilir.Bir deneme yapıp sonucu bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Gönderildi : 17/12/2008 16:16

Sayfa 1 / 2
Paylaş: