Forum

The best of firewal...

Bildirimler
Hepsini Temizle

The best of firewall ?

7 Yazılar
6 Üyeler
4 Likes
622 Görüntüleme
(@aytacbinici)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 5651 Yasasına uyumlu tavsiye edebileceğiniz bir güvenlik duvar varmıdır? 

Şuanda sonicwall kullanmaktayım. Fakat log tutmuyorum düşüncem ise sophos firewall almak daha önce kullandım ve çok beğendiğim bir firewall fakat tavsiyenizi merak etmekteyim. 

İyi çalışmalar

Gönderildi : 29/11/2018 11:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

45.000 üyesi olan bir yere bu soru sorulur ise açık söylüyorum kafan daha çok karışır.

Sophos, sonicwall, watchguard, fortinet vs pek çok ürün aslında senin işini görür.

Eğer bu kadar kişi, IDP, IPS, SSL inspection vs gibi başka dertlerin yok ise hepsinden teklif al en uygun olanı seç çünkü kriterin çok basit, 5651 loglama yapsın yeter diyorsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/11/2018 14:43

(@aytacbinici)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim hakan hocam 🙂 

Gönderildi : 29/11/2018 15:41

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Fortigate piyasada en çok kullanılan firewall denebilir eğer bütçe olarak uygun dir ürün arıyorsanız yerli ürün olaran Berqneti araştırabilirsiniz.

Gönderildi : 29/11/2018 16:55

(@aykutkoyuncu)
Gönderiler: 59
Estimable Member

En yisi mi bilmem ama Sophos önerebilirim. Yaklaşık 2 senedir Cyberoam Firewall kullanmış biri olarak Sophosa yeni geçiş yaptık ama gayet memnunuz. 

Gönderildi : 30/11/2018 11:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Teşekkür ederim hakan hocam 🙂 

Logun tam olarak yasaya uyması için bunun dijital olarak imzalanması gerekir. Bu durumda adli mercilerde kanıt olarakta kullanılabilir.

http://www.kamusm.gov.tr/urunler/zaman_damgasi/ucretsiz_zaman_damgasi_istemci_yazilimi.jsp

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/11/2018 12:25

(@cemaltaner)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Rıza Hoca güzel söylemiş. Misal Berqnet 5651 yasasına uygun loglama tutuyor. Diğerleri bunu yapıyor mu bilmiyorum. Sadece DHCP kayıtlarını tutmak 5651'i sağlamaz. Günlük olarak logları hashlayip Tübitaktan aldığınız zaman damgası ile damgalayıp saklamanız lazım.

Gönderildi : 30/11/2018 12:29

Paylaş: