Forum

Pfsense Suricata IP...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense Suricata IPS

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,823 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Pfsense 2.3.4 üzerinde suricata kurulumunu yaptım testlerde de gayet başarılı çalışıyor yanlız atak durumunda 8 saat atak yapan ip adresini blocklama yapıyor ancak cihazı restart edince Suricata nın Block kısmıda temizlenmiş oluyor. bu normalmidir yoksa bi ayar eksikliğimi var.

şimdiden teşşekkürler.

Gönderildi : 03/10/2017 14:53

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Ahmet Bey ;

Snort üzerinde de  durum restart  sonrası blocklist silinmektedir. IPS  uyguladığınız  sistemde çok  yuksek bir bandwidth bulunmuyorsa Snort u tavsiye  ederim  kullanmaya  başlamadan once  yaptığım  araştırmalarda snort ile  ilgili  daha  çok kaynak  olduğu ve ids/ips  tarafında  çok yuksek bir throughput yok ise snort kullanılması yönündeydi anladığım kadarıyla  suricata multi threat özelliği ile  yuksek throughput olan sistemler için daha  ideal .

Bu  arada ilgili  link    https://forum.pfsense.org/index.php?topic=109360.0  

Blocklist  ram uzerinde  tutulduğu için restart sonrası silinir  ancak aynı ipden tekrar bir  saldırı  olur ise snort tekrar  bloklayacaktır  denmiş ve  zannediyorum ki  suricata tarafında da  çalışma  mantığı  aynı şekilde.

Merhabalar,

Pfsense 2.3.4 üzerinde suricata kurulumunu yaptım testlerde de gayet başarılı çalışıyor yanlız atak durumunda 8 saat atak yapan ip adresini blocklama yapıyor ancak cihazı restart edince Suricata nın Block kısmıda temizlenmiş oluyor. bu normalmidir yoksa bi ayar eksikliğimi var.

şimdiden teşşekkürler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 03/10/2017 15:49

(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Cumhur bey,

Suricata Son dönemlerde çok popüler oldu ondan deniyorum. atak bloklarını  bellekte tutması belleği çok fazla şişirirmi?

Gönderildi : 03/10/2017 19:57

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Snort üzerinde şişirmiyor,  yüksek ihtimal Suricata üzerinde de  şişrmeyecektir.

Teşekkürler Cumhur bey,

Suricata Son dönemlerde çok popüler oldu ondan deniyorum. atak bloklarını  bellekte tutması belleği çok fazla şişirirmi?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 09/10/2017 20:05

(@CanerHACAN)
Gönderiler: 9
Active Member

İkinize de teşekkürler. 🙂

Gönderildi : 28/03/2018 01:03

Paylaş: