Forum

FreeBSD için I...

Bildirimler
Hepsini Temizle

FreeBSD için IPFW, PF ve IPF kurulumu hk.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
554 Görüntüleme
(@CemGuner)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

bu zamana kadar çözümpark platformunu hep dışarıdan 3.bir kullanıcı olarak takip ettim nimetlerinden faydalandım, kayıt olmak şu zamana kadar aklımın ucundan geçmedi, ta ki bir konuda hiç bir yerden kaynak bulamayana kadar.

sorum şu, yaklaşık 1500 ila 2000 online oyuncu kapasitesine sahip bir oyun hizmeti veriyorduk (ortakların aralarında ki anlaşmazlık ve bütçe sıkıntısı nedeniyle dağılma yoluna gittik)

aynı hizmeti yaz aylarının da gelmesiyle tekrar karar aldık. oyunumuzun freebsd 9 ila 10 ve mysql 5.5 sürümlerin de çalışmakta.

güvenlik ve korumayla ilgili istemci taraflı her nekadar önlem alsakta, fiziksel olarak koruma sağlasakta, bsd'nin yapısı gereği yazılımsal bazlı bazı açıkları barındırması ve bunları kapatacak önlemlerle ilgili çok fazla yardım kaynak bulunmamasından ötürü yardıma ihtiyacımız var.

başlıkta da belirtmiş olduğum gibi "IPFW, PF ve IPF" kurulumuyla ilgili kaynak, makale, türkçe materyal veyahut hazır bir sh script'i paylaşabilecek varsa gerçekten çok mutlu olacağız.

okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/06/2016 14:46

(@CemGuner)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

hocam merhaba,

layer4 düzeyinde ki dökümantasyonları daha önceden inceledim fakat burada ki açıklamalar biraz yetersiz kalmakta, türkçe olarak dökümantasyon varsa çok makbule geçecektir.

ilginiz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/06/2016 15:48

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Gökhan bey güvenlik zafiyetini nerede yaşadığınızı ve servislerinizin önüne fw konumlandırmanız gerektiğini belirtmiş.

pfsense iyi bir çözüm, ancak üzerinde snort kullanmadan sizin için pek anlamı olmayacaktır ve ayrı bir uzmanlık gerektirir.

tavsiyem ips çözümü bulunan bir fw satın alarak, hem önlem alıp, hem de aktif trafiği anlaşılabilir olarak raporlayabilmelisiniz.

vm modellerin maliyetleri fazlasıyla düşük ve 30 günlük full features demoları mevcut.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/06/2016 16:10

Paylaş: