Forum

Windows Logon i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Logon için E-İmza Kullanımı

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,783 Görüntüleme
(@OzkanAR)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Windows Logon için Turkkepden aldığımız elektronik imzaları(Nitelikli Elektronik Sertifika(NES)) kullanabilirmiyiz. Daha önce linkteki ( http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/18618.e-imza-aktif-dizin-entegrasyonu-ile-akll-kart-smart-card-logon-oturum-acma-yaplandrma-admlar-tr-tr.aspx)  konuda anlatılan adımları yaptım fakat elektronik imza bilgisayarda takılı olduğu zaman " Bu Akıllı Kartta Geçerli Sertifika Bulunamadı " hatasını almaktayım. Daha önce böyle bir çalışma yapmış olan varmı?

Gönderildi : 20/05/2016 18:22

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu bilgisayarlar AD üyesi mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/05/2016 15:43

(@OzkanAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey Ne Tesadüf:) Bende sizin blogunuzda akıllı kart ile logon olma makalelerinizi inceliyordum. Elimizdeki elektronik imzalar logon özelliği olmadığından dolayı kullanılamıyormuş firmadan destek aldım. Elimdeki akıllı karta 4 adet sertifika yüklenebiliyormuş. Bende sizin adımlarınızı izleyerek bütün işlemleri yaptım fakat oturum açma ekranında pin numarasını girdiğimde bana " Akıllı kart veya sertifika ile oturum açılamadı. Yöneticinize başvurup KDC sertifikasının doğrulanamadığını söyleyin." gibi bir hata döndürdü. 

Server : Windows Server 2012

Client : Windows 8.1

Gönderildi : 21/05/2016 17:44

(@www-rizasahan-com)
_

En temel kıstas smart kartların logon smart kart olması gerekli. Pek pahalı değiller dilerseniz aldığım yerin bilgisini paylaşabilirim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/05/2016 23:44

(@OzkanAR)
Active Member
Konu başlatıcı

En temel kıstas smart kartların logon smart kart olması gerekli. Pek pahalı değiller dilerseniz aldığım yerin bilgisini paylaşabilirim.

Rıza Bey,

Test amaçlı kullandığım client ta bir sorun varmış. Şu anda başka bütün pclerde çalışıyor. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

İyi çalışmalar,

Gönderildi : 23/05/2016 02:52

(@www-rizasahan-com)
_

Ben bir şey yapmadım ama sizin adınıza sevindim. Siz bunu bireysel olarak pclerde kullanımamı tahsis ettiniz yoksa ortamda AD var mı?

Gönderildi : 23/05/2016 17:22

(@OzkanAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey Merhaba.

Evet ortamda AD var. Serverlarda, clientlarda ve r.desktopda smart card ile oturum açabiliyorum. Kullanıcı hesabında da smart card ile oturum açmayı zorunlu hale getirdim.

Yalnız aklıma takılan şey ben smart cardı unutursam yada kaybedersem nasıl bir yol izlemem gerekiyor. AD üzerinde yedek bir yönetici hesabı oluştursam(Smart cardsız) bu sefer smart card ile logonun güvenlik açısından pek bir espirisi kalmayacak gibi.

Tecrübeleriniz doğrultusunda nasıl bir yol izlemeliyim.

Gönderildi : 26/05/2016 16:55

(@www-rizasahan-com)
_

Unutulursa o kullanıcı için parolalı oturumu aktif edebilirsiniz.

Gönderildi : 26/05/2016 18:36

Paylaş: