Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

BadUSB hk

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
415 Görüntüleme
(@yalcin.emik)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Bugün ilginç bir konu ya denk geldim, bu konuyu sizin ile de paylaşmak istiyorum.

Çünkü konu bence çok ama çok önemli diye düşünüyorum.

Şöyle örnek ile başlayım;

Mesala öğlen yemeğine çıktınız, yemek yiyorsunuz veya yolda giderken biri size hediye usb memory hediye etti, öle böyle değil 32 GB veya 64 GB ne yaparsınız. Hemen yemekten sonra şirkete dönersiniz ve iş/kişisel kullandığınız bilgisayara takarsınız. Ve büyük olasılıkla usb içinde bulunan kontrol entegrenin içindeki firmware in sertifika kontrolü yapmadan kullanmaya başlarsınız. Zaten kimin aklına gelir ki bu tür bir kontrol de bulunmayı.?

Bu örneği tüm kontrol entegresi bulunan, içinde firmware yazılımı bulunan herhangi bir usb cihaz için yaparki.? (Klavye, mouse, yazıcı, fotoğraf makinası vs vs vs)

Peki bu cihaz içindeki firmware bir şekilde malupe edilmiş ise(BadUSB) ? Hemen şunuda söyleyim, bilinen bir çok (sanırım hepsi ) güvenlik yazılımları firmware bazında güvenlik testi yapmıyor.!!

Bu kısa örnek bence konunun tamamını anlatıyor.

Saygılarımla 

Gönderildi : 09/10/2014 19:09

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Böyle bir olay başınıza mı geldi ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/10/2014 21:14

(@yalcin.emik)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hayır mustafa bey başıma gelmedi.

Aslında bu soruya ek bir cevapda verebilirim, başıma gelmiş olsa bile ben fark etmiş olmamam çok yüksek bir ihtimal.. Çünkü bunu yapan kişi hemen sonuçlanacak bir işlem yaptıracağını sanmıyorum. Bunu yapacak kişinin bilgisayara format atmanın daha ilerisini düşüneceği kesin.

Gönderildi : 10/10/2014 11:57

Paylaş: